"Reversul Medaliei" La Constatarile Amiabile

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "Reversul Medaliei" La Constatarile Amiabile

    Un vecin din bloc are un Opel Vectra si avand masina parcata langa un trotuar, l-a lovit o dacie papuc cu obloane.
    Soferul papucului vroia sa urce pe trotuar ca sa vinda legume fructe si fortand urcarea a fost aruncat in Opelul vecinului.
    Urmarea a fost nefericita pt opel ,,pt ca ,,cu obloanele papucului sa perforat capota motorului rau.
    Acest vecin fiind afara sa dus la el(soferul papucului) si ia zis ,,,"Ce Facem Acum?"...la care papucarul...""Mergem si facem constatarea amiabila".
    Papucarul i-a dat asigurarea lui si i-a zis vecinului ca ne vedem peste 3 zile la asigurator.
    Vecinul a ajuns la asigurator dar papucarul nu,,,a disparut din grafic.
    Asiguratorul i-a zis vecinului sa il dea in judecata pt dauna,,,ca altfel nu vede masina facuta.
    Vecinul disperat s-a dus la o sectie de politie,la care politaii de acolo i-au zis ca il rezolva...DAR TREBUIE SA LASE SI EL PERMISUL pt ca au trecut 24 de ore de la accident si nu la declarat in timp.

    Morala,,,,daca cineva va promite ca vine alta data((peste 24 de ore)) la asigurator pe cale amiabila...NU FACETI CA VECINUL MEU!!!
    Ori ii luati banii pe loc,,ori trageti de el sa mearga la asigurator,,,daca nu si nu atunci te duci frumusel direct la politie in aceiasi zi si declari accidentul ca sa nu ramai pe viitor pieton,,,

    In acest caz vecinul i-si repara singur capota,,adica o schimba si o vopseste plus grila fata si bara.

  • #2
    asta inseamna cand e omu prost si credul , trebuia atunci sa completeze formularu sau macar sa-i ia polita si eventual copie dupa buletin.
    acum o sa se discute 30 de mii de posturi pe tema ce vecini prosti si creduli avem.
    dar e cu opel si astia cu opel sunt... opelisti...

    sigpic

    Comment


    • #3
      Eu m-as duce dupa papucar cu un ''prieten'' de 2 metri cubi, si i-as da pana uita cand s-a nascut.Amiabilele astea sunt o prostie,te poarta si asiguratorii pe drumuri pana renunti.
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • #4
        Originally posted by SoNyKeL View Post
        macar sa-i ia polita si eventual copie dupa buletin.

        Polita de asigurare a luat-o de la papucar,,dar daca nu sa prezentat si asta la asigurator nu e valabila treaba.
        Asiguratorii i-au zis ...."De unde stim noi ca nu ai intrat in posesia hartiei fraudulos,,ca nu ai furat-o??...Cauta-l si da-l in judecata ,,,asta e treaba!!""

        Iar asta din ziua aia nu a mai venit in zona Rahova sa vanda varza,cartofi,etc,,
        Vecinul la tot cautat,,,dar a disparut ca magarul in ceata.

        Comment


        • #5
          ala cred ca deja o reparat tigaia si o facut alta asigurare.constatarea amiabila nu-si are rostul la poporul roman.daca eram un popor civilizat..poate altfel stateau lucrurile in tara asta.au zis si astia sa facem ca in tarile civilizate,sa lasam oamenii sa se inteleaga intre ei.da de unde.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • #6
            chestia cu constatarea amiabila este o porcarie... te poti duce la asigurator in 31 de zile...deci ai multe drumuri de facut, multi nervi si mai trebuie sa stai si dupa ala care te loveste
            id messenger:merlan.alexandru

            Comment


            • #7
              Eu am făcut un accident ușor mai demult. Vina a fost oarecum comună, nu are rost să intru în detalii, ideea e că am făcut doar schimb de cărți de vizită (m-a întrebat dacă am RCA). M-a sunat a doua zi și am fost la constatare amiabilă, totul a decurs destul de bine.
              Acum, că eu sunt om normal și papucarii, „șoferii”, „piloții” nu sunt, asta cred că mai e și după cum ți-e norocul.

              Ca idee, nu poate să îl reclame la poliție pentru accident, folosind datele de pe RCA? acolo e și numărul de înmatriculare, și seria de la șasiu, după care poliția îl poate identifica imediat!

              Comment


              • #8
                Originally posted by bullet88 View Post
                chestia cu constatarea amiabila este o porcarie... te poti duce la asigurator in 31 de zile...deci ai multe drumuri de facut, multi nervi si mai trebuie sa stai si dupa ala care te loveste
                Vorbesti in necunostinta de cauza.
                Era mai nasol inainte, iti spun din experienta (din pacate).

                Acum se rezolva mult mai elegant.
                De curand am avut un accident si am mers la politie la insistarile soferului pagubit.
                Acolo Garcea ma intreaba: ''ce domleeee... Nu vrei sa-i dai asigurarea??'' Eu: ''ba da domle, doar eu am gresit''. El: ''pai atunci ce cautati aici?? Duceti-va la asigurator si impacati-va acolo''.
                Un lucru foarte bun, daca se implica si politia, ramaneam si fara permis cel putin o luna + amenda.

                Comment


                • #9
                  Noi am mers la Politie si ne-a facut constatare amiabila
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #10
                    mai sunt si cazuri in care unul din soferi poate sa fie beat.se inteleg baietii si aici.pe la sate se mai poarta sa se conduca cu sange in alcol sau invers.vazut de mine soferi care abia se tineau pe picioare si mergeau la volan fara nici o jena.
                    Welcome to the Club, We Have Jackets !

                    Comment


                    • #11
                      Vlad am scris sus ca ramanea si el fara permis daca declara accidentul ,,,pt ca trecusera 24 de ore.
                      Vecinul meu are si un magazin de cartier pe care trebuie sa il alimenteze cu marfa zilnic,,iar daca ramanea pieton se ducea dr@cu afacerea!

                      In concluzie...nu lasati sa treaca 24 de ore de la accident,,ca pe urma umblati prin sali de judecata si alte alea ca sa va recuperati banii dupa reparatie.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google