Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • adevarat AMPT. POSED ASA CEVA SI SE COMPORTA FOARTE BINE IARNA

    Comment


    • Originally posted by vasile78 View Post
      O sa ma uit totusi dupa niste Debica Navigator, sa vad de ce fonduri dispun.
      Decat sa iei all season mai bine ramai pe anvelope de vara + taxi.
      Daca totusi te hotarasti sa iei asa ceva, evita modelul din prima poza (Navigator), am pe cineva care are pe un van pe spate si la prima ploaie ii joaca de fund, iarna nici nu mai spun. Al doilea model (Navigator 2) am inteles ca ar fi mai rasarite.
      Attached Files

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        Informatiile de pe acele etichete, daca ar fi existat cu ceva timp in urma, ar fi eliminat multe posturi, aici pe forum, legate de anvelopele cele mai silentioase, cele mai eficiente la franare samd; pana la urma nu te obliga nimeni sa tii cont de acele clasificari. Dupa parerea mea e bine sa alegi in cunostinta de cauza iar nu dupa ureche cum recomanda unii la coltul blocului. Foarte bine daca, comerciantii isi promoveaza marfa, da nu cred ca asta s-a avut in vedere cand a fost adoptata aceasta masura.
        Inainte de zice ca am ceva special cu tine, arunca un ochi sa vezi in ce clasa de aderenta pe umed se incadreaza anvelopele de iarna.
        Cu exceptia Michelin A4 care se incadreaza la C, 90% din celelalte sunt la E.
        Pana si Dunlop Winter din ce am vazut.
        So, tot o branza.
        Cat despre silentiozitate, majoritatea sunt zgomotoase.
        iar legat de economia de carburant... asta o face motorul si soferul, nu anvelopa. Nu poti avea motor de 3 litri sa sa vrei economie de carburant punand anvelope Michelin.

        PRETUL e in continuare principalul criteriu de selectie.

        Comment


        • Consider bine venite, pentru cei interesati acele etichete de pe anvelope, norma europeana de altfel; vorba multa saracia omului; punct.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Orice e in plus, e binevenit.
            Dar, or sa ajute buluc.

            Comment


            • Salutare tuturor! Am aruncat "un ochi , doi" peste acest topic , ca urmare a achizitionarii unor anvelope de iarna la sfarsitul lunii noiembrie ( nu de alta , dar va fi prima iarna cand voi conduce si nu stiu cum sta treaba cu cauciucurile de iarna, care sunt bune atat pe zapada cat si pe mocirla... ) Am observat atat pareri bune cat si proaste despre anumite anvelope (ca sunt scumpe, ieftine, proaste , fara aderenta si asa mai departe) Intrebarea mea este: Ce tip de anvelopa imi recomandati de mai jos? (inca sunt in dubiu si sa stiu cat trebuie sa mai "rup" din salariu, macar sa iau ceva bunicel in jurul sumei de 300lei )

              - Michelin Alpin A4
              - Pirelli SnowControl 3
              - Goodyear UG8
              - Semperit Speed-Grip2

              Multumesc pentru raspuns !!!

              Comment


              • Eu am pus pe masinuta iarna trecuta 4 Riken-uri Snowtime nou noute si am fost destul de multumit de ele. Poate daca aveam la vremea aia un buget mai mare ma orientam spre ceva mai acum. Si anul asta tot pe alea o sa le pun (au doar 800 km facuti iarna trecuta). :d

                Comment


                • O parere referitoare la BF GOODRICH G FORCE WINTER?

                  Comment


                  • Sunt bune.

                    Originally posted by M4r7z1aNu View Post
                    Salutare tuturor! Am aruncat "un ochi , doi" peste acest topic , ca urmare a achizitionarii unor anvelope de iarna la sfarsitul lunii noiembrie ( nu de alta , dar va fi prima iarna cand voi conduce si nu stiu cum sta treaba cu cauciucurile de iarna, care sunt bune atat pe zapada cat si pe mocirla... ) Am observat atat pareri bune cat si proaste despre anumite anvelope (ca sunt scumpe, ieftine, proaste , fara aderenta si asa mai departe) Intrebarea mea este: Ce tip de anvelopa imi recomandati de mai jos? (inca sunt in dubiu si sa stiu cat trebuie sa mai "rup" din salariu, macar sa iau ceva bunicel in jurul sumei de 300lei )

