Originally posted by cris_iasi
View Post
Remarca ta cu privire la "performanta sport" poate induce multi oameni in eroare. Aici nu e vorba de sportivitate ci de siguranta rutiera. Daca o guma se comporta precar la limita, asa cum o fac Kormoranele sau Barumurile, nu vad de ce soferul este cel care trebuie sa mearga mai incet ca sa compenseze neajunsurile gumelor. Orice guma ar trebui sa fie sigura inainte sa fie durabila...
Ii felicit pe cei care nu au gasit limitele gumelor standard ale Logan-ului, sunt soferi buni care conduc corect si nu forteaza masina, dar trebuie sa realizati ca din diferite motive, unele care tin de sofer altele care nu, gumele ar putea fi solicitate la maxim, moment in care conteaza cu adevarat calitatea lor.
Revenind la topicul de fata, cred ca mai mult decat profilul anvelopelor conteaza calitatea lor. Din pacate, review-urile facute profesionist sunt foarte rare, de obicei pot fi gasite prin revistele de profil dar au dezavantajul ca sunt costisitoare (testele) si de aceea sunt efectuate o data la cateva luni. Site-urile de tip tyretest.com trebuie folosite cu mare atentie. Nu va recomand sa cumparati cauciucuri doar dupa rating-ul de acolo, incercati sa cititi si cuvintele spuse de useri si sa folositi si alte site-uri. Riscati sa descoperiti ca o guma all-season e mai buna decat una de vara in toate conditiile cum am vazut mai sus, cand treaba nu sta deloc asa. Fiecare om are anumite asteptari de la o guma si da notele in functie de cum aceste asteptari au fost sau nu indeplinite. Un exemplu ar fi faptul ca Nangkang NS2 au pe acest site un rating mai mare decat Toyo T1R din simplul motiv ca sunt foarte ieftine, oamenii nu au asteptari mari de la gume si sunt multumiti raportat la pret. O cautare mai atenta pe net arata faptul ca NS2 sunt moi, se uzeaza repede si au aderenta precara in conditii de ploaie... Pe de alta parte Toyo T1R au o reputatie si o imagine de gume "bune si ieftine" asa ca oamenii au tendinta de a fi mai critici cu neajunsurile.
Recomand studiu aprofundat cand vine vorba de cauciucuri pentru ca nu exista o teorema magica de genul "v-uri > asimetrice".
Celor interesati de dimensiunile echivalente ale anvelopelor pt Logan le recomand acest calculator:
In stanga intoduceti dimensiunile standard:
Cauciuc: 185/65 R15
Janta: 15x6j ET50
In dreapta introduceti marimea dorita:
Ex:
195/60 R15
etc...
Spor!


.
.
Leave a comment: