Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by clauiordache;
    la ghiseu la tanti sa te astepti sa iti spuna ca "intr-adevar s-a platit domnul meu taxa, dar conform noii legi in vigoare mai aveti de platit...xxx ..lei"..
    Pai da,la asta ma gandesc si eu,am platit 400 euro in 2008,acum cu taxa noua m-ar costa 1100 euro inmatricularea,deci mai am un rest de 700 euro.Sper sa nu fie asa
    Last edited by crististreulea; 2 April 2013, 08:23.

    Comment


    • La loganele de 1,4 din 2004-2006 cam cat este taxa?

      Comment


      • La euro 3 benzina e in jur de 1500E iar la diesel cam 2300E(depinde si de vechimea exacta).

        Originally posted by clauiordache View Post

        ideea e ca, nu as fi asa sigur ca nu se plateste taxa chiar daca a fost platita...pentru ca a fost platita pe sistem vechi..si cum la noi in romania se poate intampla orice..este posibil ca si pentru un logan pentru care s-a platit taxa de poluare pe sistem vechi, sa existe intr-o oarecare masura, o compensare cu tipul de taxa actual..adica mai pe romaneste, la ghiseu la tanti sa te astepti sa iti spuna ca "intr-adevar s-a platit domnul meu taxa, dar conform noii legi in vigoare mai aveti de platit...xxx ..lei"..totusi sa fim realisti...poate este stipulat undeva faptul ca orice taxa platita este echivalenta si nu exista diferente de legislatura sau proces.Altfel, ar fi totul roz cu acest timbru de mediu nu?eu zic ca ascunde multe hibe
        Citeste mai intai OUG9/2013 si HG88 si dupa aia vino sa-ti dai cu presupusul.
        Last edited by Cromatic; 1 April 2013, 23:31. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • sincer, taxa este aceea care o cand mergi sa direct la sursele anaf unde se fac certificatele fiscale..nu e nici calculator de pe net corect, nici macar asa zis-ul lor "calculator anaf" nu corespunde...eu m-am dus acum 4 zile direct la anaf, cu actele unei masini, opel astra de 1.4 din 2003, care sunt pe ganduri sa o cumpar, si care are un proprietar binevoitor si a venit cu mine, si mi-a facut domnisoara aceea draguta de altfel, un calcul frumos si explicativ dupa actele masinii...si nu a corespuns cu nici un calcul de pe vreun site de pe net..si din experienta ei cu certificatele fiscale, pentru un logan de 1.4, de exemplu, din 2004-2005 e in jur de 800-900 de euro taxa..pentru 1.6, aceeasi ani, este cam la 1150 taxa..am ales aceasta varianta de informare, direct la ei si astea sunt datele mele daca iti sunt de folos

          apoi,culmea, zicea ca pentru un logan de 2007-2009, taxa crestea..spre 1500-2000 de euro..absurd, ce pot sa zic..cat pretul ei de achizitie
          Last edited by clauiordache; 1 April 2013, 23:34. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • In OUG 9/2013 este specificat foarte clar cum se calculeaza taxa. Si ANAF-ul calculeaza dupa exact aceleasi prevederi din lege, daca nu ai incredere in calculatorul oficial ia pixul si calculeaza personal - eu am facut aceeasi chestie si suma rezultata a iesit fix aceeasi indicata de calculatorul ANAF apoi mai tine cont de 2 chestiuni:

            1) Pentru o masina la care s-a platit taxa in orice forma a ei si nu a fost restituita NU se va mai plati timbru de mediu si nici vreo alta diferenta;

            2) Pentru o masina la care valoarea timbrului de mediu este mai mica decat taxa platita in orice forma de pana acum - se va restitui diferenta.
            Last edited by Cromatic; 2 April 2013, 00:10.

            Comment


            • ook,multumesc

              Comment


              • Originally posted by amitaf View Post
                Bine ar fi,ca in 2008 am platit 400 euro,iar inmatricularea in spania m-a costat in jur de 1300 euro in 2010
                Studiaza legea din Spania, e posibil ca si acolo sa se plateasca valoarea reziduala a taxei la scoaterea masinii din parcul lor national.

