Leasing cu amenda obligatorie inclusa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Leasing cu amenda obligatorie inclusa

    Leasing cu amenda obligatorie inclusa

    Timisorenii care cumpara masini noi sunt amendati din oficiu.


    Aproape toti timisorenii care au cumparat in 2007 masini in leasing au fost amendati pentru ca nu au declarat masinile la Directia Fiscala a municipalitatii, in 30 de zile de la semnarea contractului. Oamenii nu puteau sa le declare pentru ca municipalitatea cere precizarea seriei de motor, care nu e cunoscuta decat in momentul in care masina este predata cumparatorului.

    Lucru care se intampla dupa 30 de zile de la semnarea contractului. Desi recunosc ca oamenii nu au nicio vina, functionarii timisoreni dau in continuare amenzi. Adriana Pricajan, amendata cu 200 de lei din aceasta cauza, este primul contribuabil care da in judecata administratia, acuzand-o de practici abuzive.

    Impozit calculat pentru nimic

    Amenzile nu sunt singura problema pentru care Adriana Pricajan da in judecata Primaria Timisoara. „Ne-au obligat sa platim impozit pentru doua luni in care masinile nu erau venite. Daca nu am masinile de ce sa platesc impozite?“ a declarat Pricajan. Firma pe care aceasta o detine, M&A Trading SRL, a cumparat doua Dacia Logan la inceputul lunii octombrie. Masinile au venit la jumatatea lunii noiembrie, cand Pricajan a aflat seria de motor.

    „Mi-au spus ca nu demareaza procedura de inregistrare pentru inmatriculare pana nu semnez procesul-verbal de amenda, pentru ca nu am declarat in 30 de zile masinile. Dar eu nu aveam ce sa declar, pentru ca masinile nu erau venite. Amenda e de 200 de lei. Mi se pare un abuz. E vorba de principii aici, daca nu am cum sa declar ceva si ma amendeaza, nu e normal. Daca imi cumparam un Audi, la care perioada de asteptare e de sase luni, plateam impozit pentru o masina pe care nu o aveam in posesie?“, se mai intreaba Adriana Pricajan.

    Oamenii sunt nevinovati

    Adrian Bodo, directorul Directiei Fiscale a municipalitatii, recunoaste ca oamenii amendati nu sunt vinovati. „Vina apartine firmelor de leasing care vand cioara de pe gard. Noi suntem obligati sa amendam. Formularul e impus de codul fiscal“, spune Bodo. Bogdan Cameniuc, reprezentant al societatii RCI Leasing Romania, prin care Pricajan a cumparat masinile, spune ca firma de leasing doar finanteaza achizitionarea autoturismelor. „Noi finantam cumpararea, iar reprezentantul Dacia din Timisoara este cel care vinde efectiv masinile“, spune Cameniuc.

    Pozitie

    „Se crede pe vremea lui Ceausescu!“

    Ion Raducanu, director Auto Europa il acuza pe directorul Bodo: „Vorbeste prostii. El se crede pe vremea lui Ceausescu, cand veneau 500 de Dacii si se umplea curtea cu ele. Nu mai e asa. Cand se cumpara o masina practic se face comanda pentru ea, abia atunci se lanseaza in productie. Omul nu are cum sa stie seria de la motor. In toata lumea asa functioneaza industria auto“.

    Solutie

    Declaratii partiale

    Pana la urma directorul Bodo a declarat ca se poate aplica o solutie care sa rezolve situatia. „Sa vina la primarie imediat dupa ce au semnat contractele de leasing si sa faca o declaratie partiala“, a propus Bodo. Acesta a declarat ca nu exista o evidenta exacta a celor amendati pana acum, dar ca cifra este „destul de mare“. La toate marcile auto perioada de asteptare pentru aducerea masinii este peste 30 de zile. Numai Dacia a vandut anul acesta la Timisoara 5.000 de autovehicule.

    sursa
    Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

  • #2
    Faptul este cu atat mai grav cu cat din cate stiu impozitul la masinile in leasing este foarte mic(suma sub 50 lei). Nu stiu exact dar cumnata-miu cand a luat masina a platit la financiar cam 10% din cat am platit eu pentru ca el nu este proprietar este utilizator.
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #3
      Si eu am luat aceeasi amenda si am de platit impozit doar o luna in plus, si asta pentru ca mi-au adus masina repede. Mi se pare super frustrant ca nu se poate face nimic in privinta asta. Eu am vorbit si cu o avocata si inca stau sa ma gandesc daca sa ii dau sau nu in judecata. Stie cineva ce s-a mai intamplat cu procesul de care se vorbea in articol? Sau cum pot sa dau de dna care a dat deja in judecata Primaria sa o intreb cam care e situatia cu procesul ei?

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google