Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Lvnatic View Post
    Nu are importanta ce fac cu banii aia. Mi-am luat dacia care cred ca e cea ieftina masina noua din romania (sau printre cele mai), pentru ca nu am bani de ceva mai scump si nici nu am bani sa dau 300 si ceva de euro pe un consumabil pe care nu-l exploatez la maxim, pentru ca dupa cum am zis nu fac raliuri si nici nu am pretentii de raliuri.

    Eu intreb ce pot lua decent pana in 1000 lei, daca are careva binevointa sa ma ajute.
    Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu toti care isi cumpara anvelope scumpe fac raliuri pe strada. Fie vorba intre noi: ce dracu' de raliu poti sa faci cu o coaja pe care o ia vantul de pe sosea. Tocmai pentru ca ti-ai luat Dacia - o masina care sta foarte prost pe sosea, chiar si la mers normal - ar fi bine sa cumperi niste anvelope care sa tina ligheanul pe drum. Pentru ca ghici ce! Anveopele alea la care vrei sa faci economie sunt singurul contact al masinii cu planeta asta.

    Mai este un aspect demn de luat in seama: daca cumperi niste gume mediu spre prost, e posibil sa nu le poti echilibra cum trebuie si sa te trezesti ca le arunci peste doi ani pentru ca se deformeaza ca dracu'. Iar atunci nu arunci saispe meleoane dupa 5 ani, ci 10 meleoane dupa 2.
    Vezi ce a patit Design cu gume noi Nexen.

    Dar... banii "ieste" la tine si tu stii mai bine cum ii cheltui. Sfatul meu este sa cantaresti bine inainte de a lua o decizie.

    Si ca sa iti raspund la intrebare: la 1000 de lei (pentru dimensiunea ta) nu iti poti cumpara gume decente. Numa' petarde low cost.
    Last edited by vitriol; 26 September 2018, 20:40.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Am gasit urmatoarele anvelope care pe hartie sunt la fel mai putin pretul. Puteti sa-mi spuneti de ce sa iau premium si nu pe cele mai ieftine?
      Nu dati cu pietre daca nu vreti sa ma ajutati.

      Anvelopa iarna 185/65/15 Tigar WINTER 88T indice E C 70 pret 165
      Anvelopa iarna 185/65/15 Tigar WINTER XL 92T indice E C 71 pret 165
      Anvelopa iarna 185/65/15 Michelin AlpinA4 88T indice E C 70 pret 278
      Anvelopa iarna 185/65/15 Bridgestone LM001 XL 92T indice E C 71 pret 269

      Comment


      • asta am luat eu azi

        Originally posted by costic View Post
        azi am comandat nokian wr d4 185/65r15 88t

        https://www.anveloshop.ro/anvelope/a...-r15-88t-65217

        acum doar sper sa fie o iarna grea si cu multa multa multa zapada..

        O zi buna.,
        nu mai cita utimul post!
        Last edited by Seba; 27 September 2018, 11:22.

        „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

        Comment


        • Dupa indice C A 68 sunt perfecte.

          Comment


          • Originally posted by Lvnatic View Post
            Multumesc. Stii ceva de falken?
            Falken de vara am avut, sunt foarte bune la banii aia. De iarna nu stiu de Falken dar stiu despre Fulda care sunt multumitoare la banii respectivi. Nokian-urile luate de @CostiC merita banii respectivi.
            Originally posted by cristiboerica View Post
            Am gasit urmatoarele anvelope care pe hartie sunt la fel mai putin pretul. Puteti sa-mi spuneti de ce sa iau premium si nu pe cele mai ieftine?
            ...
            Depinde ce pretentii ai. Gasesti anvelope mai bune decat ce ai expus la pret convenabil (intre 200 si 250 lei). Un exemplu e mai sus.
            Last edited by Fanez; 26 September 2018, 21:24.

            Comment


            • Si este diferenta reala intre ele sau diferenta de bani este reprezentata de brand si marketing.

              Comment


              • Este si diferenta reala.

                Comment


                • Eu, pe Sandero Stepway-ul meu, am aproape 10 000 km cu Pirelli P7 de vară. Sunt foarte mulțumit de performanțele lor pe serpentinele montane. Mai degrabă cădeam eu din scaun decât să simt că suferă mașina din cauza pneurilor. Iar pe Transalpina, la mijloc de septembrie m-a prins o grindină de s-a depus de vreo 5 cm. Și s-a răcit brusc la vreo 4 grade. Am văzut ESP-ul clipind de câteva ori la mersul prin șanțurile de gheață dar altfel n-am avut nicio problemă.

                  Comment


                  • 100_7595.JPG

                    Cam așa arăta drumul.

                    Comment


                    • Eu eram foarte atent la nivelul de zgomot (dB) produs de fiecare model de anvelopa.
                      La Logan este un lucru important pentru ca antifonarea podelei este foarte slaba.

                      Intre o anvelopa de 7x decibeli si una de 6x decibeli se simte diferenta
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • Da, am știut că la ceva trebuie să renunț. Un desen mai "mușcător" și un design asimetric duc la zgomot mai mare (71 dB).

                        Comment


                        • Originally posted by Lvnatic View Post
                          Multumesc. Stii ceva de falken?
                          Daca nu s-au prostit din 2006 cand aveam pe logan HS 435, falken sunt bune.
                          Arau pe zapada, mergeau bine pe polei dc nu exagerai cu viteza, bune pe ploaie sau uscat.
                          Singurele puncte slabe erau aderenta pe asfalt cu mazga si zgomotul la rulare.
                          In momentul de fata folosesc Conti TS850 si pot sa zic ca sunt superioare Falken doar dpdv al silentiozitatii, amortizarii mai bune a socurilor (flancuri mai elastice), a franarii pe uscat si evident pretul .
                          Toate constatarile sunt din experienta proprie.
                          Am mai zis-o si o mai zic, la elemente de siguranta nu e bine sa faci rabat de la calitate.
                          Last edited by kkhheelloo; 27 September 2018, 16:14.

                          Comment


                          • Pe asfalt cu mazga nu cred ca face fata cu brio vreo anvelopa. Poate niste senile ajuta.

                            Comment


                            • Cumparati Continental. Sunt cele mai bune. Sunt made in Romania ceea ce prezinta o garantie in plus a calitatii superioare. De vara am Continental. La cele de iarna m-am zgarcit la 300 de lei si am cumparat altceva.

                              Comment


                              • ContiEcoContact 205/55/16 de vara cu care a venit Sandero Stepway au tinut cam 25000 km(trei ani de rulaj in paralel cu anvelope de iarna). La primavara trebuie schimbate, au ajuns acum la limita markerilor de uzura.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google