Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • daca or sa scoata si un regulament de aplicare al legii, facut cu capul pe umeri, no problem, dar pun pariu ca astuia habar n-au ca se fabrica gume all-seazon sau ca o guma de vara de ploaie (material moale si dantura de evacuare apa/noroi) e mai buna cu o guma de iarna veche, expirata si fara dinti...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Perioada prevazuta de lege (ordonanta de urgenta pentru modificarea legii) este 1 noiembrie-31martie .Iata si sursa http://www.politiarutiera.ro/images/...ta_drumuri.pdf

      Comment


      • In cazul asta , daca astia iau o hotarare la ordonanta asta , undeva in Martie ... putem spera ca am scapat iarna asta, sa mai investim in gume . In Martie, oficial iarna isi face bagajul si pleaca , sau cel putin asa sper.
        , sunt cu ochii pe voi !
        :thumbsup:

        Comment


        • La Logan ne obliga sa echipam toate 4 roti sau numai fata?

          Comment


          • Crezi ca Loganu' are regim special fata de alte autoturisme?
            If it ain't broke, don't fix it!

            Comment


            • Pai daca aveam tractiunea pe spate intelegeam sa toate 4,dar asa?

              Comment


              • Eu nu sunt DELOC de acord cu perioada de montare 1 noiembrie-31martie;
                Un 1 decembrie -15 martie ar fi fost mai ok.
                De asemenea daca voiau sa faca o smecherie, trebuiau sa o faca pana la capat. Sa se precizeze in lege si obligativitatea ca anvelopele sa nu fie mai vechi de 5-6 ani.
                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                Comment


                • Originally posted by vily pisica View Post
                  Pai daca aveam tractiunea pe spate intelegeam sa toate 4,dar asa?
                  Trebuie sa ai pe toate rotile indiferent ca e FWD, RWD sau AWD. Degeaba ai pe fata anvelope de iarna daca pe spate ai niste opinci.

                  Eu nu sunt de acord ci NICIO perioada obligatorie, legea ar trebui sa impuna anvelopele de iarna sau chiar all season atunci cand vremea o impune, poate e o luna februarie calduroasa, de ce sa merg cu anvelopele de iarna sa le uzez prematur ? Poate ninge in august, de ce sa nu fii obligat sa ai de iarna ? Daca vremea impune (ninge, temperaturi scazute, etc) sa ai anvelope corespunzatoare indiferent de data e cel mai ok.
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Originally posted by bossake View Post
                    Sa se precizeze in lege si obligativitatea ca anvelopele sa nu fie mai vechi de 5-6 ani.
                    Cine crezi ca o sa stea sa'i invete pe politisti citirea DOT'ului de pe anvelope? Trebuiesc cursuri speciale, finantate cu bani grei!
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • sunt absolut de acord cu aceasta lege si cu intervalul ei! este foarte bine gandita! orice ati zice!

                      Comment


                      • Ii doare pe ei ca avem noi sau nu anvelope de iarna. E doar o modalitate sa mai aduca niste bani la buget. Macar n-o sa mai avem motive sa dam vina pe anvelope in eventualitatea vre-unui eveniment neplacut )))
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Ce parere aveti de anvelopele barum polaris 2?

                          Comment


                          • @Shakar:
                            dupa parerea mea e bine ca a fost specificata o anumita oerioada pentru a nu se lasa loc la interpretari sau aplicari ale normelor respective dupa bunul plac. perioada respectiva a foat stabilita avandu-se in vedere cand incepe sa scada temperatura si exista riscul formarii poleiului.
                            si chiar daca in februarie e o zi mai calduroasa, te duci repede la vulcanizare sa-ti schimbi anvelopele cu cele de vara si a doua zi le pui iar pe cele de iarna?
                            si in august nu va ninge decat la polul nord sau daca vine peste noi era glaciara. in ultima situatie ai sa fii fericit ca te-au obligat guvernantii sa te dotezi cu anvelope de iarna.
                            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                            Comment


                            • Exact sa fim fericiti si sa le multumim chiar , ca nu ne-au obligat sa montam guma de iarna si pe roata de rezerva . Dar ... au timp pana la anu , nu-i asa.
                              , sunt cu ochii pe voi !
                              :thumbsup:

                              Comment


                              • salut, ash vrea sa stiu si eu de unde pot sa imi cumpar 2 cauciucuri de iarna, ce marca de cauciucuri sunt mai bune, in afara de cunoscutele pireli, continental, goodyear, pt care nu cred ca am bani, si mai ales cat ma costa montajul, cu tot....am inteles ca trebuiesc si echilibrate si ma ajunge la 50 , este adevarat?
                                multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google