Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • de parca taxa pentru sh care vreo legatura cu criza mondiala auto .Eu tot ma mir cum atatea milioane de oameni aleg sa fie condusi de niste copii,care dau niste explicatii si scuze copilaresti si care isi urmaresc doar interesele personale.Probabil in urma cresterii taxei o sa creasca vanzarile la Citroen ...(tariceanu stie de ce) ,si la Mercedes ( si tiriac la fel) ,si din cauza asta aproape ca dau faliment marile fabrici de masini,ca merg romanii la cumparat de masini in germania cu 1000 de euro .
    Cum era o reclama pe aici dar am blocat-o.... "Rusine PNL-PD"
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • Pentru cei in cauza:
      Daca ne expira autorizatia de circulatie provizorie pe 14 decembrie, pe 15, adica dupa mai mult de o luna de la cumparare, mai este considerata masina ca fiind noua? Sau platim de ne sar capacele!

      Comment


      • Nu vei plati nimic,este considerata incontinuare noua
        niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

        Comment


        • Bai eu tot nu pricep ... Sa scos taxa ptr masinile noi sau nu? Ca vreau sa-mi inmatriculez autobuzu...

          sigpic

          Comment


          • Originally posted by alxoo7 View Post
            Pentru cei in cauza:
            Daca ne expira autorizatia de circulatie provizorie pe 14 decembrie, pe 15, adica dupa mai mult de o luna de la cumparare, mai este considerata masina ca fiind noua? Sau platim de ne sar capacele!
            Masina se considera noua pana la 6luni de la achizitionare, deci se poate inmatricula ca noua.

            Comment


            • Ce bine! Ca abia astept sa o vad inmatriculata! Merci!

              Comment


              • Sa traiesti Taricene ! T-ia venit si tie mintea la cap. Problema e ca trebuia sa o maresti de cinci ori! Ce suntem noi, lada de gunoi? Toata lumea vrea conditii in spitale, pensii, drumuri mai bune, si multe, multe altele. De unde bani? De la bisnitarii de masini sh? Pentru o masina noua indiferent de marca statul incaseaza impozite si taxe. De la sh "0" M-am saturat de Opel, W, Seat, Bmw, si alte rable cu 1500000-200000Km care cica sunt masini bune! Sa le folositi voi! Nu ai bani de masina noua , ai doua solutii: credit sau mergi cu transportul in comun. Nu fac reclama la Logan, mai sunt si altele la preturi bune si vorba aia , inauntru miroase a nou! O masina noua de 10-13 mii, daca ai grija de ea, 100000Km nu trebuie sa-i pui decat conbustibil si consumabile. Pentru cei carora nu le convine comentariul meu, nu va chinuiti sa-mi raspundeti. Nu ma intereseaza. Sunt ROMÂN !

                Comment


                • Originally posted by iulian paul View Post
                  Sunt ROMÂN !
                  Daca si aia din guvern ar zice asa,am duce-o ceva mai bine.
                  Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                  Comment


                  • Chiar credeti cal lui Tariceanu ii pasa de noi? Ii pasa doar de citroenurile lui! Si de scaunul de prim ministru. Marirea taxei de poluare e doar inceputul...

                    Comment


                    • Ati gasit careva pe net un calculator cu noua taxa? Eu am gasit unul, da nu stiu daca e bun. Daca aveti voi ceva mai bun,pune-til pe forum...
                      niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

                      Comment


                      • Ia vezi pe www.automobiletv.ro
                        It's nice to be important but it's more important to be nice!

                        Comment


                        • Nu stiu cat e de bun site-ul,la ce am vazut afisat :
                          CELE MAI VANDUTE MASINI IN ROMANIA (OCTOMBRIE 2008) clasa mini....Daewoo Matiz se mai face asa ceva? )

                          on topic am vazut ca pe site-ul Min de finante inca nu e afisat noua metoda,mai astepta cateva zile acolo e cel mai sigur de aflat.

