Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Guvernanti vor sari din lac in put si de data asta se vor ineca cu totul....
    Cei de la Renault n-au decat sa plece unde vor in lumea asta daca nu le mai convine aici, cu siguranta se vor gasi alti sa-i inlocuiasca poate o fabrica de masini made in china cu o masina low-cost sau un copy paste al Loganului, mercedes sau alta marca consacrata....

    La cat de saraci am ajuns nu prea mai este cazul sa facem nazuri ,ce fel de masina noua vom cumpara pe viitor , oricum pentru mine marca Renault va fi stearsa ca viitoare achizitie indiferent de ce avantaje mi-ar oferi ....
    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

    Comment


    • Originally posted by proteinman View Post
      Mie mi-au facturat taxa de poluare firma de leasing. O sa trebuiasca sa le solicit adeverinta de la analf odata cu ultima factura, daca au recuperat taxa le fac plangere penala pentru inselaciune.
      Firma de leasing nu poate recupera taxa pentru ca nu a platit-o ei.

      Pe de alta parte, 90% dintre utilizatori au valori reziduale de peste 1000E, daca se mai adauga si valoarea taxei iese cam pretul masinii la terminarea leasing-ului.Transferul de proprietate se face la valoarea ratei reziduale(factura pentru achitarea valorii reziduale se cere si la politie cand se reinmatriculeaza masina pe persoana fizica), se poate opta deci pentru a nu se mai achita aceasta taxa si nu se mai face transferul de proprietate, acum na, fiecare isi face calculele si procedeaza cum crede ca-l avantajeaza mai bine.

      Comment


      • Originally posted by Cromatic View Post
        Firma de leasing nu poate recupera taxa pentru ca nu a platit-o ei
        GRESIT ! Firma de leasing plateste toate taxele de inmatriculare (inclusiv taxa de poluare ) si refactureaza valoarea + tva, utilizatorului...In principiu tot firma de leasing poate solicita recuperarea taxei de poluare....

        Pana acum cred si sper ca nici o firma de leasing nu a cerut recuperarea taxei....Daca au facut-o vor avea parte de multe procese cu utilizatori +despagubiri si pretentii....
        Last edited by adonis33; 27 January 2013, 20:17.
        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

        Comment


        • Acum, intreb si eu, ca necunoscatoru': s-a stabilit ceva, exista o noua taxa/timbru, sau se lucrreaza dupa cea de dinainte de 1 ianuarie 2012?
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • Originally posted by adonis33 View Post
            GRESIT ! Firma de leasing plateste toate taxele de inmatriculare (inclusiv taxa de poluare ) si refactureaza valoarea + tva, utilizatorului...In principiu tot firma de leasing poate solicita recuperarea taxei de poluare....
            Am spus ca nu a platit firma de leasing in sensul in care ei si-au recuperat taxa de la utilizator, ca plata catre fisc au facut-o ei asta-i alta "mancare de peste".
            Nu te ambala ca nici-o firma de leasing nu va recupera taxa.

            Originally posted by Niki View Post
            Acum, intreb si eu, ca necunoscatoru': s-a stabilit ceva, exista o noua taxa/timbru, sau se lucrreaza dupa cea de dinainte de 1 ianuarie 2012?
            Momentan e in dezbatere publica - se asteapta "sesizari si reclamatii".

