Retinere Permis; Contestatie PV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Retinere Permis; Contestatie PV

    Baieti poate ma ajutati voi cu un sfat.

    Joi seara mi-a fost retinut permisul pt 30 de zile pe motivul ca nu am vrut sa ma pun in miscare.
    Am sa va povestesc intamplarea sa va faceti o idee.

    Joi seara am mers cu niste baieti pe B-dul Muncii din Cluj pentru a vedea cum isi rup alti masinile.
    Mi-am parcat masina pe o straduta laturalnica, drum privat, intrarea la firma Ital Inox; aparare masina de la circulatie MCV-ul, se opreste langa noi, eram 6 persoane, si zice " cu voi ce ii aici, dispareti " si pleaca, se intorc dupa 5 min. zic ceva in difuzor, nu s-a inteles, si apoi se dau jos si intreaba a cui sunt masinile, eram 2 masini. Deoarece stiind ca is perfect legal cu tot, inclusiv parcare, nici un semn care sa interzica parcarea; am zis hai sa nu ma iau in gura cu ei le dau actele se uita si pleaca, prostia ii ca am dat si carnetul, precizez ca eu fiind la 2 m de masina. Dupa ce ii dau carnetul se uita si imi zice ca imi v-a fi retinut permisul pentru 60 de zile pt ca nu am respectat indicatiile agentului. Pai am zis ca nu is pe un drum public si nici nu am deranjat cu nimik si cu ce scop mi-l retine. S-au dus la masina si am inceput sa scrie, nu a fost chip de discutii cu ei.
    Nici nu m-am gandit ce scriu ei acolo. Cand ma cheama sa imi citeasca procesul verbal raman mut, permisul retinut pentru 30 de zile. Am zis cu respect domnule agent eu nu is de acord si nu semnez asa ceva, nu am deranjat cu nimik nu is pe un drum public si nu ni s-a facut reclamatie de proprietari drumului, el nu si nu.
    pe dovada scrie asa :

    Nerespectarea indicatiilor ag. de circulatie, prin refuzul de a se pune in miscare fiind oprit in prelungirea B-dului Muncii, cu ocazia curselor ilegale auto.

    Vreau sa depun contestatie, dar ce ma incurca pe mine este daca imi da permisul pe durata procesului sau tot ma tin cu dovezi de 15 zile, pentru ca eu lucrez si studiez in cluj si adresa imi este pe bistrita si sa nu fiu nevoi sa tot merg acasa la 15 zile pentru ca o cheltui o gramada de bani.
    Am inteles ca daca castig contestati pot sa dechis proces civil pentru abuz, dar nu vreau sa ma complic.

    Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi.

  • #2
    in 15zile poti depune o contestaie la judecatoria din orasul din care face parte ag de politie!are martori?a semnat cineva pe PV la martor??daca nu are,legea il obliga de a pune minim un martor!
    dupa depunrea contestatiei,te vei duce cu un act de la judecatorie si iti vei lua permisu inapoi!
    Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

    Comment


    • #3
      Nu am semnat procesul verbal, martori am; suntem 2 persoane in aceasta situatie.
      Procesul verbal nu il am, ma gandesc sa merg maine sa fac o cerere pentru ca sa mi se elibereze o copie pt a putea depune plangere; in caz contrar tre sa astept ca procesul sa ajunga acasa la mine si asta ar putea dura mai mult de 15 zile.
      A scris in proces ca nu sunt de acord cu cele mentionate.

      Comment


      • #4
        adca nu ai semnat,PV iti va ajunge la usa in maxim 3 zile!apoi vei face contestatie!daca sunteti 2 este bine!va puneti martori!daca este exact cum zici,nu ai cum sa pierzi procesu,mai ales ca va aflati in un loc privat!
        PV trea sa il semnezi,dar sa scrii ca nu esti de acord cu cele scrise mai sus!acum,iti poate aparea pe PV un martor!
        Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

        Comment


        • #5
          Este exact cum am precizat mai sus, am fost 6 persoane de fata.
          Eu stiam, cum erau procesele vechi, daca nu semnezi procesul nu are voie sa iti ridice permisul, trebuie sa mergi tu sa il predai in termen de 15 zile.
          Este prima data cand ma bat de asa ceva, tocmai de aceea am apelat la voi.
          Chestia cu ajunsul la usa, eu momentan stau in cluj si adresa imi este pe bistrita.

          Comment


          • #6
            PV iti va ajunge la adresa din buletin prin posta!sa le zici alor tai,daca stau la adresa din buletin,sa nu il ridice!trebuie sa il ridici personal de la posta sau de la postas!eu zic sa te duci intr-o zi sa il iei,cand o sa iti vina o recomandata de la posta!apoi poti face contestatie!cand semnezi procesu verbal nu inseamna ca recunosti faptele scrise mai sus!inseamna ca ai luat la cunostinta!apoi ai termen 15zile sa faci contestatie!indiferent daca semnezi sau nu,permisul este retinut de catre ag!
            Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

            Comment


            • #7
              Prietene de la Bistrita la Cluj e drum lung, mare greseala ai facut pentru ca te-ai oprit in tara, trebuia sa tii drumul drept sa iesi din Romania, ca aici nu e de trai ... toti abuzeaza de functie doar pentru ca sunt ei intr-o functie care le da dreptul sa ia ceva decizii .
              PS : lesinatii aia de politisti nu gaseau loc de parcare si daca nu le-ai cedat tu locul s-au ofuscat ...
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • #8
                toata chestia este ca pe Bd. Muncii se intampla acele curse ilegale
                poate daca te intalenai cu politistii in alte circumstante, nu luat decizia asta
                sutn curios ce lege spune ca daca nu respecti indicatiile politistului ti se suspenda permisul, sincer nu am auzit de asa ceva
                parerea mea e sa depui contestatie si sa nu te lasi calcat in picioare de abuzurile lor
                multa bafta!

                Comment


                • #9
                  ia zii,ce scrie pe dovada??????exact ce scrie
                  Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

                  Comment


                  • #10
                    Din cate am inteles este o astfel de lege, dar eu in momentul acela eram pieton. Cum am precizat mai sus le-am aratat actele sa scap de ei, pentru din punct de vedere legal parerea mea si a altor persoane care erau de fata si care nu, nu am incalcat nici o regula.

                    Comment


                    • #11
                      pai in cazul prezentat de tine trebuia sa ii prezinti doar buletinul de identitate
                      si nu erai obligat sa ii arati nici un alt act, nici al tau, nici al masinii
                      oricum nu e de mers joi seara ascolo pe Muncii, politistii fiind pusi pe fapte mari pentru a sparge gastile de pe acolo

                      Comment


                      • #12
                        Cristi ti-am zis nici prin gand nu mi-a trecut, care sunt vor fi urmarile.
                        I-as fi inteles daca eram pe drum si alte chesti dar de disparut nu pot sa dispar cum vreau ei.

                        Comment


                        • #13
                          a fost un abuz ceea ce ti s-a intamplat...de aceea ar trebui sa depui o contestatie, iar pe timpul cercetarilor ei sunt obligati sa-ti restituie permisul

                          Comment


                          • #14
                            Obligati, neobligati ei tot ceea ce vreau fac.

                            Comment


                            • #15
                              ne spui ce a scris nenea militianu in dovada?
                              Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google