Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca in ianuarie 2007 s-a platit taxa de prima inmatriculare si nu a fost recuperata, nu vei mai plati nimic la o eventuala revanzare.
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Legea 9/2012 a fost conceputa de guvernul Boc in asa fel incat oameni sa nu mai recupereze taxa si masina sa n-o mai vanda daca si-au recuperat taxa de poluare.....

      In felul asta fostul guvern spera sa opreasca cel 1 miliard de euro pe care romani l-au primnit ca restituire a taxei in instantele romanesti....

      Sa vedem ce forma va lua noua lege....
      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

      Comment


      • Originally posted by calin65 View Post
        Fratilor,lamuriti-ma si pe mine.Am cumparat un Logan in noiembrie 2006,in leasing,iar in septembrie 2011,l-am trecut pe firma.Acum,daca vreau sa mi-l vand mie,ca persoana fizica,mai platesc taxa de inmatriculare?Am uitat sa specific ca prima inmatriculare trecuta in CIV este 3 ianuarie 2007,deci dupa mine n-ar trebui sa platesc aceasta taxa
        Romanestile n-au platit taxa la revanzare. Caz concret eu, cumparat in 2005, trecut pe persoana fizica in 2009, apoi vandut mie si inmatriculat in 2011 fara niciun fel de taxa.
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • Aia-i chestia ca romanestile nu plateau atunci taxa.Deci?

          Comment


          • Ca erau de productie autohtona. Doar la ce a fost nou s-a platit prima taxa
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Originally posted by calin65 View Post
              Fratilor,lamuriti-ma si pe mine.Am cumparat un Logan in noiembrie 2006,in leasing,iar in septembrie 2011,l-am trecut pe firma.Acum,daca vreau sa mi-l vand mie,ca persoana fizica,mai platesc taxa de inmatriculare?Am uitat sa specific ca prima inmatriculare trecuta in CIV este 3 ianuarie 2007,deci dupa mine n-ar trebui sa platesc aceasta taxa
              Daca vrei sa o inmatriculezi pe numele tau, ti se va cere:
              - chitanta cu care ai achitat taxa de poluare (pe care probabil n-ai platit-o la achizitie, in 2006)
              -dovada ca n-ai recuperat acea taxa

              Ai platit taxa de poluare sau cum se numea atunci, la inmatriculare in 03.01.2007? Daca nu, las-o pe firma.

              Comment


              • La Logan,atunci taxa era 0 lei.Deci tot nelamurit sunt.

                Comment


                • Deci, pana in 2007 NU exista taxa asta de prima inmatriculare.
                  Dupa 2007 s-a platit taxa pentru toate masinile NOI ce s-au vandut in tara SI pentru masinile SH aduse din strainatate si inmatriculate in romania. Tot ce era dacia sh inmatriculata in romania inainte de 2007 dupa revanzare, nu a platit taxa.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Originally posted by calin65 View Post
                    La Logan,atunci taxa era 0 lei.Deci tot nelamurit sunt.
                    Daca luni te-ai duce sa o inmatriculezi pe numele tau, ai avea de platit taxa, in conditiile actualei legi.
                    Presupun ca guvernul va alege o alta solutie de a aduce totusi bani la buget, si anume sa ia de la toti posesorii de masini, anual, cate o contributie pentru mediu.

                    Comment


                    • Si daca am platit deja taxa de poluare, o sa-mi ia alti bani ??? Anual ???
                      Le merge mintea...

                      Comment


                      • Asa se speculeaza.
                        L-am auzit vorbind pe Ponta de situatia tragico-comica cand pentru o Dacia 1310 de 300 de euro s-ar plati 3000 de euro taxa, la reinmatriculare.
                        L-am auzit vorbind de timbrul de mediu.
                        L-am auzit vorbind orice.

                        Dar NU l-am auzit vorbind ca ar lua in calcul sa elimine taxa, avand in vedere ca a fost declarata neconforma de UE, ca trebuie sa restituie 1 miliard de euro celor ce au dat statul in judecata.
                        Nu dom'le, ei au nevoie de bani, deci trebuie musai sa ne puna sa platim ceva, ca pe urma credem ca am parasit Romania.

                        Comment


                        • Pai daca a vazut ca merge treaba, o sa introduca un "rau" mai mic si toata lumea o sa traiasca fericita pana la adanci batraneti. In continuare o sa vedem in peisaj masini de BG care nu au platit nici o taxa la bugetul Romaniei, care nu platesc nici un impozit in aceasta tara, si cu care daca Doamne fereste ai vreun incident o sa-ti blestemi zilele.Iar BG este unul din exemplele fericite in care ai sanse 80 % ca masina sa fie totusi inmatriculata, ce sa mai vorbim de una cu placute de inmatriculare neprovizorii de DE sau Austria.
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Presupun ca guvernul va alege o alta solutie de a aduce totusi bani la buget, si anume sa ia de la toti posesorii de masini, anual, cate o contributie pentru mediu.
                            Nu e deja in benzina?
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • Nu, in pretul carburantului exista acum accize si TVA, ca taxe.

                              Comment


                              • Sa puna taxa de mediu in carbunati (in special in GPL). Barem asa platesc aia de se si plimba cu masina (si polueaza corespunzator), nu si aia de o tin in parcare.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google