Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    Cred ca are, e vorba de calitatea materialelor folosite.
    eu unul n-am vazut asa ceva nici la anvelope resapate.
    eu cred ca o fi rupt sarma ala cu "cutitul" ala care trage anvelopa pe janta.
    pana sa-si dea seama ca nu era prinsa bine, s-a rotit janta pe banc si a pleznit sarma.

    Comment


    • Cel mai probabil asa s-a intamplat. Ai nevoie de forta mecanica destul de serioasa sa tai ala asa.

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        eu unul n-am vazut asa ceva nici la anvelope resapate.
        eu cred ca o fi rupt sarma ala cu "cutitul" ala care trage anvelopa pe janta.
        pana sa-si dea seama ca nu era prinsa bine, s-a rotit janta pe banc si a pleznit sarma.
        Te-ai uitat vreodata cum se monteaza un cauciuc si cum se baga flancul sub buza jantei? Sau tu stai afara la fumat, nu te intereseaza.
        Nu prea ai cum sa rupi talonul ala de otel la cat de putin il soliciti, ca nu e din guma de mestecat.

        Comment


        • E clar. Defect de farbicatie la anvelopa.

          Comment


          • Un amic care lucreaza in domeniu (adica chiar in productie):
            Daca se rupe...nu se rupe din talon...ci se rupe la imbinarea trenului de rulare sau partea laterala. El nu a vazut in teste ruperi de genul asta. Cica nu acolo-i tensiunea cea mai mare. Sigur a fost taiat/ciuntit si a avut si presiune foarte mare in roata. Cel mai probabil a fost taiaa cand a fost dejantata

            Comment


            • E clar. A gresit vulcanizatorul.

              Comment


              • Originally posted by Fanez View Post
                E clar. Defect de farbicatie la anvelopa.
                .....................

                Originally posted by Fanez View Post
                E clar. A gresit vulcanizatorul.
                astea da concluzii...
                Last edited by B997NDL; 3 April 2017, 03:16. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Pai si ce nu ti-e clar?
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Vulcanizatorul a lucrat gresit cu anvelopa defecta din fabricatie.

                    Comment


                    • Ala de la vulcanizare cel mult putea sa rupa flancul sau buza interiorului, nicidecum talonul.

                      Citeam ieri condiutiile de acordare a garantiei pentru anvelope. In concluzie, ca sa nu va plictisesc, slabe sanse sa primiti vreodata garantia pe anvelope.
                      Doar sa fie cumparate recent si sa apara boalfe, fisuri, sa zicem. Tot timpul se vor invoca factori externi, lovituri, manevrari gresite ale anvelopei la montare/demontare. Ma rog, in general cam au dreptate, dorei si gropi avem destule, plus borduri.
                      Garantia se acorda proportional, functie de uzura anvelopei. Cat profil mai ai, neluand in calcul cei 1.6 mm legali, atat mai primesti.
                      Attached Files
                      Last edited by mr.K; 3 April 2017, 08:27.

                      Comment


                      • dubioasa ruptura. talonul are 4x4 sau 5x5 spire. fiecare spira de otel tine cateva tone pana sa se rupa. am vazut in fabrica la conti talon smuls din anvelopa, impachetat in 4 segmente, dar rupt, nici o data. de fapt, la nici o alta anvelopa n-am auzit macar sa se rupa sarmele talonului, altfel decat prin forfecare. prosibil baiatu' de la vulacanizare n-a coborat pe partea opusa talonul in degajarea din janta si incercand sa traga talonul peste buza jantei, l-a "omorat". nu e de exclus nici defect de fabricatie, dar ce dracu de defect e ala cand 20 de sarme plesnesc de la natura toate in acelasi loc?
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Pe langa asta, daca ar fi fost defect de fabricatie, plesnea la prima montare, nu dupa ce a rulat 10k.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • @vitriol, nu neaparat. A tinut pana a cedat.

                            Comment


                            • eu as fi curios pe o poza "macro" (detaliu de aproape) cu ruptura. talonul ala de 16/20 de spire n-are nici un motiv sa cedeze putin cate putin, daca anvelopa e montata corect pe janta. odata montata guma, talonul nu mai e supus la stress asa mare ca la montaj, cel putin teoretic ar tine si daca e textil, nu pachet de sarme.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Cand dau o fuga pe la tara, fac niste experimente pe niste anvelope ce nu le mai folosesc.
                                Pariu ca nu o sa reusesc sa rup vreun talon.

                                Eu am o fobie cu flancurile, tot timpul le verific.

                                Am schimbat o anvelopa aproape noua pentru ca avea pe flanc o crestatura mica, doar ca sa nu stau cu pitici pe creier. Nu-mi asum niciun risc pentru 50 de euro.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google