Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acum am și eu o întrebare: cum își dau seama domnii polițiști că eu am cauciucuri de iarnă; stau cu lista celor ”omologate” în mână și îi ia la control numai pe cei care consideră ei că ”nu corespund”?

    Eu de exemplu încă mai sunt după 4 ani cu cauciucurile din fabrică și acestea sunt mixte, și de vară și de iarnă ... acestea corespund?

    Comment


    • Buna intrebare.Poate cei cu cauciucuri mixte vor avea o portita de scapare.
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • @BuGabriel -N-ai noroc! Cred ca esti informat gresit.N-am auzit inca de vreun Logan care sa fi venit din fabrica cu anvelope all-season. Anvelopele cu care vine echipata masina sunt de vara.
        @D-FENS- Dane, stii cum e la noi, teoretic cu anvelope mixte ai fi in regula, practic ramane de vazut.
        LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

        Comment


        • BuGabriel-ce cauciucuri ai?
          Gusi-la asta ma gandeam si eu
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • @gusi, kormoranele cu care era dotata masina mea din fabrica si cu care m-am rasturnat iarna trecuta erau all-season (asa scria pe ele)
            sigpic

            Comment


            • @dan08 -Nu cred.Din cate cunosc nu exista Kormoran all-season.Poate ma insel, o sa mai "sap".. Ce tip de anvelope Kormoran? K-801?
              A,, uitati aici despre all-season de pe siteul unui comerciant de anvelope: In iernile mai blande este posibila si folosirea de anvelope all season. Aceste anvelope ofera un compromis intre aderenta pe mazga a anvelopelor de iarna si rezistenta la uzura a anvelopelor de vara. Aceste anvelope nu vor face fata unor conditii de iarna extrema (zapada abundenta si gheata) la fel de bine ca si anvelopele de iarna si nici nu vor oferi aderenta pe uscat si performantele unei anvelope de vara dar sunt un compromis rezonabil intre cele doua
              LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

              Comment


              • @gusi..... ai dreptate 100%. scuza-ma ca te-am contrazis, dar nu stiu de ce (chiar nu stiu) am trait eu mereu cu impresia ca k801 sunt all-season.
                ce tare! dupa aproape un an am aflat si eu ca de fapt am mers toata iarna cu cauciucuri de vara care credeam ca-s all-season. STUPID ME!!! normal ca m-am rasturnat
                oricum, acum merg cu anvelope cu adevarat bune care stiu exact ce si cum sunt.
                sigpic

                Comment


                • @dan08- Nu-i nici o problema! Sunt destui cei care cred ca Loganul vine cu anvelope all-season, poate e o idee indusa de vanzatori..K-801 are si un profil prost, nu numai materialul din care sunt facute, slabe calitativ, ca si Montana cu care au fost echipate primele exemplare iesite in 2004.
                  LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                  Comment


                  • @BuGabriel-probabil gaborii se vor uita pe talonul anvelopelor unde exista inscriptia m+s (mud+snow) sau desen cu un fulg(fulgi) de zapada.sau mai stii,dau la verificari marca si tipul anvelopei ! )
                    ubi concordia ibi victoria

                    Comment


                    • Originally posted by dragos firoiu View Post
                      @BuGabriel-probabil gaborii se vor uita pe talonul anvelopelor unde exista inscriptia m+s (mud+snow) sau desen cu un fulg(fulgi) de zapada.sau mai stii,dau la verificari marca si tipul anvelopei ! )
                      O să mă uit mâine ce tip și firmă sunt ... numai mă duc acum noaptea până la garaj.

