Nerespectarea Distantei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nerespectarea Distantei

    Pentru nerespectarea distantei corespunzatoare fata de vehiculul din fata in care se provoaca un accident cu pagube materiale care este pedeapsa?

  • #2
    3 puncte din cate stiu ..iar un punct de penalizare e 10% din salariu minim pe economie..si rca logic )
    Last edited by Loganu; 8 May 2010, 11:00.

    Comment


    • #3
      2 puncte si 10% din salariul minim pe economie cu a spus si Loganu !! asa era acum 1 an cand a avut un prieten un accident !
      Last edited by Dany_DNY; 8 May 2010, 11:00.
      Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

      Comment


      • #4
        3 puncte penalizare si 2 puncte amenda (din care se poate plati in 48 de ore 1 punct amenda 10% din salariul minim adica 60 de lei)

        "3 puncte de penalizare pentru săvârşirea următoarelor fapte:

        oprirea nejustificată sau circulaţia pe banda de urgenţă a autostrăzilor sau oprirea pe partea carosabilă a drumurilor expres sau a drumurilor naţionale europene (E);
        depăşirea cu 21 – 30 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic;
        nerespectarea regulilor privind manevra de întoarcere, mersul înapoi, schimbarea benzii de circulaţie sau a direcţiei de mers, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
        nepăstrarea unei distanţe corespunzătoare faţă de vehiculul care îl precede, dacă prin aceasta s-a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
        nerespectarea semnificaţiei indicatorului “ocolire” instalat pe refugiul staţiilor de tramvai;"

        sau daca faci corectia punctului amenda de la 35 lei punctul amenda (cat era in 2006) la 60 lei cat este acum vezi lista:
        Este posibil ca acest domeniu să fie de vânzare!
        Last edited by dani030669; 8 May 2010, 16:11.
        sigpic
        Ambition 1.5 dc

        Comment


        • #5
          Un prieten de-al meu a avut ieri un astfel de eveniment , numai ca in masina pe care a lovit-o era o femeie care avea o problema medicala mai veche iar in urma accidentului se pare ca a recidivat.A fost internata in spital si se pare ca are de stat doar vreo 3 zile.
          Chestia e ca i se poate face dosar penal din cauza asta?Permisul i l-au retinut , cand il vor da inapoi?

          Comment


          • #6
            am patit eu anul trecut , 2 puncte si 60 lei amenda
            sigpic
            Experienta in asigurari de peste 5 ani.

            Comment


            • #7
              In mod normal, chiar o sa i se intocmeasca dosar penal! Este accident cu victima...
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • #8
                Originally posted by reptila View Post
                am patit eu anul trecut , 2 puncte si 60 lei amenda
                Dar ai avut si victima?

                Originally posted by Niki B View Post
                In mod normal, chiar o sa i se intocmeasca dosar penal! Este accident cu victima...
                Asa ma gandeam si eu dar am auzit o varianta ca daca victima sta internata mai putin de 60 de zile scapa de dosarul penal....sau o fi vorba doar de scaparea de condamnare?
                si daca i se face dosar penal pentru vatamare din culpa mai are drept de a conduce sau trebuie sa dea din nou de permis?

                Pun atatea intrebari pentru ca politistul care se ocupa nu da deloc astfel de informatii.
                Last edited by alexgame; 29 August 2010, 18:22. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  doar pagube materiale, oricum erau minore ca am reusit sa il evit in ultimul moment, el a franat brusc si na restul iti dai seama
                  sigpic
                  Experienta in asigurari de peste 5 ani.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by alexgame View Post
                    Asa ma gandeam si eu dar am auzit o varianta ca daca victima sta internata mai putin de 60 de zile scapa de dosarul penal....sau o fi vorba doar de scaparea de condamnare?
                    si daca i se face dosar penal pentru vatamare din culpa mai are drept de a conduce sau trebuie sa dea din nou de permis?

                    Condamnat la ce? Probabil doar amenda penala...
                    "Victima" este interpretabil. Daca vine politistu', te intreaba de sanatate si tu ii spui ca te doare un deget si el cheama ambulanta, tot "victima" te numesti!

                    O sa i se retina permisul pana la solutionarea dosarului. Dar i se va da dovada cu drept de circulatie, tot pana la solutionare, evident. Daca va fi gasit vinovat, atunci o sa'i suspende permisul...
                    If it ain't broke, don't fix it!

                    Comment


                    • #11
                      Am inteles.O sa vedem ce o sa se intample.Multumesc pentru raspunsuri.

                      Comment


                      • #12
                        Pentru a i se intocmi dosar penal, victima trebuie sa aiba certificat de la IML cu peste 10 zile de ingrijiri medicale (nu neaparat internare).

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Ozon View Post
                          Pentru a i se intocmi dosar penal, victima trebuie sa aiba certificat de la IML cu peste 10 zile de ingrijiri medicale (nu neaparat internare).

                          Victima a stat doar 3 zile si deja a inceput urmarirea penala.Plus ca va avea permisul suspendat pana la finalizarea procesului,iau dat si o dovada pentru 15 zile de cirulatie

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Ozon View Post
                            Pentru a i se intocmi dosar penal, victima trebuie sa aiba certificat de la IML cu peste 10 zile de ingrijiri medicale (nu neaparat internare).

                            De unde pana unde scosesi tu legea asta?

                            Situatie ipotetica: io te bat pe tine, care tu stai 9 zile in spital => nu mi se intocmeste dosar penal ca nu te'am batut mai bine, nu?

                            PS: ia'o ca pe'o gluma sau inverseaza personajele!
                            If it ain't broke, don't fix it!

                            Comment


                            • #15
                              Să nu facem confuzie între zilele de îngrijiri medicale şi zilele de spitalizare, tratamente etc. Căci nu e totuna. Zilele de îngrijiri medicale sunt acordate de medicul legist, şi acestea sunt luate în considerare la cercetări.
                              a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google