Taxa Poluare 2011

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Taxa Poluare 2011

    Se pare ca ni se pregateste din nou ceva nou in legatura cu taxa de prima inmatriculare pentru anul 2011.Intrebarea mea este daca cei care hotarasc asta au innebunit?
    UPDATE: Mai noua, mai scumpa, mai extinsa! Taxa auto se schimba de la inceputul anului viitor pentru toate clasele de poluare. Intra la impunere si modelele Euro 5, care au scapat de taxe pana acum.
    47
    Nu este posibil asa ceva!Strigator la cer.
    80.85%
    38
    Mi se pare ceva normal si nimic exagerat.
    19.15%
    9

  • #2
    mai trebuia adaugat:Mi se pare normal si nimic nu ma mai surprinde.eu cu asta as fi votat.
    Welcome to the Club, We Have Jackets !

    Comment


    • #3
      subscriu si eu ce a zis margelatu perfecta dreptate :|
      laureate 1.5l, albastru marin

      Comment


      • #4
        Eu nu înțeleg de ce percep taxă de poluare la mașinile noi, luate din UE (mă refer la Dacia, Renault, VW etc.) care teoretic sunt conforme cu normele UE.
        Înțeleg să le-o tragă celor care aduc BMW „ursuleț” și îi scot catalizator, filtre la tobă etc. să fie mai agresivă mașina.

        Comment


        • #5
          Sincer ma asteptam la asa ceva si haideti sa ne pregatim si noi cei care avem masini la o noua taxa de ne pica plombele sunt sigur ca va urma asa ceva si probabil ne va lovi la rovigneta sper sa nu se intample ce spun dar sunt sigur ca va trebui sa scoata bani si de la masinile care au scapat de taxele astea. Pacat unde se va ajunge asa? Vom ajunge sa ne uitam la masini in parcare si in garaje.... taxe baga pretul la benzina creste...... trecem la biciclete dar si acolo ii duce capu sa bage o taxa. Este strigator la cer situatia asta!!!

          Comment


          • #6
            Inca un bir nejustificat , de parca ar sadi copaci de banii astia.

            Comment


            • #7
              Astia deja exagereaza, pe mine unul nu prea m-a interesat acest subiect dar sunt de-a dreptul ridicoli, mii de euro taxa pentru o masina cu un euro 3? Raman in continuare un fan al masinilor SH inmatriculate deja sau a masinilor intr-adevar bune dar care sunt inmatriculate pe Bulgaria, desi nu-mi plac numerele alea deloc, dar asta e.
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • #8
                Eu tot nu am inteles principiul lor de gandire.Daca mergem pe principiul poluatorul plateste o astfel de taxa cum arata cea din videeo o consider gluma.
                Daca tot se vrea o taxa de poluare ar trebuii sa fie incasata pe toata durata de viata a masini si nu la imatriculare.
                De exemplu imi cumpar o masina noua o imatriculez dupa 4 luni o vand, ce se intampla cu bani dati pe taxa de poluare? Sau aduc o masina euro 3/4 din UE si dupa 1 an de la imatriculare dau cu ea de copaci , masina devenind astfel fier vechi/nepoluanta , ce se intampla si in cazul asta cu taxa de poluare.
                Dupa mine taxa ar trebui incasata anual cum e rovigneta si nu la imatriculare.

                Comment


                • #9
                  Nu le mai da vreo idee,astia sunt pusi sa ia bani la buget din orice si sa-i cheltuiasca pe................case ,masini si alte vacante de lux,iar noi pompam bani la buget.
                  Numai bine..............daca va mai fi vreodata ...bine.
                  Un Logan----YNG-----
                  Numai bine.

                  Comment


                  • #10
                    Taxa de poluare va fi modificată de la 1 ianuarie, potrivit declaraţiilor lui Laszlo Borbely, ministrul mediului, posesorii unor maşini mai vechi urmând să plătească o taxă mai mare decât în prezent.


                    Taxa de poluare auto în versiune 2011: de la 125 la peste 21.000 de euro
                    Taxa de poluare va fi modificată de la 1 ianuarie, potrivit declaraţiilor lui Laszlo Borbely, ministrul mediului, posesorii unor maşini mai vechi urmând să plătească o taxă mai mare decât în prezent.

                    Astfel, cele mai mici taxe le vor plăti cei care au achiziţionat automobile noi, cu motoare Euro 5 de cilindree mică, iar cele mai mari maşinile vechi cu motoare mari.

                    Spre exemplu, pentru un model Dacia Logan cu motor de 1,4 litri se va plăti o taxă de 125 de euro, iar pentru un BMW 530i cu motor de 3,0 litri Euro 5 aproximativ 3. 600 de euro.

                    Cele mai mari taxe se vor plăti pentru maşinile cu un nivel de emisii mai vechi decât Euro 4. spre exemplu, pentru un automobil mai vechi de zece ani, cu motor de 3,0 litri Euro 3 se va plăti peste 20.000 de euro.
                    Last edited by mr.K; 22 September 2010, 13:04.

                    Comment


                    • #11
                      Oricum Logan cu motor de 1,4 euro5 nu cred ca vom vedea prea curand asa ca taxa aia de 125E e iluzorie.

                      Comment


                      • #12
                        De cand zic io sa va luati Prius...
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • #13
                          Sigur Niki B.
                          Si sa va zic si costul de inlocuire a bateriilor dupa 5 ani: 8500 de euro. Plus consumul: in oras merge cu 4-6 l/100 ca functioneaza pe curent in mare parte, in afara sare la13-14/l, ca trebuie sa care bateriile alea supergrele.
                          Merita? Cei care au asa ceva incep sa se gandeasca tot mai mult ca nu.
                          Dar poate ma insel eu. Poate scade pretul bateriilor peste 5 ani.............etc etc.
                          Oricum, a naibii de mari taxe din 2011, ma gandeam la o Laguna 3 sh (care culmea e euro 4) dar cred ca ma las pagubas.

                          Comment


                          • #14
                            nu merita dar la ei e la moda.daca nu ai prius nu esti vedetae unul in roman si nu mi se pare a fi cine stie ce chestie atat de desteapta.sobism.faza ca intru-un parlit de oras ca romanul trece neobsevat pe langa merturile si bmw-urile cu numere de bulgaria ,care mai de care mai tunate .
                            Welcome to the Club, We Have Jackets !

                            Comment


                            • #15
                              Pai cine a zis sa'l tii 5 ani?

                              ...sau mai asteptati putin sa se produca in serie masina care merge cu apa.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google