Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mariane , fac pariu ca este la fel ca acei useri care blamau gumele de iarna , asta pana au condus o masina echipata cu gume pe iarna....


    Originally posted by stefanel View Post
    Nu orice redardat sau analfabet putea sa ia permis. Nu mai vorbim de spaga ! Principalii vinovati de cresterea numarului de accidente rutere sunt cei de la permise, care au dat permise oricui a adus o plasa cu castraveti...a se vedea cazurile de la arges, constanta, caras s.a.m.d. Ei sunt bine merci, condamnati cu suspendare, iar pericolele pe drumuri !
    aici da , sunt de acord cu tine , dar incearca sa tastezi normal , fara intepaturile de rigoare . nu e greu pentru nimeni sa jigneasca , mai greu e sa dea un sfat util.

    Comment


    • EEEE Fofule ai fost de fata si ai vazut,,dar mai sunt si altii pe aici care blameaza anvelopele de iarna fara nici un motiv pur si simplu.
      Dupa mine pe aceleasi urme ( facute de mine ) au mai intrat si alti colegi si dupa cum ai vazut si tu au ramas inpotmoliti si i-am impins ca aveau anvelope mai slabe fata de Michelin.
      Nu vreau sa ma laud ,,dar pe aici contesta mult si multi forumisti si anvelopele astea si zic ca unele mai Low Cost isi fac treaba foarte bine cu mai putini bani.
      Dar ai vazut si tu astazi la Poli ca nu este deloc asa,,diferenta intre anvelope de marca si unele No Name isi spune cuvantul.
      Last edited by Ivan Marian; 4 February 2012, 23:30.

      Comment


      • Originally posted by Ivan Marian View Post
        http://www.youtube.com/watch?v=DNuJD...ature=youtu.be

        Cand o intra unul pe o zapada ca aia cu anvelope de vara pe acolo sa vina sa ma anunte.
        Anvelopele sunt Michelin A4 si acolo era o combinatie de zapada veche de saptamana trecuta,combinata cu zapada actuala,flescaita putin si cu POLEI pe deasupra de la ploaia de aseara. Dupa cum se vede eu am intrat primul acolo din strada si numai erau urme facute de nici o masina inaintea mea!!!

        Sa vad ce zice SOFERUL PROFESIONIST de la 15 ani !! Cum ar intra el pe acolo fara sa ramana suspendat ?
        Si pentru tine limba romana este o enigna !
        Cine a zis ca sunt sofer profesinist ?
        Insa una peste alta...nu polimezez cu voi...sunteti prea MESERIASI, insa am o mare rugaminte...iesiti de la stirile diminetii !

        Comment


        • Daca tu conduci precum scrii...
          Last edited by D-FENS; 4 February 2012, 23:40.
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • Originally posted by Ivan Marian View Post
            EEEE Fofule ai fost de fata si ai vazut,,dar mai sunt si altii pe aici care blameaza anvelopele de iarna fara nici un motiv pur si simplu.
            Dupa mine pe aceleasi urme ( facute de mine ) au mai intrat si alti colegi si dupa cum ai vazut si tu au ramas inpotmoliti si i-am impins ca aveau anvelope mai slabe fata de Michelin.
            Nu vreau sa ma laud ,,dar pe aici contesta mult si multi forumisti si anvelopele astea si zic ca unele mai Low Cost isi fac treaba foarte bine cu mai putini bani.
            Dar ai vazut si tu astazi la Poli ca nu este deloc asa,,diferenta intre anvelope de marca si unele No Name isi spune cuvantul.
            Dar tu ai mai incercat sa mai treci dupa aia tot pe acolo? Pentru ca am impresia ca dupa ce ai framantat bine zapada nu prea mai poti sa treci asa usor.

            Comment


            • Ca sa nu facem vraijte topicul asta , evitati sa`i mai raspundeti lui Stefanel .(este un sfat)

              Comment


              • stefanele tata vezi ca o dai pe off si te trezesti cu un report
                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                Comment


                • Originally posted by stefanel View Post
                  Si pentru tine limba romana este o enigna !
                  Cine a zis ca sunt sofer profesinist ?
                  Insa una peste alta...nu polimezez cu voi...sunteti prea MESERIASI, insa am o mare rugaminte...iesiti de la stirile diminetii !
                  La naiba,,ca tot prea o dai cu limba romana in sus si in jos eu de cuvintele alea subliniate nu am gasit explicatie in DEX ONLINE

                  Madi...puteam iesi tot pe acolo iar restul baietilor care venisera inaintea mea au coborat o mica panta de la Poli de au intrat in parcare.
                  Noi apoi am iesit urcand pe unde se vede si in pozele de pe aici , ca ne-am incins la un fotbal de pomina acolo si ne cam bubuiam tabla la logane



                  Last edited by Ivan Marian; 5 February 2012, 00:09.

                  Comment


                  • sa mai trecut si dupa pe acolo madi.

