Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alea de vara se tocesc repede.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • ContiEcoContact am si eu de vara, tot pe la 25.000 de km si ceva, tot in paralel cu cele de iarna. Difera dimensiunile si perioada, am doar 2 ani (si ceva). Mie mi se pare ca mai merg un sezon. O sa le verific cand le schimb. Ma bate gandul sa le pun deja pe cele de iarna.

      Comment


      • Nu stiu la altii cum sunt, dar la mine Eco5 au mai bine de 40 de mii si nu se pune deocamdata problema inlocuirii; o sa le inspectez mai bine cand le voi pune pe alea de iarna, sa nu am fo' surpriza.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • au mai bine de 40 de mii si nu se pune deocamdata problema inlocuirii
          Eu am 25kkm si cu cele de vara si cu cele de iarna (trebuia specificat). Cei 40.000 sunt doar cu acele Conti sau?

          Comment


          • Am spus ca am facut 40 de mii cu ele (bineinteles ca fara km. parcursi cu alea de iarna) ;eu cred ca sunt peste, dar nah...
            In toamna lui 2013 le-am luat.

            Last edited by IancuMIC; 27 September 2018, 20:59.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • The 2018 Gute Fahrt test is a confusing tyre test for a number of reasons. Firstly is tests both summer and all season tyres in the same dry and wet tests, but fails to include the all ...


              Pirelli P7 Cinturato Blue .... bine, ați înțeles probabil că îmi place P7.

              Sunt făcute la Slatina într-una dintre cele mai bine tehnologizate fabrici ale italienilor din Europa (așa am auzit).
              Am găsit niște informații interesante despre P7. Iată aici un pic de istorie, ca fapt interesant.
              pirellip7_1078.jpeg
              Articol din 1978 din revista Motor Sport Magazine.
              Sir, After reading your informative article on Pirelli tyres, I felt I must write and offer you my experiences as requested.


              Page 102, April 1978
              Pirelli P7 performance
              Sir,

              After reading your informative article on Pirelli tyres, I felt I must write and offer you my experiences as requested. I have driven a '75 Porsche Turbo for 18 months, and 20,000 miles. I changed the first set of P7s at about 12,000 miles, the rears wearing out faster than the fronts. The car has now covered 25,000 miles and the rears will soon need changing again, although the fronts have a lot of life left in them. So it looks as if the rears have a life of about 12,000 miles. I was initially disappointed at this, bearing in mind the astronomic price of them. But bearing in mind the unbelievable road-holding I suppose it is only to be expected.

              The road manners of the P7 I have found superb such a vast difference to my previous Porsche, a 3.0-litre Carrera ('76), which I found a disappointment, but still far better than a 2.7-litre Carrera ('74) which I loved. The tail very rarely gets out of shape only initial understeer in wet conditions.

              I hope my comments are of some use to you.

              Chichester ROY PEARSE
              --- Un cititor spune despre anvelopele Pirelli P7, în aprilie 1978 că le-a încălțat pe modelul lui 1975 Porsche Turbo timp de 18 luni și 20 000 mile. După 12000 mile le-a schimbat, cele de pe spate uzându-se mai repede deși cele de pe față mai țineau mult. Era inițial dezamăgit de asta, dat fiind prețul astronomic (la acea dată). Dar tinând cont de ținuta de drum incredibilă, presupune că era de așteptat.


              Eu am modelul clasic Pirelli P7 pe care italienii la un moment dat l-au scos de pe piață, înlocuindu-l cu Cinturato P7. Dar care a revenit în vânzări cu câțiva ani în urmă. Acum au scos și Cinturato P7 Blue, umblând la economia de carburant. Modelul P7 are una dintre cele 4 benzi transversale de cauciuc netedă, slick, pentru aderență maximă la forțele laterale. La Cinturato au desenat scobituri și prin această bandă.
              Last edited by gecmc94; 27 September 2018, 21:33.

