Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Macar, pentru rablele inmatriculate pe Romania au de plata sau chiar platesc impozite pe Romania, plus asigurari.

    Tare mi-e ca Daniel asta zis si Constantin ne arde cu o taxa anuala de mediu pentru toate masinile din circulatie.
    Daca alea aduse din Vest sunt cazane, ma-ntreb cum vad bulgarii, sa zicem, majoritatea Logan-urilor din Romania.
    Astea-s limuzine, nu cazane. Dar sunt cazane legitime, ca-s produse aici.
    Loganul si cazanul de tuica, embleme made in Romania.
    Last edited by mr.K; 21 February 2017, 21:00.

    Comment


    • Vitriol, sa zicem un impozit anual, bazat pe emisiile poluante, care sa fie majorat odata cu cresterea vechimii masinii; cred ca doar Bulgaria ne depaseste in privinta vechimii parcului auto dintre tarile membre UE.
      Last edited by IancuMIC; 21 February 2017, 21:13.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Emisiile alea poluate despre care vorbesti sunt cele date de constructor cand masina este in mintile ei. Pe mine nu ma incalzeste cu nimic faptul ca Gigi plateste impozit de 5000 lei, dar afuma 5 km patrati de cate ori scoate rabla din parcare. Daca ITP-ul ala s-ar da pe bune, multi vor concluziona ca mai bine isi cumpara o masina buna, decat sa se apuce sa plateasca reparatii costisitoare. Si uite asa am scapa de rable si am "intineri" parcul auto.
        Last edited by vitriol; 21 February 2017, 21:44.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Asta inseamna ca statiile ITP ar trebui dotate corespunzator, in vederea stabilirii in mod corect a noxelor si nu a emisiilor de CO2.
          Periodic, impozitul pe vehicul este corectat in functie de rezultatele emisiilor.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Este de ajuns sa se dea ITP-ul pe bune, chiar cu aparatura pe care o au acum.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Scopul nu a fost niciodata sa aiba pe sosele masini corespunzatoare tehnic, ci sa aiba parale la buget.

              Comment


              • Atat timp cat nu se poate, nu se doreste, a fi determinata concentratia masica a oxizilor de azot, este incorect sa vorbim despre diferentele de poluare dintre doua masini care folosesc drept combustibil benzina/motorina, chiar daca au capacitati cilindrice egale.
                Sa nu mai spun despre performantele analizoarelor din statile ITP.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Timbrul de mediu pentru autovehicule va fi transformat în impozit anual, cu un cuantum mai mare al taxei pentru mașini noi și, în principal, second-hand, dar plătit eșalonat în timp, pe durata de utilizare a mașinii, cu o tranșă mai mică la început, dar a cărei valoare va crește în fiecare an, conform unui proiect consultat de Profit.ro. O altă variantă aflată în discuție este introducerea unei supraaccize la combustibil, astfel încât povara să fie suportă de toți șoferii din România.

                  Proiectul, care va fi discutat de Parlament, menține regula conform căreia suma de plată este calculată în raport cu emisiile de noxe, dar elimină posibilitatea de acordare a unei reduceri. Mai mult, timbrul de mediu, care la acest moment este plătit o singură dată în anumite cazuri va fi transformat într-un impozit anual, pe care proprietarii de mașini vor fi obligați să îl plătească în fiecare an, odată cu taxele și impozitele locale.
                  După eliminarea timbrului de mediu de la 1 februarie 2017, ministrul Mediului, Daniel Constantin, a anunţat că se gândeşte la un mod de taxare suplimentară a şoferilor, informează Mediafax. Ministrul Mediului, Daniel Constantin, a anunţat […]

                  Comment


                  • si care a platit deja taxa plateste iar anual alti bani ? bag-***!
                    Last edited by anton.dan; 23 February 2017, 13:16.

                    Comment


                    • Statul a încasat 5,2 miliarde de lei în 8 ani
                      În urma deciziei Comisiei Europene, România va avea de restituit aproximativ 6,5 miliarde de lei
                      Pe astia ii doare fix de secunda de fata, ca n-au parale ca sa restituie ce au prapadit in anii din urma.
                      Vorbe mari gen reducerea poluarii sunt pentru cei care musca propaganda, nu conteaza daca e pesedista sau penelista, ca toti au gandit la fel de-a lungul anilor.

                      Comment


                      • Mai zice cineva ceva de recuperarea taxei? Mai exact recuperarea conform acelei ordonante care prevedea restituirea in 5 ani cate 20%. A recuperat cineva?

                        Comment


                        • In aprilie trebuie sa primesc a doua transa,ce anume te intereseaza despre .. ??

                          Comment


                          • Cand si cat ati platit taxa de inmatriculare?
                            Cand ati facut cererea de restituire?
                            Cand ati primit prima transa din restituire?
                            Care a fost suma primita ca dobanda la prima transa de restituire?
                            Cum a fost calculata dobanda, cat la suta pe an, pe luna sau pe zi?
                            Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
                            Vad ca pe aici subiectul este tratat cu destul de multe ocolisuri. Si am inceput sa aflu si de ce .....

                            Comment


                            • De ce zici ca e tratat cu ocolisuri subiectul?
                              Eu n-am facut demersuri pentru restituire. Am platit taxa la inmatriculare , nu mai stiu acum cat a fost si am renuntat la recuperarea ei.

                              Comment


                              • 1-am platit 2087 ron in aprilie 2010.
                                2-mai 2016 am facut cererea.
                                3-in 20 iulie 2016 am primit prima transa.
                                4-
                                5-calcul dobanda

                                Mai multe detalii in postarea nr #1299.
                                Daca nu se cunoaste suma sau nr de chitanta se face o cerere la trezorerie cu data aproximativa de plata si se gaseste chitanta.(Pt. Fanez.)
                                Sper sa va ajute.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google