Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vremea poate fi capricioasa. Pe coasta de est a USA iarna trecuta a fost un viscol de o saptamana, in Italia autostrazile au fost blocate de zapada 3 zile. Eu zic sa spui multumesc daca te scoate careva dintr-o urgie a naturii teafar si nedegerat. Sau refuzi sa pleci pentru a primi despagubiri?

    Comment


    • Ca o completare la postul lui Asyone 2001;aceiasi sursa mai spune ca daca polita de asigurare nu acopera cheltuielile pentru redarea drumului circulatiei soferii vor plati diferenta(stiri RR Actualitati ora 13.)Asadar ce spuneti?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Nu mai spun nimic. Astept bocetele smecherilor de pe forum, peste 1-2 luni.

        Comment


        • Originally posted by Niki B View Post
          Sunt curios, care ar fi fost modul tau de redactare al legii.
          Deci, daca astia zic sa le folosesti doar cand e zapada si gheata, nu e bine. Daca impuneau o anume perioada, gen 1 nov.-1/31 mar., iar nu era bine, caci se toceau (?) inutil.

          Ia spuneti voi, astia pentru care nimic nu e bine, cum era bine?
          legile se bat cap in cap. una spune obligatoriu de la 01.11.2011 alta spune doar daca este gheata, zapada etc.
          eu spun ca o sa le folosesc in conditiile stipulate de producator (fie gheata sau nu daca temperatura scade sub 7 grade celsius le montez) clar

          Originally posted by mr.K View Post
          E incetosata lega doar in mintea unora, inclusiv a celor de la fituica aia de-si spune pompos Financiarul si-i pupa in cur toata ziua pe Isarescu si pe Boc si deplange populatia latrand impotriva bancilor.





          Pe ce te bazezi in afirmatii? Firmele vand anvelope de iarna de multi ani, dinainte de aparitia legii.
          de acord anvelope se vand de cand s-a inventat automobilul dar sa creasca pretul cu pana la 80% mi se pare strigator la cer. si fi sigur ca adaosul s-a marit pe produse aflate in stoc nu pe un nou lot de produse. sa vezi ce o sa mai creasca dupa 01.11.2011. sa ne gandim ca sunt destul de multe persoane care depind de masina pentru naveta (nu pentru iesit la piata sau la plimbare) si au salarii sub 500lei (unul - doi copii, un membru al familiei fara servici ... etc) ce pot face? cam cat ar trebui sa bage mana in bugetul familiei sa reuseasca sa ia anvelope la preturile nesimtite la care s-a ajuns? repet : respectivii depind de masina (nu au gara in comuna si nici maxitaxi)
          si aici nu ma refer la cei cu masini de bulgaria cu anvelope 235/40/19 sau dimensiuni asemanatoare ci la cei cu dacia 1300 lada 1200 sau ce au mai mostenit si ei de la parinti...

          si apropo : cei inmatriculati pe bulgaria care circula fara asigurari valabile pe teritoriul romaniei trebuie sa se supuna acestor legi ?
          Last edited by RAZVAN-005; 27 October 2011, 14:21. Reason: Automerged Doublepost
          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

          Comment


          • Deci Razvan, da-mi voie sa spun ca esti total ignorant, unii explica si tu reiei.

            S-a zis de mii de ori aici ca doar ANUL ACESTA legea intra in vigoare la 1 noiembrie, de la data aia fiind obligatorii pe gheata si zapada, anvelopele de iarna.
            La anul, nu mai e termenul de 1 noiembire, ORICAND, chiar si in septembrie mergi pe drum cu zapada si nu ai anvelope de iarna, iei amenda.


            Care legi fratele meu? Ca e NUMAI UNA. E Regulamentul de circulatie pe drumurile publice modificat de niste ordonante/hotarari de guvern.

            Comment


            • eu doar am raspuns unui post nu am avut de gand sa reiau un subiect deja dezbatut. si de ce ma rog frumos doar anul acesta ? pentru ce ceva firme importatoare detinute de ceva persoane influente si-au facut stocuri prea mari ?
              Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

              Comment


              • Anul asta de la 1 noiembrie. De la anul si pana se va abroga, oricand vrea Dumnezeu sa ninga, sunt obligatorii.