                Comment


                • Am sunat azi la ANAF și îmi spunea un domn iritat că la cererea pentru eliberarea adeverinței trebuie să anexez o copie de la chitanța de plată!Ce idioțenje, poate să verifice dacă a fost restituită sau nu dar nu poate elibera adeverința dacă nu am chitanța de plată...de parcă ar fi putut fi înmatriculată mașina fără a se plăti!Nici nu mai știu dacă mai trăiește primul proprietar.......

                  Comment


                  • Stai putin ca in aceiasi situatie sunt si eu....doar ca in lege se zice ca se depune o copie a chitantei respective dupa...caz.....adica daca vrea "muschiul" functionarului respectiv iti poate da adeverinta daca nu....ramane ...nu....!

                    Ordin comun al ministrului mediului şi schimbărilor climatice şi al ministrului finanţelor publice nr. 490/407 din 29 martie 2013


                    La capitolul III privind procedura de eliberarea a adeverintei la pct 6.2 se zice ca se depune copia C.I.V si-a certificatului de inmatriculare si dupa caz (ATENTIE) copia documentului de plata ! Deci nu-i obligatoriu sa depui copia acelei chitante !
                    Last edited by adonis33; 2 April 2013, 22:05. Reason: Automerged Doublepost
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • adonis33, am sunat la ANAF București sediul central și un domn mi-a explica că în teritoriu nu e disponibil softul în totalitate și că în 2-3 zile se va rezolva deoarece e ilogic să ceri așa ceva...Dacă, de exemplu, să ferească Dumnezeu, o mașină are 5 proprietari și primului îi arde casa....ce facem?
                      Să vezi răspuns de 2 lei al unuia de la ANAF Olt....."dumneavoastră depuneți copie după chitanță și după noi facem o interogare să vedem dacă a fost restituită"....păi ce, nu poate vedea dacă a fost dispusă restituirea în baza lor?că de plătit a fost sigur plătită, că altfel mașina nu ar circula acum....
                      Să vezi ce mare circ vor face cuvintele "după caz", dar nu-i nimic, circ vor, circ facem și noi......

                      Comment


                      • Poate stabilim o zi si mergem impreuna peste nesimtitii astia de la Caracal...care aplica legea dupa cum vrea muschiul lor.

                        Daca faci cerere prin care soliciti faptul ca pentru masina ta nu s-a recuperat niciun fel de taxa ,nu inteleg de ce nu elibereaza documentul cei de la ANAF...Oricum in softul lor au date introduse pentru fiecare masina pentru care s-a cerut recuperarea taxei....si deci daca nu apare acolo ca fiind restituita taxa inseamna ca nu s-a restituit [...]






                        Data viitoare, ai cartonas pt. limbajul folosit.
                        Last edited by Niki; 3 April 2013, 14:48.
                        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                        Comment


                        • AStazi mi s-a facut calculul la un logan nou motor de 1.2 489 ron
                          Last edited by Niki; 3 April 2013, 14:49.
                          soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

                          Comment


                          • 1.2 E5. Specifica. Ca daca aveai E3........

                            Comment


                            • Pai s-a pus pe logan motorul de 1.2 cu emisiile de E3 ?! Eu zic ca nu avea rost comentariul tau...
                              sigpic

                              Comment


                              • Te gandesti la la Logan, dar te informez ca mai sunt si alte masini cu motor de 1.2. Tu de unde stii ce masina a inmatriculat colegul? Presupui ca e aia din poza. Dar nu esti 100% sigur.
                                Poate era un Punto 1.2 din 2000.

                                Eu am completat, pentru ca citeste un neinitiat ce a scris cineva si cred ca pentru 1.2 dai maxim 500 de ei, indiferent de norma de poluare.

                                Daca taceai...
                                Last edited by mr.K; 3 April 2013, 15:13.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google