            Comment


            • Originally posted by Niki View Post
              Acum, intreb si eu, ca necunoscatoru': s-a stabilit ceva, exista o noua taxa/timbru, sau se lucrreaza dupa cea de dinainte de 1 ianuarie 2012?
              Pana la 1 ian. 2013, a fost anulat art. 5 alin 1, cel referitor la prima transcriere, din Legea 9/2012.
              Incepand cu 1 ian 2013 se revine la vechea formula de calcul, pentru cei care isi vor inmatricula masinile dupa aceasta perioada, pana la intrarea in vigoare a noii taxei de timbru, in forma pe care o vor elabora dupa dezbaterea publica; daca vor schimba ceva.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by Cromatic View Post
                Am spus ca nu a platit firma de leasing in sensul in care ei si-au recuperat taxa de la utilizator, ca plata catre fisc au facut-o ei asta-i alta "mancare de peste".
                Nu te ambala ca nici-o firma de leasing nu va recupera taxa.
                (Firma de leasing nu poate recupera taxa pentru ca nu a platit-o ei).
                .
                Eu nu ma ambalez dar ma deranjeaza cand cineva vorbeste prostii pe aici si crede ca stie ce vorbeste !

                1.Retine faptul ca firma este proprietarul masini pana la achitarea integrala a contractului de leasing de catre utilizator.
                2. Firma de leasing in calitate de proprietar achita absolut toate cheltuielile legate de inmatriculare ,asigurare etc pe care ulterior le transfera utilizatorului+tva.
                3. Numai firma de leasing poate achita taxele si tot ea le poate recupera.
                4. Explica te rog teoria asta "Firma de leasing nu poate recupera taxa pentru ca nu a platit-o ei".
                5 Cine crezi ca poate platii taxa ? Utilizatorul ?

                Adica eu ma duc la ghiseul de inmatriculari si la fisc si zic :

                - Alo !!! Vreau sa platesc si eu taxa de poluare si sa inmatriculez masina asta ca sunt utilizatorul masini !!!
                Cand se vor uita cei de la taxe si inmatriculare pe documente vor observa ca de fapt tu n-ai nici o treaba cu proprietarul masini si ca atare iti vor explica ca n-ai nici o calitate si nu poti plati nimic in calitate de utilizator . Poti plati doar ITP-ul ,Rovineta si c-am atat ! Restul taxelor se platesc de firma care ti-le va refactura+tva !

                Firma de leasing in calitate de proprietar poate recupera orice taxa daca doreste ! Ca o fac sau nu ,asta este alta poveste !!!
                Sa nu mai zic ca niciodata nu vei avea ocazia sa vezi C.I.V original al masini in mana , pana nu vei achita integral contractul de leasing,..... nici macar atunci cand va trebui sa faci ITP-ul sau sa montezi de exemplu o instalatie GPL pe masina.....
                Last edited by adonis33; 27 January 2013, 21:42.
                "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                Comment


                • Originally posted by adonis33 View Post
                  Restul taxelor se platesc de firma care ti-le va refactura+tva !
                  Conform afirmatiei de mai sus te contrazici singur nesesizand si aspectul pentru care firma de leasing nu poate recupera taxa de mediu si pe care tot ti-l aduc in atentie.

                  Firma de leasing doar presteaza servicii adica actioneaza in nume propriu dar in contul utilizatorului iar pentru prestare de servicii factureaza TVA cf. art. 129 alin 2, Cod Fiscal deci nu se poate spune ca aplica TVA(care este o taxa) la o alta taxa(taxa de mediu, etc) ci aplica TVA pentru ca a prestat un serviciu in contul unui utilizator. In consecinta, deoarece pentru toate taxele platite in contul utilizatorului firma de leasing factureaza TVA, nu se mai poate considera ca aceasta a platit efectiv in nume propriu aceste taxe deoarece, cf. Codului Fiscal nu se poate aplica TVA la o taxa adica taxa la taxa deci nu are obiectul actiunii in instanta pentru a putea recupera taxa. Firma de leasing isi recupereaza toate taxele platite prin prestarea unui serviciu numai de la utilizator prin singura baza legala pe care o are in acest sens - CONTRACTUL de LEASING FINANCIAR.

                  ...dar eu nu stiu nimic si vorbesc numai prostii ca doar am un leasing financiar in derulare de aproape 5 ani.