                Comment


                • Originally posted by asyone2001;1092374...[snip
                  · Studiile arata ca in timpul franarii, spre exemplu, cauciucurile de iarna sunt cu 5% mai eficiente decat cele de vara

                  Sursa: Jurnalul National 13:41, 12 oct 2011...[snip]
                  Am auzit de foarte multe ori prostia asta in ultima vreme. Este preluata prost dintr-o reclama michelin de catre oameni care n-au habar despre subiect. In acea reclama se spune: "Noile anvelope Michelin Alpin reduc distanta de franare cu 5% in medie, pe drumuri ude, cu gheata sau zapada, comparativ cu generatia anterioara de anvelope." Nu este o comparatie intre anvelope de vara si de iarna. Diferenta distantei de franare intre cele de vara si de iarna la temperaturi sub 7C si pe zapada este cu mult mai mare de 5%!

                  Comment


                  • Parule, nu e evident ca pe aici ne luptam cu morile de vant?

                    Unii iau de bun tot ce scriu pseudo-jurnalistii astia cretinoizi iar altii citesc mult, nu inteleg nimic dar pretind ca detin adevarul absolut.

                    Pana la urma, cine suntem noi sa'i contrazicem?!
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • Corect, Michelin Alpin A4 sunt cu 5% mai bune la franare fata de Alpin A3.
                      Jurnalisti de cacao, si in presa scrisa si in media audio si TV.

                      PS: acusi vine un user nou si pune o intrebare de genul: de cand sunt obligatorii anvelopele de iarna si in ce conditii? Si iar o luam de la capat.

                      Comment


                      • si de cand ziceai ca sunt obligatorii si de ce ?

                        noi sa fim sanatosi ca vara vine repede.
                        inarmati-va cu rabdare ca drumarii oricum vor fi luati pe nepregatite
                        Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                        Comment


                        • Pe undeva e si asta cu intrarea de la 1 Noiembrie in vigoare o mica bulangeala. Daca sa spunem legea intra in vigoare de la 1 Septembrie vanzatorii de anvelope nu mai mareau preturile brusc ca nu le cumpara nici dracu', stateau cu ele pe stoc si trebuiau sa scada preturile. Asa dupa 1 Noiembrie sansele sa fie zapada te cam obliga sa le cumperi la pretul lor. Nu stiu zic si eu ca-mi pare putin anapoda.
                          Sambata le pun si eu pe alea de iarna ca a scazut temperatura sub 7 grade.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • Eu unul am achizitionat si montat pe masina cauciuciliiii de iarna. din simplu fapt ca ies foarte des din oras si nu se stie cand dau de o zapezica prin Sinaia sau cine stie pe unde si risc o amenda frumusica.
                            Problema e alta: eu am avut gume foarte bune de iarna, insa nu corespundeau legii si am fost nevoit sa cumpar altele.. app de asta am gasit o oferta la Renault, gume Continental la 245 ron bucata corespunzatoare legii cu certificat de garantie si atestat RAR singura problema este ca sunt livrate cu sigla "Motrio" ( dar asta nu conteaza)
                            Megane II faza II 1.5dcI K9K

                            http://www.loganclub.ro/forum/b_189_ygn_2-t41493.html

                            Comment


                            • Originally posted by Cristi_LCD View Post
                              Pe undeva e si asta cu intrarea de la 1 Noiembrie in vigoare o mica bulangeala. Daca sa spunem legea intra in vigoare de la 1 Septembrie vanzatorii de anvelope nu mai mareau preturile brusc ca nu le cumpara nici dracu', stateau cu ele pe stoc si trebuiau sa scada preturile. Asa dupa 1 Noiembrie sansele sa fie zapada te cam obliga sa le cumperi la pretul lor. Nu stiu zic si eu ca-mi pare putin anapoda.
                              Sambata le pun si eu pe alea de iarna ca a scazut temperatura sub 7 grade.
                              Pai actul normativ e mai demult, cine te retinea sa cumperi anvelopele in august?
                              Vanzatorii ar fi marit brusc preturile oricand. Ideea era ca in vara nu existau prea multe stocuri de anvelope de iarna, abia se produceau. Iar acum se vinde numai de pe stoc, productia a incetat.

                              Comment


                              • S-a publicat in MOF din 31 ianuarie 2011, mai precis

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google