Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aveti grija ca s-a imputit treaba. Anvelopele de iarna devin obligatorii pentru toti.

    Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Salutare tuturor!As vrea sa aflu daca cineva a auzit despre marca WANLI WINTER CHALLENGE.Eu le am de 3 ierni si precizez ca numai si numai iarna le-am folosit.Nu de alta dar am avut un urat accident acum cateva zile cu cele de vara(chinezarii)si nu imi mai trebuie cauciucuri low cost..Pe astea de iarna am dat 120 buc acum 3 ani
      Attached Files

      Comment


      • Am vazut azi la tv ca in 2 saptamani se va da legea si vom fi obligati sa incaltam masinile cu gume de iarna ! Acum am si eu o intrebare trebuiesc pentru toate 4 (+rezerva)cauciucuri sau doar pe rotile care trag?

        Comment


        • Cand o sa apara legea in Monitorul Oficial, vom vedea.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Originally posted by alexalin2009 View Post
            Salutare tuturor!As vrea sa aflu daca cineva a auzit despre marca WANLI WINTER CHALLENGE.Eu le am de 3 ierni si precizez ca numai si numai iarna le-am folosit.Nu de alta dar am avut un urat accident acum cateva zile cu cele de vara(chinezarii)si nu imi mai trebuie cauciucuri low cost..Pe astea de iarna am dat 120 buc acum 3 ani
            pai si astea tot chinezarii sunt .
            Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

            Comment


            • foarte ok si legea asta!sa inteleg ca ma obliga sa am si lanturi?aici e putin ciudat nu sunt adeptul lanturilor,mi-e sila doar cand ma gandesc ca trebuie sa pun pe roata asa ceva in frigul ala!

              Comment


              • Originally posted by darksid3 View Post
                Aveti grija ca s-a imputit treaba. Anvelopele de iarna devin obligatorii pentru toti.

                http://www.mediafax.ro/social/echipa...amani-7693973/
                "Mă interesează siguranţa cetăţeanului în trafic.'' ... cel mai mult mi-a placut asta,direct cu gandul la rovignieta si la drumurile noastre care ''prezinta siguranta absoluta''.
                Nobody is perfect. I am nobody.

                Comment


                • pentru siguranta traficului, soferii vor fi obligati sa mearga cu 20km/h noaptea si sa-si puna lanturi in luna noiembrie, ziua si noaptea, chiar daca sunt 20 de grade afara. de asemenea vor fi obligati sa foloseasca masinile personale doar daca au neparata nevoie de ele, in rest sa ia trenu sau avionul, ca e cel mai sigur. traiasca cetatenii care se gandesc la siguranta noastra, sa mai faca si alte masuri din astea bune, ca nu vor duce lipsa de sustinatori.

                  Comment


                  • Achizitionat si montat astazi 4 gume Debica Frigo 2 la 188 lei bucata, montajul gratuit, 8 lei echilibrat de roata.Impresii...asteptam prima zapada! Am observat ca stocurile s-au sunbiat considerabil si se vorbeste pe la radio SANT .. ca loturile viitoare vor veni cu 60% mai scumpe...minciuna o fi...minciuna va spun si eu.....Referitor la lege.....pana la urma nu e rau ca ne obliga sa punem gume de iarna pentru ca in general noi romanii doar impinsi de la spate ne punem in regula, insa altii (comerciantii de anvelope) profita din plin de reglementarea asta.Oricum in final binele e de partea noastra chiar daca ne cam ustura buzunarele...insa numai cine nu a "dansat" pe gheata nu stie ce fiori reci te trec prin sira spinarii cand nu stiii in ce podet, stalp,bordura, sant...etc te opresti din derapaj.
                    = ABS Plus 1.6 Mpi =

                    Comment


                    • Cu privire la obligativitatea dotarii turismelor cu anvelope de iarna sunt de acord cu masurile impuse,DAR si statul trebuie sa asigure
                      -un drum circulabil,fara gropi,santuri,carute,
                      -dezapezire rapida,nu sa astepte 3 zile ca au fost prinsi neanuntati de iarna(daca la mine e obligatoriu sa am de la 1.11 anvelope de iarna,sa fie si la ei obligatoriu sa fie pregatiti!)
                      -sa plateasca despagubiri celor care isi rup masina pe mizeriile lor de drumuri
                      -sa asigure circulatia fluent,nu sa puna indicatoare de limitare a vitezei fiind ca nu repara drumurile
                      -sefii tuturor companiilor implicate in repararea,intretinerea si dezapazirea drumurilor sa plateasca penal ptr nerealizarea cerintelor
                      -sa foloseasca solutii la standardele europene ,nu sare,ca nu-mi platesc ei masina daca rugineste din cauza sarii
                      -daca cel care blocheaza drumul fara cauciucuri de iarna e pasibil de amenda, cel care are anvelope de iarna si ramane blocat primeste un premiu???

