Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Kojak View Post
    Ce-s alea, marci de popcorn?
    Sunt marci de cauciucuri. Nu de anvelope

    Comment


    • Eu am făcut comparație intre Continental TS850 și GY Duragrip cu care masina este echipata.

      Comment


      • Stiu, dar la mine asa a venit, n-am cu ce sa compar cu altceva. Ideea era de ce paradoxal par mai silentioase cele de iarna.

        Comment


        • Da, asta am observat si eu: cele de iarna sunt mai silentioase decat cele de vara. Pana nu de mult se intampla exact invers, dar se pare ca "tehnica" s-a schimbat.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Vi se pare...iarna conduceti cu caciula-n cap si cu geamurile inchise, de-aia nu se aud gumele.

            Comment


            • Eu tot nu inteleg cum auziti voi gumele in galagia din Logan. Ba motorul, ba scartaie un scan, ba un greiere, auzi anvelopele numai cand mergi pe pietris, tre' sa te concentrezi ca sa le auzi pe asfalt.

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                ...cele de iarna sunt mai silentioase decat cele de vara. Pana nu de mult se intampla exact invers, dar se pare ca "tehnica" s-a schimbat.
                Pentru ca sunt mai moi.
                Fulda de iarna mai silentioase decat contieco5 (de vara).
                Probabil s-a modificat si "tehnica".

                Originally posted by Kojak View Post
                Vi se pare...iarna conduceti ... cu geamurile inchise, de-aia nu se aud gumele.
                Si vara conduc(em) cu geamurile inchise.
                Last edited by Fanez; 12 April 2017, 21:28. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • faptul ca unii tovarasi au dopuri in urechi sau umbla cu atelaje care zornaie din toate tablele e problema lor. Noi ceilalti inca avem pretentia sa mergem in mod decent (decent si nu in conditii premium) intr-o masina fabricata dupa 2015.....sa ne iertati pretentiile!

                  Comment


                  • Aici e topic de mimoze, deja lumea nu mai alege gume in fct. de performante, pret etc, s-a depasit stadiul asta...se aleg gumele in functie de galagia pe care o fac.

                    Fitze de-aste fine nici pe forum la mertz nu gasesti.

                    Comment


                    • Originally posted by ovidiu38 View Post
                      faptul ca unii tovarasi au dopuri in urechi sau umbla cu atelaje care zornaie din toate tablele e problema lor. Noi ceilalti inca avem pretentia sa mergem in mod decent (decent si nu in conditii premium) intr-o masina fabricata dupa 2015.....sa ne iertati pretentiile!
                      1.Si aia dupa 2015 tot o rabla neantifonata e de noua, comparativ cu o masina vestica.
                      2.Nu-s tovaras cu tine, ca nu ne-am ciocnit valizele in gara.
                      3.Mergi cu gumele de iarna, ca ai zis ca-s silentioase.

                      Haidi pa!

                      Fitze de-aste fine nici pe forum la mertz nu gasesti.
                      Fumuri, mai degraba.
                      Daca o mai aud si pe aia ca nu conteaza banii, ma face sa ma intreb, ca de fiecare data cand aud asta: de ce au unii Logan, daca tot nu conteaza banii?
                      Last edited by mr.K; 12 April 2017, 21:46.

                      Comment


                      • chiar asa, hai pa ca ardem gazu de pomana......daca intrebam de cauciucuri pe forumul FEMEIA cred ca se dadeau raspunsuri mai la obiect. Bafta la clevetit in continuare......

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Eu tot nu inteleg cum auziti voi gumele in galagia din Logan. Ba motorul, ba scartaie un scan, ba un greiere, auzi anvelopele numai cand mergi pe pietris, tre' sa te concentrezi ca sa le auzi pe asfalt.
                          Nu stiu cum este la altii dar la mine nu scartaie nimic si nici "greieri" nu am, iar motorul nu se aude pana peste 100 km/h.

                          PS: una este sa iti permiti sa spui ca "banii nu conteaza" atunci cand alegi o anvelopa si alta este sa spui asta cand trebuie sa dai minim dublu pe o masina doar ca sa ai masina "straina".

                          Comment


                          • Exista anvelope foarte bune si sub 250 de lei. Pentru Logan nu prea vad de ce as da mai mult de 1000 de lei pe anvelope. Conteaza si performantele masinii.
                            Anvelopele premium sunt create pentru automobile capabile sa atinga viteze mari, iar cele de buget pentru performante mai slabe. Indicele de viteza este cu totul diferit. Aici sunt diferentele

                            Comment


                            • Originally posted by Kojak View Post
                              Vi se pare...iarna conduceti cu caciula-n cap si cu geamurile inchise, de-aia nu se aud gumele.
                              nu mi se pare, alpin 4 sunt considerabil, ca sa nu zic "mult", mai silentioase decat energy saver. nu mai zic de directie, ca volanul pare rupt cu cele de iarna, dar cred ca se datoreaza materialului mai moale.

                              Originally posted by Fanez View Post
                              Exista anvelope foarte bune si sub 250 de lei. Pentru Logan nu prea vad de ce as da mai mult de 1000 de lei pe anvelope. Conteaza si performantele masinii.
                              http://m.capital.ro/anvelope-care-es...-de-buget.html
                              sunt multe anvelope premium sub 250 de lei, dar nu cred ca "premiuM' e legat de viteza de rulare. conti ts 850 sunt premium, indiferent daca sunt T (lighean), V sau H.
                              Last edited by B997NDL; 13 April 2017, 01:46. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Vreau sa cumpar un set de jante de aliaj R16 6,5 4X100 ET35 pentru un Sandero Stepway 2 luat in decembrie 2015. Nu am gasit inca unele cu specificatii identice cu ale producatorului si as vrea sa stiu daca acel 6,5 si ET35 ar fi o mare problema. Multumesc.
                                "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google