Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by brinco218 View Post
    Am Debica Frigo noi pe fata si sunt foarte dezamagit de ele. Aproape la orice franare intra ABS-ul. Pe ud rup destul de usor aderenta si nu ma simt sigur. Pe gheata se compara similar cu Continentalele de vara. Nu va recomand aceste pneuri. Iarna viitoare le voi inlocui cu Fulda care mi-au facut o impresie placuta anul trecut atat pe zapada cat si pe ud.
    M-am scumpit inutil la anvelope...
    incearca sa pui si pe spate si o sa vezi ca nu mai intra abs ul. aceiasi prostie am facut o si eu.

    gume de iarna doar pe fata este mai rau decat cu gume de vara.

    cand franezi pe gheata rotile spate se blocheaza si EBD ul trimite forta de franare pe fata astfel se blocheaza instant.
    scoate abs ul si trage niste frane sa vezi diferenta

    Comment


    • Cam cat costa o anvelopa Debica Frigo 2 si unde se gaseste la pret bun ? (185/65/15)
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • eu nu inteleg o chestie si anume cum multi dintre voi lauda diferse marci de cauciucuri ca-s bune si pe polei specificati viteza, 10 km`h ? sau poate aveti un pic de polei , asa de "forma" ) eu nu cred ca un cauciuc poate fi " excelent " ( nota 10 ++ etc ) pe polei / gheatza , oricare ar fi ...

        ps: am cauciucuri de iarna noi si m-a furat pe polei si cu masina plina ( 4 adultzi plus bagaje )
        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

        Comment


        • Am pe Sandero (doar pe fata) Debica Frigo 2, pe spate Barum Briliantis de vara.
          Pot sa spun ca sunt extrem de incantat de Debica, le-am luat citind o gramada de reviews-uri pe tyretest.com
          ps. imi intra destul de greu ABS-ul si doar la franari mai in forta, adica nu intra la fiecare franare...

          Comment


          • eu am de 3 ani debica navigator 2 all season si sunt foarte multumit oricum am scapat de a schimba cauciucuri iarna si primavara era pentru mine un discomfort fizic dar si material acum sunt multumit
            Attached Files
            Last edited by petroman; 31 December 2010, 15:52.
            Mai bine taci si doar pari prost .. decat sa vorbesti si sa inlaturi orice indoiala !!!

            Comment


            • eu mam echipat cu Fulda Kristall Montero 3.foarte foarte bune

              Comment


              • Originally posted by Tudor View Post
                eu nu inteleg o chestie si anume cum multi dintre voi lauda diferse marci de cauciucuri ca-s bune si pe polei specificati viteza, 10 km`h ? sau poate aveti un pic de polei , asa de "forma" ) eu nu cred ca un cauciuc poate fi " excelent " ( nota 10 ++ etc ) pe polei / gheatza , oricare ar fi ...

                ps: am cauciucuri de iarna noi si m-a furat pe polei si cu masina plina ( 4 adultzi plus bagaje )
                ai dreptate prietene,si eu ma minunez cand vad astfel de aberatii gen nota 10 pe polei,imi dau seama ca baietii habar nu au ce inseamna un cauciuc de iarna,doar cele cu tinte au o minima aderenta pe polei dar sunt interzise

                Comment


                • corect , eu am gume cu tinte , pe gheata formata pe stradute , tot sunt probleme daca nu esti atent si cumpatat.
                  cand plec dupa loc , tot se invart rotile pana prind umpic.
                  nu e cum zic unii ca daca ai cuie se infing si na`i nici o problema.

                  Comment


                  • @CataFOF- Pai vezi, avea dreptate un clasic in viata cand zicea ca "iarna nu-i ca vara"!
                    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                    Comment


                    • Anvelopele cu tinte sunt o idee mai bune pe gheata decat cele de iarna, obisnuite.
                      Am vazut in WRC, intr-un documentar, anvelope cu cuie, (cred ca nu sunt de vanzare), iesite in afara ca, 10-12 mm, fiecare anvelopa avea cam 120 de bucati. Raliul Finlandei. Cu alea stai pe orice gheata in curbe.
                      In rest, anvelopele de iarna n-au cine stie ce aderenta pe gheata.

                      Comment


                      • nu poti compara anvelopele de raliu cu tinte, cu astea de se vand in comert

                        aia au tinta langa tina , ascutite , speciale , mama lor

                        Comment


                        • Dar pot visa la ele, nu? Totusi, stiu un tip care nu mai avea ce face cu banii dati de taicasu, care si-a cumparat anvelope din alea cu cuie, aproape ca in WRC. Omu' avea ca pasiune plimbatul pe drumuri de munte inghetate si pustii si nu il intreba nici Santa ce cauta pe acolo. Si cica mergea cu ele pe gheata aproape ca pe asfalt uscat.

                          Comment


                          • corect , dar nu cred ca te banii afara din casa sa`ti cumperi de genu`.
                            multi se plang ca nu au bani nici de gume de iarna decente , nu mai zic de firma.
                            poti visa , dar cand iesi afara cu masina revii la realitate )

                            Comment


                            • Apropos, ati vazut ce au sarit preturile la gume de iarna, de cand a inceput chestia asta cu obligatorii? Cica criza, taxe, etc. Mananca bors domnii comercianti,(ca sa nu zic rahat!), si-au marit ei profitul! Nu prea mai gasesti o guma noua sub 22-23 lei/bucata! Si nu ma refer la marci renumite.
                              LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                              Comment


                              • eu mi-am luat 2 anvelope pe fata de la Condorul Calarasi, Barum polaris 2 la 210 buc. la sfarsitul lui nov.,atunci aveau multe in stoc,am vrut sa iau Motrio dar nu aveau

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google