Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru acel Logan din 2005 nu s-a platit taxa.
    Parca in mai 2010 nu platea toata lumea taxa asta?
    Nu se platea la reinmatriculare.

    E fi o sansa infima sa fie platita acea taxa pentru Loganurile fabricate inainte de 31.12.2006. Sa fi fost exportate, si repatriate dupa 01.01.2007.
    Last edited by mr.K; 12 February 2013, 11:47. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Mda...am fost la trezorerie... nu a fost platita taxa...iar ca sa imi faca un calcula tre' sa dau o tura pe la RAR, ca nu sunt trecute noxele pe carte/talon...a inmatriculat cineva un Logan E3, sa'mi spuna si mie cat a costat?
      Va multumesc.

      Comment


      • Apropos de noxe, ca fapt divers daca intereseaza pe cineva la motorul 1.6 MPI, 8 valve, E4, la mine in carte sunt trecute 172 g/km CO2.
        Asa reiese si din acest calculator:
        Calculeaza emisiile CO2 in functie de producator, model, an de fabricatie si capacitate motor. Calculator pentru toti producatorii de autovehicule.
        sigpic

        Comment


        • Din ce calculasem pe calculatorul de timbru de pe delta (cautati pe google) iese bine peste 1 mie de euro la inmatricularea unui logan euro3 si vreo 700 euri la euro4; euro5 are vreo suta sau doua de euro, insignifiant ...
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Ideea e ca pentru un 1.4 E4 in 2007 se platea ceva de genul 600 de lei. Dupa 7 ani- 600-700 de euro e a naibii de mult.
            Cine a inmatriculat masina pe 30.12.2006, acum ce sa spuna, ca n-a stiut cat va ajunge taxa aia de rahat peste cativa ani, ca ar fi asteptat sa o plateaca pe 01.01.2007, ca sa aiba o sansa sa-i mai vanda masina pe un pret decent?
            Probabal multi ar fi facut asta, benevol.

            Comment


            • dar daca eu spre exemplu am cumparat masina de noua in august 2008 e vreo sansa sa primesc banii inapoi din taxa de prima inmatriculare sau de mediu cum era numita atunci?...sper sa nu incurc capra cu varza

              Comment


              • Ai drept de a deschide proces in instanta pentru recuperarea sumei, in termen de 5 ani de la data platii.
                Mai ai cateva luni la dispozitie, pana in august 2013.
                Am inteles ca se restituie integral atat suma achitata pentru inmatricularea masinii, plus dobanda pentru perioada asta.
                Last edited by mr.K; 13 February 2013, 13:27.

                Comment


                • ultimele stiri legate de timbrul de mediu...interviu cu "ministereasa" de plumb



                  Acum cei care vor cumpara masini cu euro 6 "cica" nu platesc nimic..... Ce vor face peste 3 ani cei cu euro 6 cand vor vinde masinile? Vor plati atunci ,nu ?!

                  La fel s-a intamplat si cu cei ce au avut euro 4 in 2008 si au fost scutiti de taxa iar acum nimeni nu mai zice nimic de ei !


                  Ştiri de ultimă oră, disponibile online. Gândul iti ofera ştiri externe si interne în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport.
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • Am un prieten care a descis proces pentru recuperarea taxei auto impotriva statului roman, prin luna iunie, anul trecut, si urmatorul termen de judecata a fost fixat in luna mai, anul asta.
                    Cand a vazut toata nebunia asta a zis ca nu vrea sa ramana cu masina "pe stoc" si isi baga pixu in ei de 1200E.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Dacia/Renault fac masini cu Euro 6? Poate cand ceilalti vor fi deja la Euro 7 de cativa ani. De aia in anul de gratie 2006 Dacia inca mai vindea motoare cu Euro3, la care taxa va fi de acum cat China.

                      Comment


                      • Originally posted by adonis33 View Post
                        ultimele stiri legate de timbrul de mediu...interviu cu "ministereasa" de plumb



                        Acum cei care vor cumpara masini cu euro 6 "cica" nu platesc nimic..... Ce vor face peste 3 ani cei cu euro 6 cand vor vinde masinile? Vor plati atunci ,nu ?!

                        La fel s-a intamplat si cu cei ce au avut euro 4 in 2008 si au fost scutiti de taxa iar acum nimeni nu mai zice nimic de ei !


                        http://www.gandul.info/news/exclusiv...plata-10558814
                        in 2008 eu cel putin nu am avut nici o scutire de nici o taxa ba din contra ziceau ca pentru o masina noua trebuie sa platesc mai mult pentru ca are o durata de viata mai ndelungata

                        Comment


                        • In 15 dec. 2008, a intrat in vigoare ordonanta cu scutirea pentru masinile noi, sub 2000cmc; eu am beneficiat de aceasta situatie.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Nemultumit ca ma tot frecau cu adeverinta ANAF cei de la inmatriculari ba ca trebuie adusa de cumparatorul masini ba ca vanzatorul pe 07.01.2013 am facut o plangere prin care le solicitam sa imi zica ce dracu lege se aplica de la 01.01.2013 ...iata raspunsul ....
                            Attached Files
                            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                            Comment


                            • pai si alea care au platit taxa...unde sunt incadrate?

                              Comment


                              • Nu conteaza ce forma avea legea la data cand a fost inmatriculat un autovehicul incepand 01.01.2007, daca ea a fost platita gata, pa, pa...se cheama ca ai taxa platita si poti vinde masina linistit.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google