Lovire Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Off. Primele 2 secunde de verde nici nu intru in unele intersectii in Iasi, ca trec aia care atunci au primele 2 secunde de rosu.
    Si nu in treapta a doua, ci cu 60/h.
    On. Lovirea din spate nu e reglementata legal, se aminteste doar intr-un articol la nerespectarea distantei neregulamentare intre masini.
    Dinamica accidentului da toate raspunsurile, martorii au rolul lor, dar evident pot fi partinitori, daca se aflau intr-una din masinile implicate in accident.
    Ideal e sa existe un al 3-lea si mai ales sa fie de acord sa dea declaratie, sub premisa ca il veti face sa piarda vremea pe la tribunal, daca se ajunge acolo, pentru a fi audiat de instanta.

    Comment


    • #17
      am patit-o si eu

      azi veneam dinspre piata presei si am vrut sa intorc in rondul de la arcu de triumf. eram pe prima banda (aia din dreapta scuarului) si cred ca trebuiau sa fiu pe banda aia din stanga scuarului. am dat semnal m-am incadrat, am trecut de femeia asta si odata aud buf in spate. totul s-a petrecut la viteza foarte mica, m-a lovit in aripa din stanga spate. ea venea din banda din stanga mea (de fapt aia cred ca era banda de intors in rond) sa mearga inainte cica. si zice ca eu sunt vinovat. acuma eu am zis ca ea, ca n-am lovit masina niciodata pana acum si am doar un an jumate de cand mi-am luat permisu'. a ramas ca ne intalnim la asigurari. ce ziceti de treaba asta?
      eu cred ca 99% din soferi ar fi oprit, ca doar nu i-am luat fata, am semnalizat, m-am asigurat, n-am tras de volan. am dat peste femeia fara pedala de frana. asta e.
      Last edited by mcornel; 20 January 2011, 11:58.

      Comment


      • #18
        Si daca intr-un an jumate de cand ai permisul nu ai facut niciun accident, automat te scoate nevinovat in cazul de fata ?
        Cum adica crezi ca trebuia sa fii pe banda din stanga scuarului ? Nu esti sigur ? Adica , in general asa , nu trebuie sa fii sigur ca esti bine unde esti in fiecare moment in parte ?
        Cu alte cuvinte tu ai dat semnal , ai schimbat banda intrand in fata ei , dar te-a lovit pentru ca i-ai taiat fata , nu i-ai dat prioritate . Daca venea din banda de stanga sa mearga inainte iar tu vroiai sa faci rondul de pe prima banda de langa trotuar cum ar veni esti de vina, depinde cum e marcajul pe banda respectiva, ca dintr-una te poti duce innainte sau in stanga/faci rondul si chiar asa am impresia ca este acolo .

        neacordarea de prioritate se poate face si intr-un mod lent, nu trebuie sa bruschezi masina ca sa tai fata cuiva , deci iarasi faptul ca te-ai asigurat , ai semnalizat si ai luat de volan usor , nu inseamna ca i-ai acordat prioritate , fi sigur ca ea nu era atenta la trafic si facea orice altceva decat sa stie care e stanga si dreapta , dar aici vina iti apartine
        Last edited by 827sam; 20 January 2011, 12:07. Reason: Automerged Doublepost
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • #19
          nu eram langa trotuar. e asa :trotuar , 3 benzi, un scuar si alta banda dupa scuar. n-am zis ca sunt nevinovat. tocmai ca am zis ca ea. eu eram pe prima banda de langa scuar si am vrut sa fac stanga. ea de pe banda din stanga mea vroia sa faca inainte.
          Last edited by mcornel; 20 January 2011, 12:28.

          Comment


          • #20
            aa , intelesesem ca ai zis ca ea era de vina , acum depinde , ca si daca vine politistu, organu` , miezu` din dodoasca n-are cum sa stabileasca 100% sigur, asa ca tot la mica intelegere ramane ... ca depinde si cum e marcata banda de pe care venea ea , ori esti doar tu de vine , ori maxim 50 50 , ea 100% de vina n-are cum sa fie ...
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • #21
              salutare!tocmai am patit-o si eu astazi pe la ora 19..........
              omu care m-a lovit si-a recunoscut fapta si s-a oferit sa imi repare masina,insa nu prin asigurare.
              o cunostiinta mi-a spus ca ar trebui sa mergem la biroul accidente pentru constatare si pentru intelegerea amiabila.
              trebuie mers neaparat sa faca constatarea sau sa merg pe mina lui?
              Ne plac femeile,dar,iubim masinile [SIGPIC]

              Comment


              • #22
                am cazut la constatare amiabila cu doamna. asa ca toate-s bune. maine ma duc sa las masina la reparat.
                pt boly- de mers pe incredere nu prea as merge. depinde si de om. ai 2 solutii- ori mergi la politie si spune politistu ce si cum, se impart amenzi si suspendari de carnete.
                ori mergi la asigurari si faci rost de un formular de constatare amiabila (daca nu ai deja) si dupa aia se rezolva pagubele pe rca sau casco. in cazurile astea de mers pe incredere ideea e sa iti dea niste bani sa-ti repari masina, preferabil pe loc. daca zice ca ti-o repara el sau alte vrajeli ca ne intalnim mai tarziu si iti dau banii sau mergem la service-ul x pe care-l stiu eu, atunci nu m-as increde.bafta.