                  Originally posted by proteinman View Post
                  Mie mi-au facturat taxa de poluare firma de leasing. O sa trebuiasca sa le solicit adeverinta de la analf odata cu ultima factura, daca au recuperat taxa le fac plangere penala pentru inselaciune.
                  Deoarece ti s-a facturat si TVA la taxa de poluare, de fapt tu ai platit efectiv taxa, daca firma de leasing ar fi platit taxa in nume propriu atunci nu mai aveau baza legala de a aplica si TVA pe factura emisa. Deci firma de leasing a prestat un serviciu pentru care, cf. legii, a aplicat si TVA.
                  Retine - nici-o plata a unei taxe in nume propriu nu se face cu aplicare de TVA.
                  Last edited by Cromatic; 28 January 2013, 10:48. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Prietene tu nu intelegi un lucru esential ! Firma de leasing este proprietarul masini !

                    In calitate de proprietar face ce vrea cu masina respectiva ! Faptul ca exista un contract de plata intre firma si utilizator nu ingradeste si nu stirbeste cu nimic dreptul de proprietate al firmei de leasing si dreptul acesteia de a dispune cum doreste de bunul sau !


                    Daca vrea firma de leasing maine iti stopeaza contractul de leasing si iti ia masina chiar daca esti cu platile la zi ! Vezi cazul firmelor de leasing mici intrate in faliment si calvarul prin care au trecut acei oameni !

                    O situatie ipotetica ...

                    Sa zicem ca la inceptut de an platesti Asigurarea Rca si firma de leasing iti refactureaza tie + TVA....Dupa o luna te hotarasti sa achiti masina integral.
                    Asigurarea nu va mai fi valabila chiar daca ai platit-o integral+ Tva....Dupa ce iti va factura masina, firma de leasing va solicita la asigurator diferenta de plata pe lunile ramase pana la sfarsitul anului chiar daca tu ai achitat cu factura asigurarea ! Asta este doar una dintre chichitele pe care firmele de leasing le fac si isi mai trec in cont cateva milioane de lei pe spatele utilizatorului !

                    In fine ....Nu vreau sa avem o polemica pe aceasta tema la nesfarsit ....In fond discutam de situatii ipotetice si cum intr-un fel sau altul firmele de leasing pot profita legal sau ilegal de anumite scapari ale legii......


                    APROPO DE TVA ! CAND PLATESTE CERTIFICATUL DE INMATRICULARE,TAXA DE POLUARE,NR INMATRICULARE ETC FIRMA DE LEASING CUM CREZI CA PLATESTE CU TVA SAU FARA ?

                    FIRMA PLATESTE ABSOLUT TOT PRIETENE SI RETINE CA O FACE IN NUME PROPRIU ! NORMAL CA NU ISI POATE REFACTURA SIE INSASI ACESTE CHELTUIELI PENTRU DEDUCERE TVA !
                    Last edited by adonis33; 28 January 2013, 12:38.
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • am eu leasing si tocmai fac transcrierea pe numele meu. se cere o simpla fisa de la anaf de care apartineti, conform careia nu s-a recuperat taxa. nu cere nimeni chitant, sau daca ati avut/nu ati avut taxa dupa cine stie ce legi. strict doar daca nu s-a recuperat in instanta. iar la mine, fiind leasing, mi-a dat stampila pe loc, fiindca societatile de leasing nu s-au ocupat cu manarii din-astea.

                      Comment


                      • cum stim ce euro este la un logan 1.4 mpi din 2006?

                        Comment


                        • Te uiti la ultimele 2 caractere din numarul de omologare, va fi E3 sau E4.

                          Comment


                          • Originally posted by adonis33 View Post
                            Prietene tu nu intelegi un lucru esential ! Firma de leasing este proprietarul masini !

                            In calitate de proprietar face ce vrea cu masina respectiva ! Faptul ca exista un contract de plata intre firma si utilizator nu ingradeste si nu stirbeste cu nimic dreptul de proprietate al firmei de leasing si dreptul acesteia de a dispune cum doreste de bunul sau !


