Noul cod rutier!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    pai ei stiu ca pe tema asta se pot scoate multi bani din amenzi.au vazut si ei cum sta treaba cu pietonii necivilizati de la noi si soferii giboni si au constatat ca pot face bani pe spatele soferilor.unii pietoni te ajuta sa calci stramb.politia la noi nu are nici un fel de rol in afara de colectarea la bugetul statului a unor sume uriase de bani.decat sa platesti un caschetar pandac cu "MWC " cu radar mai bine puneau camerele alea cu radar si gata.pe ei nu"i intereseaza nici de soferi nici de pietoni ci de buget.la dezastru mai participa si starea drumurilor care este groaznica.normal cei de la drumuri si unii primar ar trebui sa aibe dosar penal ca pun viata in primejdie a participantilor la trafic plus distrugere de bunuri.mergeti pe varianta orasului Bacau sau Roman sa vedeti ce cratere.acum pline cu apa nici nu stii unde sunt si ce adancime au.
    Last edited by margelatu; 4 April 2013, 15:17.
    Welcome to the Club, We Have Jackets !

    Comment


    • #77
      Originally posted by mocanuba View Post
      Mi se pare corect ca si pieTONTII in calitatea lor de participanti la trafic sa fie la fel de aspru vanati si sanctionati. Daca nu porti centura amenda, daca pietontul nu trece pe trecere ci la 10 metri de tercere de ce nu ia amenda?
      Asta ee,,BINGO...

      Adica eu ca sofer daca platesc de la 1500 de lei pt un pieton ca nu ii acord prioritate si pana la 7500 daca il si lovesc e ""foarte bine"",,BONUS lasi si permisul in ambele situatii la politie.
      Apoi daca pietonul sare in fata masinii nu plateste decat o amenda modica.
      Apoi daca din vina pietonului tu pui frana,ala din spatele ti-o trage in dos(mi s-a intamplat cand eram cu un matiz),rezulta ambele masini avariate si ala fuge.
      Sau daca il iei pe capota pe pieton din vina exclusiva a lui,,cine iti plateste reparatiile?, ca astia nu au RCA,,deci facem exceptie de la Casco.

      Eu vreau ca si pietonii sa raspunda in egala masura ca soferii,,,ca toata lumea ii considera PARTICIPANTI LA TRAFIC,,deci sa plateasca amenzi la fel de usturatoare ca noi soferii!
      Daca e lege si ordine,,pai sa fie pt toata lumea,,nu pt unii muma si altii ciuma,,ca astfel se va ajunge in mod sigur la SANTAJ din partea pietonilor.

      Cat despre astia de "texas",,i-as pune pe o barja/vapor si la mijlocul Marii Negre as da gaura in coca cu un mic baton de TNT si la fund cu ei
      Iar pe motociclisti/scuteristi/biciclisti i-as pune sa faca line splitting pe o sufa intinsa deasupra unei prapastii.
      Tot ei striga in gura mare,,,RESPECT IN TRAFIC,,,Dar unde este respectul lor fata de noi soferii cu auto?

      Comment


      • #78
        @ Ivan , daca cumva se repeta faza de pe trecere in care iti vine pietonul alergand din stanga si MCV-ul e de fata, ramai 100% fara permis chiar daca iti montezi pe parbriz 6 camere a 150 ron fiecare.

        p.s. E drept , toti din Bucuresti sunt invatati cu un alt ritm al traficului fata de cei din provincie dar e un ritm supus greselilor iar daca Garcea e prezent , sigur nu te iarta.

        Comment


        • #79
          Pai si bine,,dar in situatia aia cine ar fi de vina,,eu ca am mers regulamentar,,sau ala ca fugea inca de pe trotuar si hop/top pe trecere fara sa intoarca macar capul?

          Si inca o chestie,,camera aia de 150 de lei (sau mai mult) am inteles ca se poate omologa la Politie. Platesti la ei o taxa si tot ei ti-o omologheaza si din momentul ala poate fi considerata ca proba in instanta cu puteri depline.

          Comment


          • #80
            Sub bine-cunoscutul text "reducerea vitezei pana la limita evitarii oricarui pericol " iti inchideau gura instant. Unde trebuia sa intoarca capul ,ca doar alerga direct spre tine ?

            Comment


            • #81
              Si mai este o zicala: "Motociclistul nu depaseste, el trece pe langa, ce, a iesit de pe banda sau dintr-o coloana?" Nu...motociclistii merg vesnic pe langa coloana de masini, ei nu depasesc niciodata. (ironie) Din punctul meu de vedere, e imposibil sa dovedesti ca un motociclist depaseste prin dreapta. Dar prin doua articole simple s-ar rezolva toate problemele:

              1. Au sau nu voie sa faca line splitting, dar prin stanga!
              2. Orice trecere pe langa pe aceeasi banda sa fie numita depasire, pentru ca asta si este, ca nu mergi vesnic pe langa coloana de masini!
              Last edited by nightboy; 4 April 2013, 15:45.