                Comment


                • #23
                  Cel mai bine dupa accident daca se declara vinovat ii iei nr de inmatriculare faci copie xerox dupa polita de asigurare dupa talon si abia dupa aceea mergeti la asigurare.De preferat chiar sa faci poze unde sunt masinile in functie de marcajul drumului.

                  Comment


                  • #24
                    Si eu am patit intro zi sa fiu lovit din spate de o tipa care avea carnetul de o zi dar a fost minor doar o zgarietura mica asa ca ne am inteles altfel tipa risca sa ramana fara pewrmis cel mai bine se monteaza un gambet de remorca in spate dar cu rolbandou si pe deasuprta barii!
                    SRF TARGOVISTE

                    Comment


                    • #25
                      Cei care postati, cititi, va rog, primul post.
                      Lovirea din spate pentru care am initiat acest thread se refera strict la anumite conjuncturi.
                      Ma repet: este vorba de o masina ce are drum fara prioritate, forteaza intrarea pe un drum cu prioritate si este lovit in spate de cel care circula regulamentar pe acel drum principal.

                      Ultimele 8 posturi nu au legatura cu ideea deschiderii topicului...
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • #26
                        cine pupa-n spate plateste...indiferent de situatie...asa e in romania
                        te baga la nerespectarea distantei regulamentare
                        id messenger:merlan.alexandru

                        Comment


                        • #27
                          Adica eu, cel care rulez pe drum cu prioritate trebuie sa anticipez ca unul va fi furios si va intra pe drumul principal, de pe unul fara prioritate, fara sa-l doara la basca, ca deh! cine loveste la spate plateste???
                          Adica tot cel care are obligatia acordarii de prioritate este bine-merci iar celalalt un fraier. Iar fraierul trebuie sa mearga domol-catinel cu cca 10-15 km/H ca sa anticipeze miscarea furiosului?
                          No...Nu e bine deloc!
                          Atat timp cat exista speta relatata de colegul @JREwing, sunt convins ca legea e dreapta, dar trebuie probat.
                          Asa ca...aveti grija atunci cand aveti obligatia de a acorda prioritate, ca s-ar putea sa platiti paguba creata, desi sunteti loviti din spate...
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • #28
                            Speta de dimineata: o trecere la nivel de cale ferata, in oras, strada/coloana de masini paralela cu calea ferata, viraj la dreapta pentru a trece la bariera. Normal ca, fiind in Romania, se depaseste coloana de masini de la bariera pe a doua banda, destinata virajului la stanga si soferache smecherache face brusc dreapta la bariera, taind calea celui de pe prima banda care tocmai vira dreapta la 90 de grade sa treaca peste calea ferata.

                            Daca il pupa in bara spate, pe principiul ai lovit din spate, esti vinovat.
                            Cel corect, avea 20 de martori. Cel care s-a bagat in fata taind calea trebuia sa:
                            -ramana fara permis pentru depasire coloana la trecerea cale ferata
                            -amenda de rigoare
                            -sa scoata RCA-ul frumusel

                            Comment


                            • #29
                              si eu am patit-o...
                              un MCV a iesit de la jandarmerie fara se se asigure daca are timp...si l-am pocnit in spate... deoarece dobitocu dupa ce ca s-a bagat aiurea l-a gasit mila sa dea prioritate la un pieton care nu era pe trecerea de pietoni... in fine ideea e ca n-am patit nimic la masina inafar de numar spart si crapat spoiler fata pe interior... si masina lui nu a avut nimic...
                              ideea e ca daca venea politia mai mult ca sigur eu eram de vina...asa am rezolvat pe loc.
                              id messenger:merlan.alexandru

                              Comment


                              • #30
                                eu am fost in situatia celui ce intrm pe drum cu cedeaza.problema e ca eu am mers 10m si chear schimbasem vitezele.eu am acceptat la inceput ca sunt vinovat.apoi cineva mi-a spus ca daca ai apucat sa rulezi pe banda celalalt e vinovat.stie cineva care e legea?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google