Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mumus View Post
    [...]kormoran erau minunate, au tinut mult, puteam sa fac ce vreau cu ele, chiar pe viraje erau super ok, aveau un singur defect, nu puteai sa franezi cu ele, erau sanie. [...]
    Kormoran ar fi fost niste anvelope extraordinar de bune daca nu erau incredibil de proaste.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Costi C, babaiatule, succes cu Land... nu stiu cum. Sa te tina 150.000 km.
      PS: nu am scos nimic din context, am pus tot postul tau de cacao.[emoji16]

      Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

      Originally posted by CostiC View Post
      esti comic.... zau.... crezi ca daca se uzeaza mai repede este mai buna anvelopa??? ha ha ha. Ideea este sa aiba materiale de calitate in compozitie, fiinca atunci implicit te ajuta la franare / curbe / si alte cele.

      Permite-mi sa mai rad odata .... ha ha ha....

      Si mai permite-mi sa te intreb... stii ce compozitie are o anvelopa de iarna/vara.... (vorbeste lumea ca le stii pe toate) .....
      Uite-l.

      Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk
      Last edited by mr.K; 25 September 2018, 20:52. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by vitriol View Post
        Kormoran ar fi fost niste anvelope extraordinar de bune daca nu erau incredibil de proaste.

        Este parerea mea, am facut raliu cu ele de multe ori, probleme am intamplinat doar pe franare. Inca nu stiu cum naiba am reusit sa ajung din Bv in Cv in 30 minute... dupa ani de zile nici cu megane 2 sportway nu am reusit, nici cu Seatul... probabil instinctul de autoconservare functioneaza, acum ca am 2 copii...

        Cert este ca nu am derapat cu ele niciodata, totul a fost ok, si pe ud, doar ca daca incercai sa franezi mai tare, se blocau rotile, si pe ud si pe uscat ) si nu, problema nu este ca nu are abs, sau ca apasam brusc, pur si simplu erau proaste...

        Si ca sa laud o guma de iarna ieftina, pun in top debica frigo, si unu si doi, si 3 daca o fi aparut... daca nu vreti anvelope de top, luati macar debica...

        La cele de vara nu pot comenta, ptr ca pe mine ma multumeau si kormoranele, exceptand franarea, eu iarna am probleme cu aderenta, vara nu...
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • unde ai facut raliu cu kormoranele ?! adica pe ce suprafata ?

          Comment


          • Asfalt, raliu... In sens de mers ca nebunu, iute, foarte iute. )

            Copilarii, nici eu nu pot concepe cum naiba mergeam asa cu ele. Ce-i drept, i-mi place sa cred ca simt masinile foarte bine.

            si cu mama kormoranelor, (aveau profil identic dar alta denumire, i-mi scapa acum) am facut raliu pe bune, pe macadam. Cu dacia anterioara.
            Last edited by mumus; 25 September 2018, 21:19.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Intai de toate va salut si va spun BINE V-AM GASIT !
              Fostul auto- un chevrolet aveo- si-a dat obstescul sfarsit intr-un centru de dezmembrari aducandu-mi o reducere prin Rabla 2018.
              In curand- probabil vineri - voi intra in posesia noii masinute care sper sa ma serveasca cu brio cativa ani buni. Logan 1.5 dci 75cp SL Plus.
              Astea fiind spuse si fiindca mai aveam ceva banuti la ciorap m-am gandit sa-i fac cateva update-uri. Ca si anvelope de iarna voi comanda un set de 185/65R15 88T NOKIAN Wr D4-dot 2018.
              La jante as fi deschis la sugestii . Chiar va rog sa-mi recomandati ceva.
              De preferat un magazin serios online.

              Comment


              • Bine ai venit ! mie astea imi plac. site foarte serios.
                am luat 2 seturi de anvelope de la ei cu preturi bune si transport gratuit.
                salivez de mult la ele, dar am ceva asemanator luate sh si vopsite electrostatic.
                acum ar trebui sa le reconditionez.

                https://www.anvelopejantepromotii.ro...fp=33-diametru[15],24-nr-prezoane[4],25-distanta-prezoane[100]

                le mai au si pe astea pt logan...
                https://www.anvelopejantepromotii.ro...fp=33-diametru[15],24-nr-prezoane[4],25-distanta-prezoane[100]
                Last edited by B997NDL; 25 September 2018, 22:07. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by mumus View Post
                  ...
                  Si ca sa laud o guma de iarna ieftina, pun in top debica frigo, si unu si doi, si 3 daca o fi aparut... daca nu vreti anvelope de top, luati macar debica...
                  In cazul asta si Tigar (de iarna) pe care le-am avut au fost satisfacatoare la bani putini.

                  Forte importanta este clasa de franare. Despre Debica Frigo2 zice ca:
                  Aceasta anvelopa are Clasa E de franare pe carosabil ud.
                  Acest lucru inseamna ca franeaza cu 15 metri mai tarziu decat o anvelopa care are clasa A de aderenta.
                  Mai multe detalii aici.

                  Am gasit niste anvelope AllSeason facute de aceeasi fabrica, acelasi brand, in aceeasi tara, unele cu clasele B pe ud si C la consum iar celelalte cu clasele C pe ud si F la consum. primele (cele cu B si C) sunt mai ieftine decat celelalte. Care ar fi explicatia?
                  Last edited by Fanez; 26 September 2018, 09:11. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Anvelope iarna

                    Buna,

                    Acum ca se apropie 1 noiembrie trebuie sa-mi iau cauciucuri de iarna pe masina ce are doar 2 luni si binenteles a venit echipata cu cauciucuri de vara. M-am uitat si eu dupa anvelope de iarna, am vazut ca sunt de la 150 lei in sus. As inclina sa merg la DACIA SERVICE si sa iau de acolo(cu tot cu montat pe jentile masinii), avand in vedere ca au acele valve cu senzori de presiune. Am inteles ca sunt mai scumpe (cu tot cu montaj). Sau sa cumpar anvelopele si sa ma duc la o vulcanizare sa le schimb? Dati-mi va rog niste indicatii ca sunt pe dinafara cu problema.

