Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru un logan nou, 2009, se mai plateste taxa de prima inmatriculare?Sau taxa pentru poluare?Si daca da, cam cat este?

    Comment


    • NU se mai plateste pentru masinile noi euro4 deocamdata. e asa de greu de inteles? s-a spus peste tot in presa si inclusiv cu 5 posturi mai in sus pe pagina asta ! ! !
      vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

      Comment


      • Si cei care au platit-o in veci nu mai recupereaza bani de la stat!

        Comment


        • sau daca ii recupereaza cheltuie muuuult mai mult pe procese in prealabil. poate sa te bagi intr-o actiunea dasta doar ca sa ramai cu satisfactia ca i-ai dat-o peste bot statuluii.
          vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

          Comment


          • eu as mai pune si intrebarea asta: cei care au platit-o, o sa plateasca si taxa anuala, atunci cand va intra in vigoare? Voi ce credeti?

            Comment


            • Cei care au platit nu mai trebe sa plateasca si taxa anuala iar cei care nu au platit sa plateasca anual sa nu se faca discriminare intre cetateni!

              Comment


              • nu-i de ajuns ca platesti impozit? ce p*****e mamelor lor mai vor si taxa anuala de poluare? prosti suntem daca ii lasam sa mai puna si birul asta pe capul nostru. mitingul anti taxa din decembrie din fata guvernului cred ca ar ramane mic copil in comparatie cu ce vom face in noul caz.
                vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

                Comment


                • Tot felul de taxe vor sa faca ma mir cum de nu pun taxa pe aerul pe care il respiram!

                  Comment


                  • De la 1 ianuarie 2010 se introduce taxa sa vedeti ce vor scadea vanzarile dar ma bucur ca o platesc si alti ca eu am bagat aproape 800 ron in buzunarul statului (ori toti ori niciunul) asa este corect daca nu inseamna discriminare intr-o tara asa zisa democratica!
                    Last edited by radu2008; 14 December 2009, 22:32.

                    Comment


                    • nu mi se pare corect , atunci nimeni nu mai cumpara masina noua ...
                      Its just a car ...

                      Comment


                      • mai bine,creste pretul la sh...o vand si eu cu 5000 ....in ce tara traim!

                        Comment


                        • Am si eu o intrebare . La mutarea dintr-un judet in altul cu domiciliul se plateste taxa de inmatriculare din nou? Ma mut oficial cu domiciliul in Iasi din Neamt si nu stiu daca este necesara plata acestei taxe. CEI CARE CRED CA POT SA DEA UN RASPUNS VA ROG SA IL TRIMITETI PE PRIVAT. MULTUMESC
                          1.2 TSI

                          Comment


                          • Taxa se plateste o singura data la prima inmatriculare!

                            Comment


                            • Şoferii au la dispoziţie 45 de zile pentru a-şi înmatricula maşinile Euro 4, aduse din import în acest an, fără a plăti taxa de poluare auto(masini aduse pina in 31.12.2009). De la mijlocul lunii februarie, taxa pentru înscrierea unui Logan nou va fi între 363 şi 774 de euro, iar, pentru Kia Cee‘d, şoferii vor plăti chiar şi 1.200 de euro.
                              sursa : http://adevarul.ro/financiar/Cat_vom...180582288.html
                              sigpic

                              Comment


                              • Mai exact:

                                OUG 117/2009 pentru aplicarea unor masuri privind taxa pe poluare pentru autovehicule. Ordonanta de urgenta nr. 117/2009


                                Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 926 din 30 decembrie 2009

                                Pentru punerea de acord a Ordonantei de urgenta nr. 218/2008 privind modificarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei de poluare pentru autovehicule cu prevederile art. 110 din Tratatul privind functionarea Uniunii Europene, intrat in vigoare in decembrie 2009 (Tratatul de la Lisabona),
                                luand in considerare faptul ca neasigurarea concordantei cu reglementarea comunitara va aduce prejudicii importante in relatia Romaniei cu Uniunea Europeana,
                                pentru a asigura un timp rezonabil de 45 de zile pentru inmatricularea autovehiculelor care provin din statele membre ale Uniunii Europene intrate in Romania pana la 31 decembrie 2009,
                                tinand cont de faptul ca aceste elemente constituie situatii extraordinare a caror reglementare nu poate fi amanata si vizeaza interesul public,
                                in temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata,
                                Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

                                Articol unic
                                (1) Autovehiculele M1 cu norma de poluare Euro 4, a caror capacitate cilindrica nu depaseste 2.000 cm^3, precum si autovehiculele N1 cu norma de poluare Euro 4, inmatriculate pentru prima data intr-un stat membru al Uniunii Europene in perioada 15 decembrie 2008—31 decembrie 2009 inclusiv, beneficiaza de exceptarea de la plata taxei pe poluare pentru autovehicule, potrivit art. III alin. (1) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 218/2008 privind modificarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule, in conditiile in care acestea se inmatriculeaza pentru prima data in Romania in termen de 45 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.
                                (2) Termenul prevazut la alin. (1) este termen de decadere
                                .

                                Cam nasol, ~15 mil. ROL pentru 1,2 l si pana la ~30 de mil. ROL pentru 1,6 l achizitionate de la 1 ian. 2010.
                                Last edited by Cromatic; 2 January 2010, 15:21.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google