                      Comment


                      • @Danutz- Dane, meriti un premiu! Nu prea scrii tu pe forum, da' cand intri..
                        LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                        Comment


                        • Originally posted by danutz View Post
                          Cu privire la obligativitatea dotarii turismelor cu anvelope de iarna sunt de acord cu masurile impuse,DAR si statul trebuie sa asigure
                          -un drum circulabil,fara gropi,santuri,carute,
                          -dezapezire rapida,nu sa astepte 3 zile ca au fost prinsi neanuntati de iarna(daca la mine e obligatoriu sa am de la 1.11 anvelope de iarna,sa fie si la ei obligatoriu sa fie pregatiti!)
                          -sa plateasca despagubiri celor care isi rup masina pe mizeriile lor de drumuri
                          -sa asigure circulatia fluent,nu sa puna indicatoare de limitare a vitezei fiind ca nu repara drumurile
                          -sefii tuturor companiilor implicate in repararea,intretinerea si dezapazirea drumurilor sa plateasca penal ptr nerealizarea cerintelor
                          -sa foloseasca solutii la standardele europene ,nu sare,ca nu-mi platesc ei masina daca rugineste din cauza sarii
                          -daca cel care blocheaza drumul fara cauciucuri de iarna e pasibil de amenda, cel care are anvelope de iarna si ramane blocat primeste un premiu???

                          Nota 10 (Zece)
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Aceeasi porcarie din partea statului roman,da legi care la aplica instant.Si cine nu se supune e ars cat mai crunt posibil.Cum ramane cu "vara sanie si iarna car"?
                            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                            Comment


                            • eu zic ca legea asta se inscrie in rind cu legea aia in care te obliga sa faci poze de permis numai la aparatele alea mitubisi si altele.A copt niste baieti destepti schema asta :Importat multime de cauciucuri de iarna lea pus la pastrare si acum au vorbit cu prieteni care dau o lege, fac si ei un ban pe spatele nostru ca doar este Romania.Sunt 1000 la suta sigur ca despre asta este vorba deia nu mai pot ei de viata noastra, conduc si iarna si vara cu cauciucurile astea normale de o gramada de ani nu am ramas niciodata in mijlocul drumului.NU zic ca nu sunt bune chiar vroiam sa cumpar cauciucuri de iarna ,eu nu suport conditionalitatea asta ca am ajuns mai rau ca pe vremea comunistililor telefoanele ne sunt inregistrate si nu ne mai suparara si tot asa tot inainte spre societatea multilateral dezvoltata

                              Comment


                              • Asa da

                                Originally posted by danutz View Post
                                Cu privire la obligativitatea dotarii turismelor cu anvelope de iarna sunt de acord cu masurile impuse,DAR si statul trebuie sa asigure
                                -un drum circulabil,fara gropi,santuri,carute,
                                -dezapezire rapida,nu sa astepte 3 zile ca au fost prinsi neanuntati de iarna(daca la mine e obligatoriu sa am de la 1.11 anvelope de iarna,sa fie si la ei obligatoriu sa fie pregatiti!)
                                -sa plateasca despagubiri celor care isi rup masina pe mizeriile lor de drumuri
                                -sa asigure circulatia fluent,nu sa puna indicatoare de limitare a vitezei fiind ca nu repara drumurile
                                -sefii tuturor companiilor implicate in repararea,intretinerea si dezapazirea drumurilor sa plateasca penal ptr nerealizarea cerintelor
                                -sa foloseasca solutii la standardele europene ,nu sare,ca nu-mi platesc ei masina daca rugineste din cauza sarii
                                -daca cel care blocheaza drumul fara cauciucuri de iarna e pasibil de amenda, cel care are anvelope de iarna si ramane blocat primeste un premiu???
                                bravo domnule

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google