Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inainte sa-mi cumpar actualele anvelope de iarna Semperit, am cautat Fulda, pe care le-am considerat anvelope superioare clasei din care fac parte, adica medie; la franare neadecvata pe un carosabil cu probleme, nu cred ca exista anvelopa care sa faca ce nu stie soferul, mai ales daca nu ai nici ABS. Uite ce se spune despre aceasta anvelopa;

    Kristall Montero 3 este caracterizată de o tehnologie avansatã pentru temperaturi scãzute a materialului compozit (Low Temperature Compound Technology), care aduce cu sine două elemente întăritoare cheie: un nou amestec de polimer ce livrează o rigiditate scăzută la temperaturi joase şi o tehnologie avansată bazată pe silicaţi pentru o tracţiune îmbunătăţită pe carosabil ud fără pierderea performanţei în condiţii de drum uscat. În plus, Montero 3 prezintă o construcţie avansată cu o rezistenţă la rulare scăzută a compusului de bază al benzii de rulare, ceea ce duce la anduranţă mai mare şi economie mai mare de combustibil. Doar uleiuri aromatice uşoare sunt utilizate în noua anvelopă Kristall Montero 3, făcând-o să fie un produs mult mai prietenos pentru mediul înconjurător.
    Last edited by IancuMIC; 7 December 2012, 21:13.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Corect ce spui..era si un soi de mazga pe jos..deci preventia inainte de toate..
      merci de raspuns
      Last edited by 77sky; 8 December 2012, 00:15.

      Comment


      • Originally posted by tonici View Post
        Salutare,
        de fulda kristal montero 3 ce parere aveti..?
        stie cineva in ce clasa sunt...ca eu..sincer am inceput sa ma indoiesc de ele..la o franare de urgenta s-au cam dus taras..aproape m-am lipit de cel din fata...!
        Poti sa ai cauciucurile cauciucurilor, daca nu conduci prudent exista riscul sa o lovesti. Sunt bune anvelopele de iarna, te poate scoate din zapada si alte chestii, dar unde soseaua prezinta mazga, gheata, nici nu trebuie nici sa-ti pui baza in ele, atunci conteaza piesa dintre volan si scaun.

        Comment


        • Originally posted by 827sam View Post
          Nu vreau sa-ti stric entuziasmul inainte de a circula cu anvelopele respective insa alea sunt mai pocnitori decat kormoran. In absolut toate conditiile sunt submediocre, vara franeaza mai slab ca orice guma de vara si iarna ... mai bine ai avea de vara.
          Mai pocnitori decat kormoran eu nu am intalnit pana acum (iarna) si pe drum drept masina nu ruleaza in siguranta, danseaza in toate directiile.

          Prea se exagereaza cu eficienta, parca toata lumea merge la raliu si testeaza eficienta anvelopelor la limita.
          Am pe masina lu tata Debica allseazon, pe uscat nu se pune problema de ineficienta, franeaza bine in caz de urgenta, aderenta e decenta.
          Avantajul intervine pe caz de udeala, zapada, temperaturi scazute, sunt ceva mai ok decat niste anvelope de vara.
          Dezavantajul ca sunt un pic zgomotoase la viteza mica si se uzeaza mai repede decat cele de vara.

          Desigur nu voi pune niciodata allseazon pe masina mea )) , dar nu sunt asa de speriat anvelopele astea cum comentati p-aci.

          Comment


          • Anvelopele allseason sunt bune in zonele unde iarna este mai blanda cu multe ploi si mai putina zapada, ori la noi nu prea se intampla acest lucru; pe zapada sau gheata acestea se comporta foarte aproape ca cele de vara, adica demaraj slab, franare proasta, virajare la fel. Singurul atu, cred, al acestor anvelope este faptul ca la temperaturi scazute se comporta mai bine fata de cele de vara; asadar e bine sa stiti macar la ce va asteptati, cei care folositi o astfel de anvelopa, pentru a va feri de neplaceri.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Sens rotatie

              Am vazut pe mai multe anvelope (intamplator sau nu toate erau anvelope de iarna) marcat sensul de rotatie al rotii. Acest marcaj este prezent pe toate anvelopele de iarna? Dar pe cele pentru toate anotimpurile? Exista si anvelope de vara marcate astfel? Este indicat sa-mi cumpar anvelope care au marcat sensul de rotatie? Personal inclin sa aleg varianta fara un astfel de marcaj.

              Comment


              • Anvelopele care au indicat sensul de rotatie sunt directionale. Cele cu marcaj "outside" sunt cu profil asimetric; anvelope pe care nu nimic din cele indicate mai sus, le poti monta cum vrei; ma indoiec de faptul ca vei gasi anvelope de iarna din ultima categorie, asa cum vrei tu.
                Din cate stiu cele mai multe anvelope de iarna sunt directionale; cele uzuale, desigur.
                Last edited by IancuMIC; 11 December 2012, 18:14.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Am pus cauciucurile(Conti TS 850) la munca, foarte multumit de ele.
                  Attached Files

                  Comment


                  • asta-i zapada de anul acesta ? la mine nu a dat niciun fulg
                    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • Acum 4 ore am facut poza ). La timisoara, resita, semenic, valiug e zapada din belsug si inca ninge.

                      Comment


                      • Maine ma duc la Dacia sa-mi pun anvelope de iarna TIGAR(nu mai au MOTRIO)
                        Ce parere aveti despre aceasta firma?Merita investitia( 230 lei buc.-cu montaj gratuit)?

                        Comment


                        • Nu lua tigar, ia orice altceva ... as lua orice altceva decat tigar, pana si resapate mi se par mai bune decat petardele alea, mai bine kormoran snow pro ....
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • Alternative: Sava Eskimo 3 la 230 lei, Debica Frigo 2 la 220 lei.

                            Comment


                            • de ce sunt petarde anvelopele tigar? pe zapada sunt bune, daca nu iti ajunge zapada pana la prag iesi fara probleme. Pe gheata nu prea ai mari sanse cu nici un cauciuc de iarna. Poate ca omul merge preventiv, si nu vrea sa atinga limita in care o anvelopa premium chiar face diferenta. In fond pe vremuri te descurcai si cu cauciuce de vara IARNA. Deci iarna pe zapada, polei nu te dai tare indiferent de echipare. Daca vrei ceva un pic mai scump si aparent mai bun uita-te aici http://www.anvelope1.com/ro/catalog/id/11398.html

                              Comment


                              • Salutare! In Selgros erau Debita Frigo la 209 Ron, tot cu montajul inclus..am vazut ca aceasta oferta se tot repeta.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google