                      Comment


                      • am studiat cauciucurile de pe masina si se pare ca barum briliant este cauciuc de vara .ASA am gasit pe net la barum.ro pe cauciuc nu scrie ca sunt nici de vara nici de iarna sau o fi codat si nu stiu eu unde sa ma uit EU traiam cu inpresia ca sunt petru toate sezoanele.ma duc azi sa cumpar caucicuri de iarna cu genti cu tot,desi eu nu am avut absolut nici o problema la codus nici cu cele de acum

                        Comment


                        • Originally posted by danutz View Post
                          Cu privire la obligativitatea dotarii turismelor cu anvelope de iarna sunt de acord cu masurile impuse,DAR si statul trebuie sa asigure
                          -un drum circulabil,fara gropi,santuri,carute,
                          -dezapezire rapida,nu sa astepte 3 zile ca au fost prinsi neanuntati de iarna(daca la mine e obligatoriu sa am de la 1.11 anvelope de iarna,sa fie si la ei obligatoriu sa fie pregatiti!)
                          -sa plateasca despagubiri celor care isi rup masina pe mizeriile lor de drumuri
                          -sa asigure circulatia fluent,nu sa puna indicatoare de limitare a vitezei fiind ca nu repara drumurile
                          -sefii tuturor companiilor implicate in repararea,intretinerea si dezapazirea drumurilor sa plateasca penal ptr nerealizarea cerintelor
                          -sa foloseasca solutii la standardele europene ,nu sare,ca nu-mi platesc ei masina daca rugineste din cauza sarii
                          -daca cel care blocheaza drumul fara cauciucuri de iarna e pasibil de amenda, cel care are anvelope de iarna si ramane blocat primeste un premiu???
                          Tin sa fac unele prezicari:
                          -nu ramane drumul blocat 3 zile decat in caz de forta majora. Nu vorbim de drumurile comunale, sunt importante dar de importanta locala.
                          -circulatia fluenta tine si de civilizatia poporului, aici stam rau de tot.
                          -sarea se foloseste peste tot in lume la deszapezire, alternativa e o zeama care se da inainte de a ninge, deci cam greu cu anticiparea si viteza de miscare pe zeci de kilimetri odata. Apropo, se poate folosi orice substanta care scade temperatura de inghet a apei, chiar si zaharul. Dar nu e economic.
                          -in privinta carutelor, nu se poate face nimic, asta e nivelul poporului roman. S-a incercat confiscarea lor de catre politie, dar n-aveau ce face cu caii.
                          Nu va ganditi la siguranta voastra si a celorlalti, va ganditi doar la vantul care bate prin buzunarele unora?

                          @ronard: Barum Brillantis e anvelopa de vara si parsiva pe zapada proaspata. La franari de urgenta, chiar pe asfalt uscat e slaba. Atat doar ca e rezistenta la uzura. Am avut pe masina din fabrica, dar nu mai cumpar si a doua oara, plus ca pretul destul de marisor nu-l vad justificat.
                          Last edited by mr.K; 8 November 2010, 10:22.

                          Comment


                          • Iata si actul normativ care reglementeaza situatia legata de cauciucele de iarna:

                            The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                            Comment


                            • e excelent actul asta normativ. zici ca l-a facut garcea dupa o betie. nu zice nimic de anvelope all season, sau daca pe toate rotile trebuie anvelope de iarna sau alte detalii d-astea care sa incurce lumea. toata lumea sa aiba anvelope de iarna, chiar daca sunt 23 de grade celsius afara. practic aici scrie ca iarna e 5 luni pe an. excelent. ne meritam soarta. apropo de siguranta - la 23 de grade ce anvelopa franeaza mai bine- aia de vara sau aia de iarna. multi o sa zica normal aia de iarna, dupa care o sa ma acuze ca ce ba n-ai bani de anvelope, de ce te plangi, sarantocule.

                              Comment


                              • Cand zice: echipate cu anvelope de iarna, tu intelegi ca-s 4 sau vrei doar pe doua, in X? Precizeaza clar ca trebuie pe puntea tractoare la unele categorii de autovehicule. la autoturisme trebuie 4.
                                Dar asta e proiect,stai sa ajunga in Parlament, la "meseriasi". Sa vezi ce-l umplu de sange acolo.
                                Nu zice nimic de anvelope all season pentru ca e vorba de anvelope de iarna. Ce amestecati felurile de mancare?
                                Asa-numitele all season sunt, de fapt, o pacaleala de marketing. Practic, sunt niste cauciucuri de vara, cu un pic mai mult siliciu in ele, dar cu un grad de lamelare asemanator anvelopelor de iarna. Ele nu sunt excelente nici vara, nici iarna.
                                Last edited by mr.K; 8 November 2010, 12:14.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google