Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cred ca nu avem o polemica aici. eu am zis mai inainte ca sunt f importante si gumele. eu am michelinuri si de vara si de iarna. ziceam doar ca nu poti sa te bazezi numai pe ele ca sa te scoata din bele. e bine pe cat posibil sa incerci sa nu te bagi in situatii. ce spui tu e adevarat. pot aparea situatii neprevazute dar pe care ai o sansa mai mare sa le rezolvi daca nu intri cu 90km/h in curba, mai ales pe un drum pe care nu-l cunosti. nu te-am contrazis referitor la importanta anvelopelor, ba dimpotriva, ii spuneam mai devreme unui coleg ca mai bine rupe inca 200 lei si ia un set de energy saver decat matador sau ce zicea el.

    Comment


    • da, mai, nu ne contrazicem, dar cum ziceai, esti ca frunza plopului cateodata: cand stai cu p..la-n vant, cand cu cooro' acu ii spui aluia ce bine e sa mai puna 200ron sa-si ia gume bune si in 2 minute ma intrebi la ce-mi trebe gume bune pt 100 de cai, pe mine, care ii transimteam omului aceeasi idee, dar cu alte cuvinte. cred ca cu tine am mai vorbit, eu am o scuza daca nu ma fac inteles, e meseria de vina
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • cred ca o discutie unte toti suntem de acord nu mai era interesanta..
        Last edited by B997NDL; 13 March 2012, 02:38.

        Comment


        • Originally posted by PrEsTiGe View Post
          acum ca a trecut iarna pot spune ca am facut o alegere buna....motrio winter far away s-au descurcat foarte bine pe toate conditiile si auu un pret accesibil
          Asta spuneam si eu, dar nu stiu daca m-a luat cineva in serios acum vreo 2 luni. Pe mine m-a convins marca asta sa imi iau si de vara, nu ca ar fi f bune dar la cat costa fac toti cei 200RON. Sa vedem acum cum vor rezista uzurii si cum se vor comporta dupa 2 sezoane de iarna, cand le va scadea aderenta. Trebuie sa recunosc ca acel sentiment de neancredere (datorat conceptiei majoritatii cum ca ieftin=prost) m-a facut sa circul toata iarna prudent, poate si de asta in cazul meu rezultatul a fost peste asteptari. In concluzie, da Motrio merita banii. Asta nu inseamna ca 100RON dati in plus pe marcile de renume nu merita. Ce nu merita insa e sa dai mai mult pe anvelope gen Tigar care "fac" mai putin decat Motrio.

          Comment


          • am pus intrebarea asta pe celalat topic, ce anvelope folositi, dar trebuia sa o pun aici, ce anvelope de vara imi indicati sa aleg intre continental ecocontact 3 si continental ecocontact 5? am gasit la un dealer la acelasi pret... va rog cei care ati folosit si aveti o parere despre ele
            Logan laureat 1.2

            Comment


            • Ecocontact 5 sunt recent aparute. Slabe sanse sa le fi folosit cineva, dar cum le-au scos pe piata, probabil sunt peste Ecocontact3, care erau si alea bune.

              Comment


              • de ce fac anvelopele tigar mai putin decat motrio... amandoua sunt tehnologie standard, nu de top ca anvelopele premium gen continental, dunlop, michelin... mie debica de exemplu mi se par mai slabe pe zapada decat motrio in sensul ca patineaza mai mult

                Comment


                • De Tigar am fost dezamagit, am mai scris, nu merita banii. Le-am avut cu DOT bun, s-au tocit in ultimul hal la un nr de km la care Kormoranul ar fi fost putin uzate(25.000). Sa zic ca am geometria gresita dar le-am mutat pe spate dupa ce dezamagit fiind de franre am luat Debica pe fata....o singura frana mai brusca am prins cu ele in 2ani, nu cred ca de la aia s-au ros asa tare. Fac zgomot zici ca merg pe tocuri de plastic, de noi adunau toate pietricelele de pe drum. Cand franam parca nu se mai oprea masina la semafor, ma rog asta poate avea si alte cauze. Desigur ce am scris eu aici poate fi interpretat ca subiectiv, poate exagerez si eu dar o sa pun o poza cu ele daca cineva chiar doreste. Mai sunt si altii care s-au plans de ele. De Tigar de vara zic.

                  Comment


                  • Originally posted by b 98 tul View Post
                    sandore sa scrii pareri despre anvelopele de iarna cum se comporta. si AICI SI IN ARIA ANVELOPE DE IARNA PE FORUM
                    Originally posted by Szente Sandor View Post
                    O parere scrisa o sa am mai tarziu, in 2012. ...
                    O parere despre anvelopa mea de iarna:
                    1. Nota mea pentru anvelopa de iarna Motrio: 10. Are stabilitate, nu te lasa pe drum.
                    2. In comparatie cu anvelopele de vara aceste anvelope sunt un pic mai zgomotoase, iar marirea consumului de benzina in traficul urban nu este semnificativa (circa 0,9...1,4 l pe 100 km, in functie de intensitatea traficului si calitatea drumului).

                    Comment


                    • un conti wintercontact ts830 sau michelin pilot alpin cat ar lua, 30?
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Intre 10* (zece cu steluta) si 10*** (zece cu trei stelute).
                        Last edited by Szente Sandor; 31 March 2012, 21:39.

                        Comment


                        • seba ai mers cu motrio ?
                          chiar sunt foarte bune ca profil de iarna

                          Comment


                          • prefer sa ma iau dupa rezultatele unor teste, nu dupa cum vad eu sau altul cat de fain arata profilul. daca n-am ani de ce vreau, atunci ma duc si-mi caut o guma moale, cu profil "V", simetric, cu 3 canale longitudinale de degajare, nu prea late si aia imi cumpar. asa am ajuns la gume marshal de iarna, niste petarde, dar care prin comparatie cu unele mai rasarite, m-au scos din aceleasi locuri si n-am ramas nici o data iarna asta blocat, desi am mers prin zapada de 30cm cu ele, prin urme de tractor. asta nu inseamna ca sunt bune, niste gume bune m-ar fi scos mai repede, sau nu mi-ar fi permis sa alunec in urmele alea, tre' sa fiu constient ca diferenta exista. in trecut am mers cu conti wintercontact si vreau sa zic ca nu se compara decat cu vreo 4-5 alte gume, iar motrio, marshall, tigar, am senzatia ca astea nu-s printre alea 4-5. poate gresesc, dar le vad un fel de kormorane de iarna. si de kormoran erau multi multumti, da' de aia tot e bine ca nu se mai pun pe masini
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Originally posted by b 98 tul View Post
                              seba ai mers cu motrio ?
                              chiar sunt foarte bune ca profil de iarna
                              Nu a zis nimeni ca sunt petarde dar pana sa le dai nota 10 (maxima) e cale lunga. Daca niste anvelope low cost sunt de 10, alea premium de care zice Seba de cat sunt ? Inteleg ca e lumea multimita de unele chestii sau ca au raport pret/calitate bun dar nu inseamna ca sunt ultras.
                              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                              Comment


                              • Originally posted by Szente Sandor View Post
                                O parere despre anvelopa mea de iarna:
                                1. Nota mea pentru anvelopa de iarna Motrio: 10....
                                Originally posted by Seba View Post
                                sau michelin pilot alpin cat ar lua, 30?
                                Sandor a dat nota 10 pe o scara de la 1 la 100 ( doar asa imi explic eu acea nota de zece)....iar eu pt michelin A4 atunci ar trebui sa dau nota maxima 100 ..iar pt nota 30 ar trebui sa intre alte categorii de anvelope.!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google