                    Multumesc mult.

                    PS. poate s-a mai scris pe acest subiect dar nu am rasfoit peste 400 de pagini. Scuze

                    Comment


                    • Dacia vinde anvelopele la pret mare.
                      Pluralul e jante.
                      CU 150 de lei cumperi resapate sau cele mai low cost anvelope.

                      O anvelopa decenta se invarte pe la 200 lei/bucata, una premium 250-300 lei.

                      Iesi mai ieftin on line, sau le vreun magazin mare care are promotii.
                      Se pot monta la orice vulcanizare care a auzit de senzori presiune.

                      Daca nu ai rabdare sa citesti pareri ale colegilor si zici ca nici nu te pricepi, e riscul tau.

                      Spor.

                      Comment


                      • De la sfarsitul lui 2015 nu mai sunt senzori pe jante, presiunea e monitorizata prin intermediul senzorilor ABS.

                        Comment


                        • Originally posted by cbota View Post
                          ... M-am uitat si eu dupa anvelope de iarna, am vazut ca sunt de la 150 lei in sus. As inclina sa merg la DACIA SERVICE si sa iau de acolo...
                          1. Rasfoieste topicul asta inainte sa te hotarasti la un anume tip de anvelopa.
                          2.Nu ai senzori pe roata. (la unele vulcanizari se profita de nestiinta posesorilor de Logan si se taxeaza senzorii inexistenti).
                          3. La Dacia service sunt preturi nesimtite.
                          Dupa ce achizitionezi anvelopele mergi la orice vulcanizare. Unii dintre cei care vand anvelope ofera si montaj.
                          Pe "compari.ro" gasesti preturi si magazine de comparat.
                          De exemplu: https://www.compari.ro/anvelope-c3615/iarna/

                          Comment


                          • Originally posted by alex1ioan View Post
                            Era vorba de brandurile de top, miștocar mic , nu de aberații din benzi desenate. 90 % din posesorii bde Logan sunt oameni modești, cu rate la bănci și care nu își permit premium, dar nici fara nu stau, își mai de mijloc.

                            Asta nu înseamnă că nu mai circula pe strada că nu sunt in top.
                            Ca să îți răspund tot cu o întrebare, când bei un paharel de sărbători și ei taxiul, te uiți daca are gume premium, altfel nu urci? Asta sa fie in ton cu ironia.
                            am interpretat postul tau ca o gluma, ca urmare, am raspuns cu o gluma. daca as fi neam prost te-as ruga ca termenul de "mistocar mic" sa-l folosesti in viitor cand te adresezi fiului mamei tale, ca nu ne-am ciocnit valizele in gara la caracal dar nu sunt neam prost si daca nici din partea ta nu se lasa cu suparare, n-am nimic impotriva sa glumim si sa ne adresam la pers a 2-a singular, chit ca nu ne cunoastem si poate n-o sa ne vedem vreodata.

                            ca sa continuam cu gluma, fie nu beau un paharel de sarbatori, fie conduce nevasta-mea. in general evit sa merg cu taxi tocmai pt ca foarte multi au bordul pom de craciun si gume de vara uzate, cand afara e zapada de 10cm.

                            la modul serios, in general incerc sa fac bine ce tine de mine, ce tine de altii oricum nu poti controla direct si imediat. crezi ca eu imi permit e-klasse nou? nu..si loganul are 9 ani, dar si azi, ca-n prima zi, franele sunt frane, n-am jocuri la directie, am gume cat de cat calumea, revizia se face dupa carte, chit ca la nu in reprezentanta.

                            nu cred in ideea ca daca n-o duci extrem de bine cu banii, tre' sa iti cumeri lucruri ieftine. de destule ori, alea ieftine ajung sa coste mai mult decat alea scumpe. iar daca o rata la logan pune in discutie achizitia o data la 2 ani a unor anvelope la diferenta de pret de 150 de lei intre unele bune si unele medii spre bune, cred ca persoana respectiva nu si-a calculat bine bugetul. ok, exista cazul in care trecem printr-un moment prost, se mai intampla, asta e, atunci parerea mea e sa astept o vreme pana pot sa iau un lucru calumea. o luna in plus acum, nu e un capat de lume. daca insa in mijlocul lui decembrie se trezeste unu ca n-are bani de gume de arna bune, asta iar e eroare de calcul, nu intamplare. sunt de acord ca fiecare isi cumpara lucruri dupa posibilitati. nu vreau sa impun nimanui vreo anvelopa sau un stil de gandire, de a actiona. asa cum eu invat din ce zic altii, ma gandesc ca si altii pot aprecia un punct de vedere diferit.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • azi am comandat NOKIAN WR D4 185/65R15 88T

                              https://www.anveloshop.ro/anvelope/a...-r15-88t-65217

                              acum doar sper sa fie o iarna grea si cu multa multa multa zapada..

                              O zi buna.,

                              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                              Comment


                              • [QUOTE]nu cred in ideea ca daca n-o duci extrem de bine cu banii, tre' sa iti cumeri lucruri ieftine. de destule ori, alea ieftine ajung sa coste mai mult decat alea scumpe[QUOTE]
                                Loganul însuși e un lucru ieftin, cel mai ieftin, așa că lecțiile tale de viață sunt fara sens. Vorbim despre ce?

                                Las-o așa cum a căzut, o zi buna!
                                Last edited by alex1ioan; 26 September 2018, 15:37. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google