Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • AStazi mi s-a facut calculul la un logan nou motor de 1.2 489 ron
    Gata? Va linistiti?
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • Mea culpa pentru Logan.
      Comentariul cu completarea ramane totusi in picioare.

      Comment


      • Taxa difera in functie de vechime,norma euro, capacitate cilindrica, emisii co2.
        Taxa unuia cu un logan 1.4 din 2004 va fi un pic mai mica decat a altuia cu 1.6 din 2004 spre exemplu. Dar taxele astora din 2004 vor fi serios mai mici decat a unora din 2006 ( cu cat e masina mai noua cu atat taxa creste mai mult vorbind la aceeasi norma euro si capacitate).
        Cei cu logan din 2006 euro3 sunt printre cei mai loviti cred ca efectiv nu mai au cum sa le vanda. eventual sa le dea in familie sau prieteni fff apropiati in asa fel incat sa o vanda fara sa faca actele.
        Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

        Comment


        • În lege parcă scrie că autoturismele primite ca moștenire sau prin acte de donație sunt scutite de plata timbrului de mediu.....în felul ăsta, toți le pot dona printr-un act de donaţie necondiţionată....şi nimeni nu mai plăteşte nimic....

          Comment


          • OUG 9/2013 Art. 8
            Timbrul nu se plateste atunci cand autovehiculele sunt:
            ...
            e) dobandite prin mostenire, in cazul in care aceasta a intervenit in intervalul de 2 ani de la data deschiderii succesiunii;
            f) dobandite prin partaj.
            Ar fi fost prea simplu cu donatia...

            In schimb, unii zic ca ar merge atfel - cum putem evita plata timbrului de mediu.
            Eu ma cam indoiesc ca ar merge in felul asta(se merge pe dreptul la libera circulatie a marfurilor) si cred ca nici-un judecator din Romania nu va admite o astfel de cerere fara a exista un verdict al Curtii Europene de Justie asa cum a fost si in cazul taxei de poluare.
            Last edited by Cromatic; 4 April 2013, 07:04.

            Comment


            • E o mare vrajeala articolul asta... E o reclama mascata a avocatilor in ideea sa faca lumea sa dea statul in judecata pt ca avocatii isi iau onorariul indiferent daca pierd sau castiga procesul.
              Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

              Comment


              • Si bine face, la urma urmei este dreptul tau, daca ai avea timp, statul ar trebui dat in judecata pentru orice porcarie, de la timbrul de mediu, de la contestarea in instanta a oricarei amenzi de circulatie care ti se pare nedreapta si pana la a incerca sa recuperezi banii pe reparatiile masinii produse de craterele din drumurile administrate fie de CNADR, fie de Primarii, fie de orice alta institutie. Toata lumea ar trebui sa procedeze astfel, sa nu mai fim luati peste picior.
                In ceea ce priveste avocatii, nu-i plange, au ce sa faca.
                sigpic

                Comment


                • A cerut cineva în ultimele zile adeverința?Chiar e nevoie de chitanța de la primul proprietar?Domnii de la ANAF București spun că nu....

                  Comment


                  • Eu am trimis cererea prin posta,astfel am dovada ca ANAF-ul nu respecta legea. Legea spune ca chitanta se cere in functie de fiecare caz ! Acum astept maxim 30 zile raspunsul ANAF.
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • Si daca nu vine in maxim 30 de zile inseamna ca este raspuns pozitiv, adica ANAF recunoaste pasiv ca sa platit taxa.
                      soselele din România au prea putin RAM si video pentru NFS

                      Comment


                      • Când am sunat la ANAF, asistență cntribuabili, un domn mi-a spus că trebuie să mai aștept câteva zile și nu va mai fi nevoie, pentru că în teritoriu, nu aveau întreaga bază de date....dacă cei din caracal vor refuza îi sun pe cei de la București din nou să ia legătura cu ei...dacă nici așa nu rezolvă, la revedere înmatriculare, voi face cereri peste cereri până eliberează...bănuiesc că dacă o iau în evidența la taxe și impozite la mine, nu mai am nevoie de un nou certificat fiscal al vechiului proprietar dacă o înmatriculez peste 2 luni...

                        Comment


                        • Eu am fost la Tirgu Mures sa-mi cer inapoi taxa de 25% promisa de mister minister. Adica am platit in 2010 pt. Logan, 775 euro pentru 1.6 16V, iar am avut 1.4 Mpi din 2008 care s-a furat fix dupa un an si la care tot am platit atunci peste 400 de euroi. In junie m-am dus sa ma interesez cei cu dosarele. Am depus cere in februarie 2012, ce bine ca am primit numar de doasare, pentru ca in cladirea imensa si in camerele cu 10 femei machiate, m-au facut sa umblu de la etajul 5 , 4 pana inapoi pe parter sa-mi zica in fata ca,.. "sa vedeti ca nu stim in ce cont au intrat banii, desi au in fata chitanta cu care s-a platit". Am zis in fata la femeia respectiva cu sefa ei in camera, doamna draga statul a furat banii vizibil din buzunarul meu. Raspunsul: "pai puteti depune contestatie eventual la Politie". In 2012 ar trebuii sa platesc diferenta la 42 mil lei pentru taxa, pentru ca atunci am platit 38 mil lei. Sa fiu multumit ca nu trebuie sa platesc diferenta. Pai ce 25% inapoiere vorbim?? Deci dragi colegi nu mai am incredere in veci in finantele romane si ce se zic egal cu ZERO. Aici in germania primesc banii inapoi dupa benzina ca ma duc la lucru de finante si in tara mea natala sa-mi zica in fata niste povesti de adormit copii. Doamne unde a ajuns Romania!
                          Last edited by smaci; 5 April 2013, 21:08.

                          Comment


                          • Originally posted by mocanuba View Post
                            Si daca nu vine in maxim 30 de zile inseamna ca este raspuns pozitiv, adica ANAF recunoaste pasiv ca sa platit taxa.
                            Corect ! Da ,insemana aprobare tacita si chiar daca nu sa platit taxa inmatriculez masina dupa maxim 45 zile !

                            Ce ar mai fi de sesizat in legatura cu acest nou bir impus de statul roman....Pentru cei care au platit mai mult in anii anteriori prin taxa de poluare,taxa de prima inmatriculare etc... restituirea diferentei (daca sa platit mai mult) inseamna ca masini respective nu i se va mai impune plata timbrului de mediu la revanzare deoarece pentru masina respectiva statul (adica noi cetateni onesti am fost prosti ca am platit ) a supraimpus fiscal masina si prin restituirea diferentei recunoaste ca a gresti ! Oriunde in lumea asta ,statul, ar fi platit scump aceasta greseala ,la noi ,nu plateste nimeni nici politic nici penal !

                            Noi cetateni onesti platitm de fiecare data cu varf si indesat !
                            Last edited by adonis33; 5 April 2013, 21:19.
                            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                            Comment


                            • Am depus astăzi cererea, mi-a zis cel de la ANAF că o sa dureze 30 de zile...au acceptat și fără aberanta chitanță de la primul proprietar!Acum, că am trecut-o la mine la taxe și impozite, adică am primit ștampila pe copia aceea de pe carte cu luarea în evidență, îmi mai trebuie certificatul fiscal al fostului pentru ceva?

                              Comment


                              • da. iti trebuie la inmatricularea masini....
                                "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google