                    Comment


                    • Pentru prima data am avut probleme cu ale mele UG7.
                      Pe acelasi drum de tara, spre parinti, am mers prin destula zapada, portiuni bune pe unde nu trecuse nimeni. Pana la un moment, cand am ramas cu rotile cam in aer, pe o perna de zapada acoperita cu o crusta grosuta de polei.
                      Pana nu am scos zapada de sub masina nu am iesit.
                      Nu am necazuri cu zapada flescaita, inghetata, cu poleiul evident...cam patineaza, dar diferenta este evidenta fata de niste cauciucuri de vara.
                      Ar trebui sa recunoastem meritul tehnologiei
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • Originally posted by 77sky View Post
                        ....dar diferenta este evidenta fata de niste cauciucuri de vara.
                        Ar trebui sa recunoastem meritul tehnologiei

                        Este SOFER cel care se bazeaza si pe tehnologie?
                        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                        Comment


                        • Originally posted by stefanel View Post
                          Un SOFER nu are nevoie de anvelope de iarna !
                          Originally posted by CataFOF View Post
                          ooo tu soferule !
                          dar ce face soferul din tine cand nu poti pleca de pe loc ? sau cand apesi frana si nu se opreste ?
                          da, stiu rezolvarea , mergi cu tr 2 cu 20-30km si ingreunezi traficul , stiu , sunt multi ca tine .
                          Originally posted by Ivan Marian View Post
                          OOOOO tu soferule ,,partea a doua...Deja in fata unei asemenea declaratii eu ma simt un incepator si cred ca am luat teapa ca am cumparat anvelope de iarna cam tarziu ce-i drept, dar prin imprejurari si fortat si de LEGE mai de sila mai de mila am ajuns la concluzia ca sunt praf in ale condusului si cu astea de iarna
                          OOOOO tu soferule, partea a treia : Am 26 ani de soferie si asa ceva nu am vazut. De cand si pana cand anvelopele alea de vara indiferent de marca, profil, pret sau fabricatie sunt bune si iarna ?
                          Sa va povestesc ceva. Joi adica 02.02.2012 am fost in jud Teleorman de la Videle inca 20 km mai sus sa o aduc pe soacra-mea la Bucuresti. Din poarta in poarta am fix 100 km. Am plecat la ora 09.00 dimineata si m-am intors la ora 16.00 dupa amiaza. Nu am stat la tara decat 15 min cat am luat bagajele si pasagerul si am plecat. Este acelasi drum pe care BGS-ul a fost astazi sa ia bolnavii pentru dializa. Si joi era zapada pe sosea dar cam de 20 cm in sate iar pe camp intre ele cam de 40-50 cm viscolita pe unele portiuni. Va spun sincer daca nu aveam anvelope de iarna nu reuseam sa mai merg dupa ce am parasit autostrada A1 la km 30 pentru a merge spre Bolintin. Practic mai mult de viteza a 2-a si a 3-a nu am putut sa merg. Si vreau sa spun ca le am pe anvelope de iarna nu gluma. Cine a vazut masina la intalniri stie ce vorbesc. Fulda Iglu Contact. Un om cu capul pe umeri, cu familie si copii nu pleaca la drum fara cele de folos in mijlocul iernii chiar daca a nins sau nu. Nu este nevoie de o lege care sa te faca sa iti iei anvelope de iarna. Aici intervine subconstientul tau (daca il ai) si stai sa te gandesti daca sa pui viata altora din masina sau din trafic in pericol sau nu. Anvelopele de iarna nu te salveaza si nu te scutesc de problemele de orice natura care intervin atunci cand esti pe drumuri ele doar iti micsoreaza aceste probleme mai mult sau mai putin depinde de marca, model sau altele.
                          Intotdeauna o anvelopa de iarna sau vara buna sau foarte buna te poate scoate din multe situatii mai mult sau mai putin sifonat.
                          Si acum sa o luam pe aia buna: Legea s-a dat acum un an cu aplicare anul asta. Toata lumea a avut la dispozitie un an pentru a achizitiona anvelope de iarna noi, second sau resapate.
                          Eu asa ceva am pe masina.
                          Attached Files
                          Last edited by asyone2001; 5 February 2012, 00:30.
                          sigpic
                          Batranu'

                          Comment


                          • nenea d-fens cred ca sistemele alea ajuta, dar la un moment dat acele sisteme nu pot sa contrazica legile fizicii (ma refer la supravirari controlate sau nu)

                            Comment


                            • bai, mai lasati-o dracu' cu jignirile, ca ajungeti in concediu fortat vreo 3 zile, pana trece frigul si va trec si figurile.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • Originally posted by Ivan Marian View Post
                                si zic ca unele mai Low Cost isi fac treaba foarte bine cu mai putini bani.
                                Dar ai vazut si tu astazi la Poli ca nu este deloc asa,,diferenta intre anvelope de marca si unele No Name isi spune cuvantul.
                                Sper ca nu la mine te referi ca eu nu am criticat nici o marca
                                Eu doar am ramas surprins ca si Motrio te ajuta sa urci un deal. Sunt convins ca alte gume ar fi fost excelente, am si spus as fi fost entuziasmat si m-as fi simtit mai bine(mai in siguranta) sa am o marca mai scumpa. Dar in lipsa acestora m-am descurcat si cu banalele Motrio.
                                Acuma ce sa zic....(parerea mea) ,la anvelope e ca la bauturile racoritoare. Dai un ban si stai in fata dar setea ti-o potolesti si cu Adria la fel de bine ca si cu Fanta. Ca doar apa,zahar si arome au amandoua

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google