                          Comment


                          • Samabata dimineata in Piata Victoriei, la ora 10:00, este miting impotriva triplarii taxei de poluare la masinile SH. Cred ca ar trebui toti sa ne aliem si sa participam. O masina SH nu este neaparat una veche, proasta sau cu multi km la bord!!! Este una din multele ilegalitati pe care le face scumpul nostru guvern si mai ales cel care il conduce. Daca nimeni nu zice si nu face nimic, se crede ca ne convine situatia si o acceptam. Eu nu pot s-o accept. Eu particip. Cine mi se alatura? Cine nu se lasa condus de mafie, de inselaciuni, de oameni de nimic, care vor sa se imbogateasca tot de pe urma noastra???
                            Va astept acolo si sper sa fim in numar cat mai mare!

                            Comment


                            • Noi, cei care nu suntem de acord cu taxa, vom lipi pe geamurile masinilor aceste afise. Daca vreti si voi, le-am atasat pe post
                              Attached Files

                              Comment


                              • Oficial: De astazi, taxa auto e de trei ori mai mare
                                De Bogdan Mirica
                                Publicat Marti, 09.12.2008
                                Ordonanta de urgenta care modifica taxa auto a intrat in vigoare de astazi. Comisia Europeana confirma insa faptul ca exista o "problema tehnica".
                                zoom

                                Episodul "taxa auto" a revenit din nou in atentie, de aceasta data cu vesti si mai proaste pentru romanii care sperau ca guvernul va ceda presiunilor.

                                Se pare ca ordonanta de urgenta care prevede triplarea taxei pentru automobilele second hand a fost deja publicata in Monitorul Oficial. Pe scurt, acest lucru inseamna ca taxa auto triplata a intrat deja in vigoare, mult mai devreme decat se astepta, mai precis 15 decembrie.

                                Documentul a intrat in vigoare in momentul publicarii sale in Monitorul Oficial.
                                Astfel, toti cei care s-au prezentat astazi la ghiseele administratiilor financiare au aflat cu stupoare ca trebuie sa plateasca de trei ori mai mult pentru inmatricularea masinilor lor. Soferii au fost profund dezamagiti pentru ca sperau sa se incadreze in termenul de 15 decembrie anuntat de Executiv.

                                Ordonanta publicata ieri in Monitorul Oficial prevede si ca, incepand din 15 decembrie 2008, autovehiculele cu o capacitate cilindrica mai mica de 2.000 de cmc, inmatriculate pentru prima data in Romania sau in alte state ale Uniunii Europene sunt exceptate de la plata taxei de poluare pana la data de 31 decembrie 2009.
                                Tot in Monitorul oficial de luni a fost publicata si decizia de a scuti de la plata taxei auto modelele electrice, cele care respecta normele de poluare Euro 5 si Euro 6 si hibridele.

                                Potrivit Mediafax, administratiile financiare au primit deja noul software de calculare a taxei auto. Acestea vor fi obligate sa calculeze taxa de poluare in termen de doua zile lucratoare de la depunerea dosarului cu actele masinii, plata urmand sa se faca la trezoreria de care apartine proprietarul autovehiculului.

                                Comisia Europeana a raspuns astazi guvernului roman printr-o scrisoare oficiala in care se arata ca suspendarea taxei auto pana la 31 decembrie 2009 (pentru vehiculele cu motoare sub 2000 de cmc inmatriculate pentru prima data in spatiul UE) ar trebui aplicata si modelelor cu Euro 4 care au mai fost rulate in Uniunea Europeana.

                                Potrivit unor surse oficiale, citate de agentia Mediafax, "Comisia a considerat ca diferentierile la nivelul taxei sunt compatibile cu legislatia europeana atunci cand au la baza criterii obiective si ca in conditiile in care masinile aduse in Romania in perioada respectiva, din alte state membre UE, beneficiaza de acelasi tratament, nu se considera incalcat articolul 90 din Tratatul CE cu privire la principiul nediscriminarii. Totusi, in raspunsul acordat autoritatilor romane, CE a subliniat si existenta unei «probleme tehnice». Astfel, Comisia a aratat ca masinile uzate inregistrate oriunde in spatiul UE in timpul perioadei stabilite (decembrie 2008-decembrie 2009) si care indeplinesc cele doua criterii ar trebui sa beneficieze de aceeasi scutire cand sunt aduse in Romania dupa expirarea perioadei pentru care a fost acordata scutirea".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google