              Comment


              • #82
                Originally posted by ROY View Post
                Sub bine-cunoscutul text "reducerea vitezei pana la limita evitarii oricarui pericol " iti inchideau gura instant. Unde trebuia sa intoarca capul ,ca doar alerga direct spre tine ?
                In masina mea a intrat un pieton, chiar pe trecerea de pietoni, in portiera spate.
                Alerga, eu trecusem deja de zebra aproape, pietonul (un copil) se uita mai mult inapoi ca se alerga cu altul.
                Nu s-a intamplat nimic ca nu aveam viteza (abia plecasem de la zebra dupa ce dadusem prioritate altor pietoni), doar a cazut jos.
                Dar daca il calcam pe mana cu roata spate, pun pariu ca eu eram de vina.

                N-ar fi rau sa existe camere de luat vederi prin tot orasul.

                Comment


                • #83
                  Originally posted by ROY View Post
                  Sub bine-cunoscutul text "reducerea vitezei pana la limita evitarii oricarui pericol " iti inchideau gura instant. Unde trebuia sa intoarca capul ,ca doar alerga direct spre tine ?
                  Asta e buna,,eu deja reduceam viteza,,se aude motorul si se si vede ca aveam "viteza luminii"" in virajul ala de 90 de grade.
                  Iar ala CICA trebuia sa intoarca capul sa se asigure si din stanga lui si nu doar sa se uite la mine. Basca mai si alerga pt mentinerea sanatatii
                  Sau pietonii nu au OBLIGATIA sa se asigure si din stanga si din dreapta cand vor sa se angajeze in traversarea unei strazi? Sau au si voie sa fuga pe trecere si eu nu stiu? Sau numai noi soferii avem OBGLIGATIA ca sa ii ferim ca ei au gatul fracturat si nu-l pot intoarce?

                  Ps,,pt tine ROY,,o sa fac un film de vreo 15 minute de la balcon asupra intersectiei de la mine. O sa te las pe tine sa inumeri cate infractiuni fac pietonii si cate soferii. O sa ramai surprins ca pietonii trec cel mai des pe rosu in mod FLAGRANT fata de soferi.
                  Last edited by Ivan Marian; 4 April 2013, 16:18.

                  Comment


                  • #84
                    Un prieten a lovit cu oglinda retrovizoare stanga, un pieton care mergea "de la bucatarie catre dormitor" (cum bine spune PCH ) si si-a rupt oglinda cu totul. S-a dat asta jos si l-a rugat pe ala sa mearga cu el, la care "nu merg nicaieri ca nu am patit nimic", iar asta zice "nu la spital te duc, bah, te duc la politie ca mi-ai rupt oglinda.

                    Pana la urma s-a inteles cu ala si i-a platit oglinda.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #85
                      Ivane dupa tine ar trebui toti expulzati pe ocean.
                      Iar te plictisesti acasa ? Tu si ion r5, scriitori trebuia sa va faceti

                      Comment


                      • #86
                        EXPLICATII de la secunda 50,,de unde se incadreaza cei 1575 de lei si pana la 7500 de lei e belita treaba.

                        Sper ca acest nou Cod sa puna ordine in circulatia cu masinile inmatriculate in alta tara, in special Bulgaria
                        Pai unde s-a vazutpe planeta asta sa se circule in tara ta cu masina inscrisa in alta tara? Ca sunt taxele mici sau mari, emigreaza frate si te duci unde vrei tu.
                        HAIII EMIGRAREEEE... Mr.K,,astia te-au auzit,,vor buletin de RUSE

                        Comment


                        • #87
                          Mariane, iar pui botu' la vrajeala ieftina a jurnalistilor? Cam cate dovezi ne trebuiesc ca sa ne invatam minte (vorbesc in general) si sa gandim o treaba abia dupa ce vedem un text de lege?
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #88
                            Eu nu am de ce sa pun botu" la astia,,dar cand vad numai numere de BG in fata ochilor,,poate trebuie sa ii si credem Eu ca si altii speram sa fie anihilati cu totul!

                            Comment


                            • #89
                              E problema foarte mare cu RCA-ul daca te pupi cu un texan.

                              Comment


                              • #90
                                Nu numai cu RCA-ul e problema daca te pupa un texan, stai sa vezi macar daca sta sa ti-l dea, si daca nu sta de unde il iei? am vreo 2 cunostinte care isi fac ITP-ul acasa pe calculator la masini inmatriculate in UK. Ofi el pasat sau bmw dar totusi. Pe noi cu masini inmatriculate in tara ne freaca la itp de ne rupe iar aia....... Si marea problema este ca mai mult de jumatate din masinile inmatriculate la bulgari sunt inmatriculate pe firme acolo si nai ce le face.
                                soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google