                            Daca vrea firma de leasing maine iti stopeaza contractul de leasing si iti ia masina chiar daca esti cu platile la zi ! Vezi cazul firmelor de leasing mici intrate in faliment si calvarul prin care au trecut acei oameni !

                            O situatie ipotetica ...

                            Sa zicem ca la inceptut de an platesti Asigurarea Rca si firma de leasing iti refactureaza tie + TVA....Dupa o luna te hotarasti sa achiti masina integral.
                            Asigurarea nu va mai fi valabila chiar daca ai platit-o integral+ Tva....Dupa ce iti va factura masina, firma de leasing va solicita la asigurator diferenta de plata pe lunile ramase pana la sfarsitul anului chiar daca tu ai achitat cu factura asigurarea ! Asta este doar una dintre chichitele pe care firmele de leasing le fac si isi mai trec in cont cateva milioane de lei pe spatele utilizatorului !

                            In fine ....Nu vreau sa avem o polemica pe aceasta tema la nesfarsit ....In fond discutam de situatii ipotetice si cum intr-un fel sau altul firmele de leasing pot profita legal sau ilegal de anumite scapari ale legii......


                            APROPO DE TVA ! CAND PLATESTE CERTIFICATUL DE INMATRICULARE,TAXA DE POLUARE,NR INMATRICULARE ETC FIRMA DE LEASING CUM CREZI CA PLATESTE CU TVA SAU FARA ?

                            FIRMA PLATESTE ABSOLUT TOT PRIETENE SI RETINE CA O FACE IN NUME PROPRIU ! NORMAL CA NU ISI POATE REFACTURA SIE INSASI ACESTE CHELTUIELI PENTRU DEDUCERE TVA !
                            Asigurarea ramane valabila la transcriere daca :
                            Utilizatorul este trecut in RCA si daca transcrierea se face pe numele utilizatorului. La recuperarea contravalorii RCA pentru lunile ramase trebuie sa depui si RCA in original!

                            Comment


                            • Originally posted by leutzul View Post
                              Asigurarea ramane valabila la transcriere daca :
                              Utilizatorul este trecut in RCA si daca transcrierea se face pe numele utilizatorului. La recuperarea contravalorii RCA pentru lunile ramase trebuie sa depui si RCA in original!

                              Asigurarea nu va ramane valabila din 3 motive.

                              1. se schimba proprietarul
                              2. se schimba nr inmatriculare (chiar daca ai seria de sasiu trecuta pe rca )
                              3. la transcrierea pe numele utilizatorului se va cere la biroul inmatriculari rca pe numele noului proprietar.


                              O sa va convingeti de asta la transcriere masini pe numele vostru !

                              Originally posted by razvanamza View Post
                              am eu leasing si tocmai fac transcrierea pe numele meu. se cere o simpla fisa de la anaf de care apartineti, conform careia nu s-a recuperat taxa. nu cere nimeni chitant, sau daca ati avut/nu ati avut taxa dupa cine stie ce legi. strict doar daca nu s-a recuperat in instanta. iar la mine, fiind leasing, mi-a dat stampila pe loc, fiindca societatile de leasing nu s-au ocupat cu manarii din-astea.


                              Stiu asta ! Eu tocmai am transcris o masina pe 07.01.2013.
                              In postarile mele din spate vei gasi si modelul adeverintei.
                              Last edited by adonis33; 28 January 2013, 19:52. Reason: Automerged Doublepost
                              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                              Comment


                              • Originally posted by mike26ro View Post
                                se pare ca masina e scoasa de la financiarul lui.
                                In acest caz mai pot sa i-o vand inapoi? si apoi sa facem omodat-ul?
                                pai si el ca s-o inscrie la fisc nu ii trebe acte de proprietate...certificat + carte de identitate pe numele lui ? cu astea cum facem?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google