Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De exemplu, la fluence, nu aud anvelopele, indiferent de sezon.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Originally posted by ovidiu38 View Post
      zici tu? ca si daca ma uit la GY Duragrip (adica rahaturile ce le am eu pe masina) pe unele site-uri au 66 db. Am vazut pana si Tigar cu 67 db

      de nokian iLine sie cineva ceva?
      Nu ca zic io, da' vreau sa spun ca intre Energy Saver si Bluresponse e diferenta sesizabila (si) la zgomotul de rulaj. Si nu te gandi ca Energy Saver au mai mult de 68db pe eticheta.

      Criteriul de db sa fie ultimul la alegerea unei anveope, asa te sfatuiesc, cum bine ti-a zis si colegul mr.K.
      Last edited by Kojak; 12 April 2017, 15:16.

      Comment


      • acum fiecare cu piticii lui.....
        nici eu pana acum in 20 de ani se condus nu am avut o problema cu zgomotul produs de anvelope insa uite ca la Logan cu acestea GY efectiv ma deranjeaza.
        vreau anvelope moi, confortabile, silentioase chiar daca se uzeaza mai repede.

        Comment


        • Originally posted by ovidiu38 View Post
          vreau anvelope moi, confortabile, silentioase chiar daca se uzeaza mai repede.
          ...si aderente.

          Ti-am zis, bluresponse!

          Comment


          • am notat....
            oscilez intre nexen nblue, nokian iline si ale tale blue....
            evident ca si preturile sunt diferite, primele 2 sunt pana in 200 lei, blueresponse e la 300

            Comment


            • Din pacate au pretul asta ptr. ca nu sunt asa de uzuale pe dimensiunile stock de logan (185.65.r15). Dar merita fiecare banut.

              Comment


              • Originally posted by ovidiu38 View Post
                acum fiecare cu piticii lui.....
                nici eu pana acum in 20 de ani se condus nu am avut o problema cu zgomotul produs de anvelope insa uite ca la Logan cu acestea GY efectiv ma deranjeaza.
                vreau anvelope moi, confortabile, silentioase chiar daca se uzeaza mai repede.
                De vina sunt doar anvelopele, sau si masina?
                Si inca dci-ul asta nou e antifonat cat de cat, fata de L1.
                Presimt ca te va deranja zgmotul anvelopelor si pe viitor, indiferent de ce anvelope pui. Pana te vei obisnui.

                Comment


                • Eu cred ca ai niste bani si nu prea gasesti ce sa faci cu ei.

                  Am mers si cu 1.5 dCi 90cp, si cu 0.9 TCe, ambele echipate cu GY Duragrip. In TCe nu se aude nimic, dar in dCi zici ca ai toti rulmentii pe moarte. Nu cred ca anvelopele sunt de vina pentru zgomotul care te deranjeaza.

                  Daca ai fi avut Kormoran, as fi inteles sa vrei sa le schimbi (ba chiar ti-as fi recomandat s-o faci), dar GY sunt, totusi, gume premium.

                  L.E. Sa schimbi GY cu Nexen sau Nokian, e ca si cum ai da friptura de vita gatita e piatra (cum zice Seba), pe shaorma de la coltul blocului.
                  Last edited by vitriol; 12 April 2017, 15:30.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • daca ai fi citit mai sus....ianra aveam semperit si nu era nicio problema, exista zgomot dar nu atat incat sa deranjeeze. Cand am pus cele de vara, am luat-o razna. ma gandesc si la o izolare fonica a podelei si pasajelor aripilor.....

                    Comment


                    • Am citit ce ai zis mai sus.

                      Mai ai rabdare sa se incalzeasca asfaltul inainte de a lua o decizie.
                      Asa am simtit si eu cand am trecut de la TS860 la ContiPremiumContact5, dar in zilele mai calduroase, cand asfaltul se incinge, zgomotul ala de care zici tu dispare.
                      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                      Comment


                      • daca linistea mea depinde de niste anvelope noi....asta e, sunt dispus sa le cumpar

                        Comment


                        • Da-i bataie si nu ne mai pierde vremea cu linistea ta.
                          Dar daca tot iei, ia ceva serios... gen Kelly, America, Strafire sau poate chiar Tristar.
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Ce-s alea, marci de popcorn?

                            Comment


                            • Originally posted by ovidiu38 View Post
                              salutare, ce anvelope de vara silentioase imi recomandati? am pa masina Goodyear Duragrip, originale de fabrica si sunt ff zgomotoase (au 200 km rulati) comparativ cu cele de iarna Semperit Top Life2. Dupa ce le-am pus pe cele de vara, aveam impresia ca merg cu geam sau usa neinchisa...asa dieferenta era intre ele.
                              Daca asta iarna ai fi avut Continental TS 850/860 dupa caz, acestea de vara GY Duragrip ti s-ar fi parut silentioase. La o anvelopa conteaza consumul de combustibil si aderenta pe umed/uscat (A/B).

                              Comment


                              • Eu am observat tocmai invers TS860 de iarna fac zgomot la rulare mult mai mic decat cele de vara(tot continental)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google