Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • hankook nu o sa te dezamageasca. sunt la a 2a iarna cu ele si n-am avut nici o problema. bine, n-am avut nici o problema nici cu matador nordica si barum Polaris 3, dar dintre astea 3 hankookurile mi se par cele mai ok. un prieten foloseste numai viking, si de vara si de iarna si e f multumit. viking am folosit cele de vara si sunt ok

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      Aline, ai jante din aliaj?
      Nu am jante de aliaj, dar am jante de 16" si este exclus sa trec pe 15.

      Comment


      • De ce este asa exclus? Nu inteleg...
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Pentru ca alte persoane ar vrea sa aiba jante mai mari si nu pot pune pt ca nu sunt in talon, iar eu care le am trecute ar fi pacat sa renunt de buna voie pt cateva milioane in plus la anvelope.

          Comment


          • Diferenta intre diametrele celor doua roti, este de...6mm.
            Iarna sunt recomandate anvelope cu latimea benzii de rulare mai mica si inatimea flancului mai mare, ori la tine cu anvelopele 195/55/16 e tocmai invers.
            195/55/16;
            Latimea benzii de rulare: 195 mm
            Inaltimea flancului: 10.73 cm
            Diametrul rotii: 62.09 cm
            Circumferinta rotii: 195.06 cm
            185/65/15;
            Latimea benzii de rulare: 185 mm
            Inaltimea flancului: 12.03 cm
            Diametrul rotii: 62.15 cm
            Circumferinta rotii: 195.25 cm
            ...
            Prin urmare, iarna nu-i ca vara.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Eu nu stiu pe nimeni, dintre cei pe care ii cunosc, sa vrea sa aiba jante mari pe rotile de iarna. Au pe 17-18" de vara, iar de iarna pe 15-16". Iarna, cand rotile sunt murdare in majoritatea timpului, chiar nu mai conteaza marimea jantelor sau culoarea...
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Daca tot vine iarna, sa ne gandim la vara.


                Teste 2016 anvelope vara 185/65/15.

                Sa-mi imprumute cineva un binoclu, ca nu vad Mislanu'.
                Last edited by mr.K; 30 October 2016, 19:32.

                Comment


                • Momentan nu am alte jante decat cele cu care a venit masina adica de 16", la vara vreau sa-mi iau altele ca sa am 2 seturi dar oricum tot de 16 o sa iau din mai multe motive printre care si acela ca una vreau sa o las rezerva, si ar fi cam ciudat sa merg cu 3 roti de 16 si una de 15.

                  Comment


                  • Ai dreacu' astia de la Dacia, nu puteau pune si ei niste jante cu gume de serie pe 16".
                    La o masina ieftineala bagi niste gume rare ca dimensiune si scumpe, ca urmare.
                    Pe de alta parte, niste 205/55/16 nu incapeau cum trebuie sub aripa, probabil, iar motorul de 1.2/0.9 gafaia cu ele.
                    Stau si ma intreb, de ce toata agitatia asta sa puna gume pe 16", daca efectiv n-ai masina sa le pui? Cand spun masina, ma refer la cuplu, putere, nu parciurile astea de motorizari.
                    Doar ca sa se simta proprietarii bine? 16" se puneau pe Laguna, nici macar pe Megane la toate variantele.
                    Last edited by mr.K; 30 October 2016, 19:47.

                    Comment


                    • cerintele cumparatorilor. cumparatorii au vrut, Dacia s-a conformat

                      la ce motoare pe benzina are dacia, cele mai bune roti sunt cele pe 13

                      Comment


                      • Multumesc pt sugestie, saptamana asta o sa ma interesez si trebuie sa comand ceva cu toate avertizarile astea cum ca ar veni iarna. Eram curios de ce anvelopele Continental sunt mai usoare cu aproape 2 kg ca Nokian, iar un raspuns ar fi ca acestea din urma au indice de sarcina 91 fata de 87 la Continental.

                        Comment


                        • Ca sa nu ma cert cu nimeni am ales FULDA KRISTALL MONTERO 3 185/65R15 88T
                          "Noua anvelopă Montero 3 este apogeul a cincizeci de ani de competenţă şi expertiză în domeniul anvelopelor de iarnă," afirmă Alain Klepper, directorul de marcă Fulda pentru Europa, Orientul Mijlociu şi Africa,
                          Am lansat comanda.
                          Last edited by Fanez; 30 October 2016, 23:17.

                          Comment


                          • Multumesc Iancu si Cristi pentru raspuns. Sa vad dintre cele doua la care ma decid. De Viking am citit ca au flancurile cam moi. Eu cum circul 90% in oras m-ar ajuta ceva mai rezistent la gropi si borduri, nu sa faca imediat galme.

                            Comment


                            • confirm ca vikingurile de iarna sunt cam moi. am testat si eu si m-am speriat initial, zici ca sunt ca spuma poliuretanica din masinile premium, asa ti se afunda degetele in ele, cica asa sunt ele. hamkookurile sunt tapene. la fel si vikingurile de vara

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google