Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by lord_wader View Post
    ~200RON/ bucata. Nu prea am incredere sa iau de pe net anvelope,consumabile etc dar daca as gasi in magazine la un pret asemanator ceea ce mi-ai sugerat tu as cumpara evident. Pana in momentul de fata anvelopele au fost singurele consumabile la care chiar am fost zgarcit, si o sa fiu in continuare
    eu am luat energy saver de la ei si am fost f multumit. noi, nu tinute in depozit.
    ti le trimit cu curier rapid si poti verifica dot-ul. daca sunt vechi, nu le ridici.
    desi nu stau la ei anvelopele.
    preferi sa iei din magazin ca sa platesti chiria magazinului ? online de asta ies mai ieftine, pt ca nu au cheltuieli cu crearea si intretinerea unui magazin + N angajati.

    Comment


    • online de asta ies mai ieftine, pt ca nu au cheltuieli cu crearea si intretinerea unui magazin + N angajati.
      Vezi ca uiti de taxa de transport. Nu toti ofera gratis acest amanunt. Si e intre 10-20 de lei/anvelopa.

      si eu aceeasi parirere cu ecocontact 3. mai aderente decat sp sport01 precedente, mai bune pe ud.
      Low-costurile alea ContiEco nu sunt la nivelul Dunlop SP Sport01.
      Last edited by mr.K; 14 May 2013, 15:01.

      Comment


      • nu uit. la multi, pentru achizitionarea a 4 buc. taxa e zero.
        chiar si cu taxa ies mai ieftine decat in majoritatea magazinelor.

        Comment


        • Un test comparativ interesant pentru zona de top a etichetelor energetice> http://www.tyrereviews.co.uk/Article...e-Launched.htm

          "Testing against the excellent Michelin Energy Saver+ in identical cars, the new EfficientGrip Performance had a clear advantage in both curved aquaplaning and wet handling.
          ...
          The Goodyear averaged 3.4 meters over 20 runs, while the Michelin drifted a further 1.2 meters, averaging 4.6 meters. "
          :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

          Comment


          • Voi ce ati alege intre Uniroyal RainExpert si BfGoodrich G Grip?
            Attached Files
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • dunlop sp 01
              as merge pe uniroyale, chiar mai devreme inspectam profilul unui g-grip nou pe un ford fiesta si mi se pare cam saracacios la profil, mi se pare ca suprafata ce intra in contact cu solul e cam mica, sa n-ai surprize la vreo frana mai sanatoasa ca te urci pe cel din fata tu fiind obisnuit cu dunlopurile
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • mai stiti alte anvelope decat dunlop sp 01 ??

                eu as alege uniroyal

                Comment


                • mai stiti alte anvelope decat dunlop sp 01 ??
                  Kormoran.

                  vad ca Yokohama AA01 au pret bunisor~230-250 lei, nu departe de Debica Passio.

                  Comment


                  • am avut sp sport 01 cam doi ani. s-au tocit in 30.000km. aderenta era buna pe asfalt uscat, bunicica pe ud. comparativ cu michelin e3a, erau clar mai bune, mai ales pe ud/umed. conti-urile de acum sunt aproximativ la fel de bune ca si dunlopurile, parca mai aderente pe curbe.

                    Comment


                    • Ce Anvelope Merg Pe Table?

                      Va salut!stie cineva daca pun 195 55 15 pe jantele de tabla stock se simte vreo latime si vreo coborare?ca am vazut la cineva 205 cu 65 si arata urat ca se facea inalt cauciucul dar ma gandesc ca daca pun cu 55 sa stea mai jos???ajutati.ma va rog ca trebuie sa pun cat mai repede niste anvelope ca sunt de "circuit" astea pe care le am!

                      Comment


                      • Daca ai fi cautat ai fi gasit ce inseamna acele cifre. 195 este latimea cauciucului, adica calea de rulare, cu 195 vei avea franari mai bune, plecari mai bune, consum putin mai mare. cea de-a doua este inaltimea (balonul) si este procent din latime.
                        55%*195=107.25 mm
                        cauciucul stoc are 185 65%=120.25 mm + ca vei avea niste roti mai mici decat inainte si ca se va mari distanta dintre anvelopa si caroserie (cu suspensie stoc va aparea putin caraghios avand rotile mai mici, ca si cum ar sta cocotata). Alta problema e cu politia ca iti poate lua talonul si ca vei avea eroare la vitezometru. Avand rotile mai mici ,eroarea va fi in minus (adica la 100km/h pe bord vei avea 95 km/h +eroarea de bord vei avea in jur de 85-90km/h). Daca sunt jante stoc, adica 5J nu prea se recomanda 195 pentru ca sunt prea late si janta are un lacas prea mic, se recomanda intre 5.5j si 7J. Este alegerea ta.
                        205/65
                        205 * 65%=133mm ceea ce inseamna un balon mai mare deci vei avea niste roti mai mari. Aceste anvelope vor face ca vitezometru sa minta in minus. Adica la 100km/ ai avea cam 104, punand eroarea de la ace ai avea fix 100, deci in caz ca mergi in localitati cu 50 si putin imediat te ia radarul. Nu mai zic ca 205 este si mai lat decat 195 si din punctul meu de vedere ies din discutie jantele 5J
                        Last edited by o8MeLC; 14 June 2013, 18:13.

                        Comment


                        • Cred ca faci o confuzie. Jantele de tabla de fabrica au latime 6 inci. Diferente sunt la offset, cele de pe ph1 avand et 48 iar cele de pe ph2 et 43.

                          Comment


                          • Ph 1 a avut jante de tabla cu ET50, nu cu 48. Cu 195/55/15 se lasa mai jos masina. Cat de bine arata, ai sa vezi.
                            Last edited by mr.K; 16 June 2013, 13:21.

                            Comment


                            • Ma uit cu frica ca multe masini merg la 35 de grade in aer cu anvelope de iarna. Eu am franat la 20 de grade in octombrie cu Barum Polaris si am zis ca am sanie, chiar si pe frig tineau mai bine.
                              Culmea e ca inclusiv un seria 1 facea asta, cu gume Conti... deci nu doar Logane sau Ka-uri.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Nu e ceva nou, vad tot mai multe masini folosite zilnic, cu anvelope de iarna, pe canicula
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google