                    - Michelin Alpin A4
                    - Pirelli SnowControl 3
                    - Goodyear UG8
                    - Semperit Speed-Grip2

                    Multumesc pentru raspuns !!!
                    Ia-ti Michelin Alpin A4 sau Goodyear UG8. Pe care le gasesti mai usor / ieftin / dot mai nou.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Originally posted by M4r7z1aNu View Post
                      Salutare tuturor! Am aruncat "un ochi , doi" peste acest topic , ca urmare a achizitionarii unor anvelope de iarna la sfarsitul lunii noiembrie ( nu de alta , dar va fi prima iarna cand voi conduce si nu stiu cum sta treaba cu cauciucurile de iarna, care sunt bune atat pe zapada cat si pe mocirla... ) Am observat atat pareri bune cat si proaste despre anumite anvelope (ca sunt scumpe, ieftine, proaste , fara aderenta si asa mai departe) Intrebarea mea este: Ce tip de anvelopa imi recomandati de mai jos? (inca sunt in dubiu si sa stiu cat trebuie sa mai "rup" din salariu, macar sa iau ceva bunicel in jurul sumei de 300lei )

                      - Michelin Alpin A4
                      - Pirelli SnowControl 3
                      - Goodyear UG8
                      - Semperit Speed-Grip2

                      Multumesc pentru raspuns !!!
                      Eu am achizitionat anul trecut Semperit; un pret bun si extrem de silentioasa; isi face treaba la fel de bine ca si celelalte anvelope mai ...galonate pe o masina ca Loganul.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by PCH View Post
                        O parere referitoare la BF GOODRICH G FORCE WINTER?
                        Am mers o iarna cu ele si am fost super multumit (primele anvelope de iarna cu care merg). Nu stiu cum se comporta Michelin care le lauda lumea dar astea stau bine la aderenta.
                        1. Pe mocirla aderenta super (poti sa pleci in tromba de la semafor si abs intra destul de greu )
                        2. Pe gheata nicio anvelopa nu e buna daca nu are tinte
                        3. Pe zapada proaspata si batatorita aderenta este ok. Problema apare pe stradute care au sleauri formate si exista sansa ca zapada dintre roti sa fie mai intalta decat garda masinii si ramai pe acolo dar, din nou, e valabil pentru orice anvelopa.
                        Cand da zapada mi-ar placea sa mergem mai multi la intalniri cu diferite tipuri de anvelope de iarna, poate facem un top (eu nu prea ajung la intalniri ce-i drept dar cu scopul asta chiar as fi dispus sa vin)

                        Comment


                        • Am inteles, merci frumos. Am nevoie de anvelope iarna si ma gandesc la astea sau Alpin 4...dar nu stiu cat de mult merita diferenta de pret dintre ele.

                          Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                          Comment


                          • Si eu am vrut ceva premium, GoodYear, Michelin, Pirelli dar diferenta de pret fiind destul de mare (mai mare de 50lei/buc), pana la urma am luat BFG pentru profilul V care ajuta destul de mult la franare. Dupa o iarna in care n-au fost rulate foarte mult si o vara de stat la subsol arata bine, sper sa ma tina cel putin 4 ani.

                            Comment


                            • Originally posted by bad_hrc View Post
                              Decat sa iei all season mai bine ramai pe anvelope de vara + taxi.
                              Daca totusi te hotarasti sa iei asa ceva, evita modelul din prima poza (Navigator), am pe cineva care are pe un van pe spate si la prima ploaie ii joaca de fund, iarna nici nu mai spun. Al doilea model (Navigator 2) am inteles ca ar fi mai rasarite.
                              eu am mers cu navigator primul model si erau foarte rasarite.acum am sava si sunt dezastru si pe ud si pe zapada.mai bine se comporta cauciucurile barum de vara decat cele sava.recomand debita cu incredere ca raport pret calitate

                              Comment


                              • Eu am Dunlop Winter si doua ierni cu ele.Foarte bune.Au 37000 km.Le voi monta si iarna asta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google