              Comment


              • Tot puțină istorie:
                One chapter in Pirelli’s long history of endurance races proved to be highly consequential for sports car racing: the car was the Lancia Beta Montecarlo Turbo, and the tyres Pirelli P7. The announcement came in the last few days of 1978, in Pirelli’s Fatti e Notizie house organ: “After playing a lead role for 15 years, Lancia is officially leaving rallying and moving over to track racing. The company will be taking part in the World Championship for Makes in the Silhouette Group 5 with the Beta Montecarlo Turbo. The car, with Pininfarina body and Pirelli tyres, will be driven by Riccardo Patrese and Walter Röhrl.” The car was unveiled on the Vallelunga racetrack in Rome in April 1979, and all motor racing enthusiasts agreed that it was “splendid”, with its compact body and black-and-white tiger stripes: “one of the most beautiful ever to emerge from Pininfarina’s pencil”. Victory came instantly in the World Championship for Makes, after warming up in the Silverstone and Brands Hatch races, with an excellent second place at the Nürburgring, an absolute first came on the Sicilian circuit of Pergusa, which is now used for testing Pirelli motorcycle tyres. All without a single mid-race change of tyres, as has always been the norm in the 6 Hours. The wonderful adventure of the Lancia Beta Montecarlo continued for a couple of years, winning the World Championship again in 1980.
                --- Lancia Beta Montecarlo Turbo încălțată cu Pirelli P7, în ultimele zile ale anului 1978. Pirelli a anunțat că Lancia părăsește raliurile și se mută pe circuitele de curse. Va lua parte la Campionatul Mondial. Mașina, cu caroseria făcută de Pininfarina și anvelope Pirelli, va fi condusă de Ricardo Patrese și Walter Rohrl. Mașina a câștigat campionatele în 1979, 80, 81. ÃŽn toate cursele nu a schimbat pneurile la jumătatea distanței, așa cum se obișnuia în cursele de 6 Ore.

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post
                  Cumparati Continental. Sunt cele mai bune. Sunt made in Romania ceea ce prezinta o garantie in plus a calitatii superioare.
                  Nu neaparat, pe ale mele scrie Made in France.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    Am spus ca am facut 40 de mii cu ele (bineinteles ca fara km. parcursi cu alea de iarna)...
                    Asa am inteles si eu. Inseamna ca mai am destul timp pana "scap" de ale mele. Practic am doar 14-15.000 cu ele. O sa verific gradul de uzura astazi daca nu uit. [emoji16]

                    Comment


                    • Eu am 25000km doar cu cele de vara. La primavara trebuie schimbate

                      Comment


                      • Eu am 23.000 cu conti eco 5, cele cu care a venit masina, din cei 23.000 am si ceva km facuti cu anvelopele de iarna, nu imi pot da seama cati dar mai mult de 4000-5000km nu cred, nu am tinut cont, dar totusi nu par a fi uzate de loc. singurele uzuri sunt pe laterale de la frecat niste borduri si probabil de la serpentinele din concedii.

                        sigpic

                        Comment


                        • Mi-am achizitionat suport jante din Lidl. E bun daca vrei doua randuri de roti. Nu se poate folosi doar pentru al doilea rand de anvelope. Are si husa pentru acoperirea anvelopelor.
                          Last edited by Fanez; 28 September 2018, 11:25.

                          Comment


                          • Multumesc colegilor pentru parerile referitoare la cauciucurile pentru masina sotiei.
                            Ma voi orienta spre Michelin-urile CC. Si, da, sunt de gasit si la preturi sub 300. Poate prind si vreo promotie ceva...
                            Bugetul (si situatia) impune sa iau doar doua cauciucuri...si le voi pune pe SPATE. Nu?

                            Comment


                            • iau doar doua cauciucuri...si le voi pune pe SPATE.
                              Primele doua da. Insa trebuie sa ai grija ca pe celelalte doua sa le pui pe fata. (glumim si noi).

                              Comment


                              • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                                Si, da, sunt de gasit si la preturi sub 300. Poate prind si vreo promotie ceva...
                                Pai nu t-am dat link la aproape 250 de lei si aduse acasa ?!
                                Nu cred sa prinzi promotii in preajma iernii. poate la inceputul verii, ca sa nu ramana cu ele in depozite si ca sa faca loc anvelopelor de vara ce urmeaza sa vina.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google