Anvelope (iarna/vara) si tot ce tine de ele

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by MARIVS View Post
    Ca impresie, peste 110 km/h devin zgomotoase, dar eu nu am de gand sa depasesc 100 in conditii de iarna veritabila.
    În condiţii de iarnă veritabilă este foarte greu să ajungi la 100 km/h (bineînţeles, dacă ţii la siguranţa ta), darămite să mai şi depăşeşti această viteză.

    Comment


    • Poi explica ce inseamna iarna veritabila: zapada, polei, ger sau mers in conditii de iarna pe autostrada ( sa fim seriosi ca in anumite zone se poate depasi lejer si iarna 100 km / h pe autostrada )

      Comment


      • Acum trebuie sa definim ce inseamna iarna.



        Sent from my iPhone using Tapatalk
        sigpic

        Comment


        • mare plus descoperit la conti in aceasta seara, in timp ce m-am retras spre bucale, pe E85, pe ACOSTAMENT. sa le fie rau de la fiere la h8eri!
          cine stie asa zisa banda 1 de pe e85 stie ca sunt sleauri de la tiruri si la ploaie se strange apa binisor. ei bine, dintre toate anvelopele pe care le-am avut, iarna si vara, astea s-au comportat excelent in apa aia stransa pe drum.
          stiti cu totii senzatia pe care o aveti cand intrati la viteza in balta, ca se infunda masina in asfalt. ei bine, conti degajeaza toata apa instant, fara nicio greata. nu se modifica in niciun fel comportamentul masinii cand treci prin apa, fara acvaplanare, fara nimic.

          Comment


          • Cam asta se înţelege prin iarnă veritabilă...




            @skd_ozenel: Interesant review-ul tău, în curând o să ai ocazia să le simţi cum se comportă şi pe zăpadă.

            Comment


            • Originally posted by Tinuletz View Post
              Poi explica ce inseamna iarna veritabila: zapada, polei, ger sau mers in conditii de iarna pe autostrada ( sa fim seriosi ca in anumite zone se poate depasi lejer si iarna 100 km / h pe autostrada )
              astea sunt ierni "adevarate". 1984-85 mergeam la munca la 5 dimineata, si paralizai pe drum. scoteam ceasul de pe mana, fiindca simteai ca iti cade. te durea fata de frig. de zapada nu mai spun cum era. acum, parca suntem in caraibe. numai exista ierni, crede-ma.
              În a doua jumătate a secolului trecut, trei ierni au rămas în memoria colectivă pentru frigul extrem: temperaturi foarte scăzute, troiene de peste doi metri, tuneluri prin zăpadă şi viteza de peste 100 km/h cu care sufla ...
              Last edited by B997NDL; 26 December 2014, 22:38.

              Comment


              • @ Cory din Focsani
                Spune-ne impresiile tale despre anvelopele de iarna achizitionate de tine, 185 65 15 88H SYRON EVEREST 1. Ca acum a venit si zapada

                Comment


                • Originally posted by joy4all View Post
                  Ca acum a venit si zapada
                  Poate că a lăsat omul (@Cory din Focşani) maşina în parcare şi atunci, de unde atâtea review-uri despre anvelopele de iarnă?

                  Comment


                  • Asa este, pe cod rosu nu-i arde nimanui de plimbare. O sa revin cu impresii imediat ce ies cu ea.
                    Zambeste, maine poate fi mai rau!

                    Comment


                    • Inainte erau mai putine masi pe strada, iar prin anii 1995, tin minte cand mergeam cu parintii la bunici eu fiind mic, din ce imi povestea tata stiu ca se mergea cu cauciucurile cu uzura pana aproape de sarma si mergea lumea cu ele si vara si iarna. In perioada aia parca lumea era mai "cizelata" ... afara e iarna, minus nush cate grade ... la ce iti trebuie sa iesi din casa in mijlocul traficului ca sa te scufunzi prin nametzi ? Pe cand acum in epoca "mondena" am x5, tractiune 4x4 , cauciucuri de iarna ( de lanturi, lopata sau un sac de nisip - nici nu se pun la socoteala ca lipsesc cu desavarsire ), iese omul la drum si incurca si trafic si mai ramane si inpotmolit ....zilnic gasesti zmei din astia. Daca tot e cod anuntat cu mai bine de o saptamana, tu iesi din judet numai in cazul cand ai o urgenta ce nu necesita amanare.

                      Comment


                      • Am achizitionat pt masina 4 anvelope Hankook Winter ICept RS W442 195/65 R15 88T, noi de pe olx la pretul de 650ron cu transport inclus.
                        Anvelopele sunt fabricate in ungaria, in luna septembrie 2014, pe sosea uscata sunt destul de zgomotoase, asa in rulaj pe zapada e ok zgomotul, aderenta foarte buna, crampoanele agata imediat si te ajuta sa iesi repede din zapada, consumul la masina de la 10 - 11 a crescut acum pe zapada la 12 12.5 (skoda octavia 2002 1.6 102hp )
                        Attached Files
                        Last edited by gogoasha69; 29 December 2014, 23:23. Reason: edit
                        sigpic

                        Comment


                        • Am eu hankook pe masina: dezastre!!!! Asa proaste n-am mai intalnit.

                          Comment


                          • ce vechime au anvelopele tale ? cati mm mai au ?
                            sigpic

                            Comment


                            • Probabil colegului @Cezar i s-au părut "dezastre", încă de când le-a montat pe maşină.

                              Comment


                              • Am testat conti wintercontact ts 850 in toate conditiile, jos palaria!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google