Preschimbare Permis, Talon, Placute

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Preschimbare Permis, Talon, Placute

    Imi schimb domiciliul si trebuie sa merg si cu actele masinii la politie.

    Intrebari:

    1. Trebuie sa predau impreuna cu actele si placutele de inmatriculare? Sau doar cand ma duc dupa cele noi? Voi sta fara placute pana mi se schimba actele? NU voi putea folosi masina pana nu mi se fac noile acte/placute? (fara masina sunt ca si mort)

    2. Permisul de conducere se schimba impreuna cu talonul sau trebuie sa astept separat?

    2. Polita RCA mai e valabila si dupa preschimbarea actelor/placutelor?

  • #2
    Nu inteleg de ce iti trebuiesc placutele masini? schimbi doar domiciliul,nu masina! Pentru acte vei primi dovezi pana la primirea celor noi.parerea mea
    Last edited by darksid3; 10 February 2011, 13:33.
    CARPE DIEM!

    Comment


    • #3
      Pentru ca imi schimb domiciliul dintrun judet in altul.

      Comment


      • #4
        Si? Tot nu are legatura.Masina o poti pastra linistit pe numerele acelea si cu acte cu tot.Nu schimbi decat adresa si localiatea-judetul.Nu vinzi masina!Intreaba la politie.
        CARPE DIEM!

        Comment


        • #5
          EU stiu ca trebuie inmatriculata din nou in judetul respectiv... da trebuie sa mergi cu placutele si o sa iti dea altele noi, polita trebuie sa iti faci alta cea veche nu mai ii valabila permisul nu are legatura cu talonul.

          Vad ca esti din cluj te muti in cluj? sau ai plecat din cluj? daca te muti in cluj 0743028440 asta ii nr meu sunama si iti zic tot ce trebuie sa faci, unde sa mergi, etc
          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
          Enter the Matrix

          Comment


          • #6
            La certificatul de inmatriculare si placute...dupa ce predai numerele si actele revii dupa 2-3 ore si iti ridici dovada inlocuitoare certificatului si placutele de inmatriculare noi.certificatul iti vine prin posta pana in 15 zile.
            Pentru permis la fel...predai actele,faci poze si revii sa iti ridici dovada de circulatie...la fel permisul vine in 15 zile cu posta.
            Polita rca nu stiu dacao sa mai fie valabila...oricum mergi la firma unde ai asigurare si vezi ce este de facut...ori faci alta polita si o predai pe asta (recuperand banii cat mai e valabila polita actuala) ori iti vor face un act aditional...mergi la ei si o rezolvi.
            Succes.
            sigpic

            Comment


            • #7
              Gata, m-am rezolvat cu transcrierea.

              Pasii care trebuie urmati in cazul schimbarii domiciliului dintrun judet in altul:

              1. La un birou de acte iti faci dosar de inmatriculare si faci copii xerox dupa toate documentele (talon, cartea de identitate a masinii, cartea ta de identitate, asigurare, si ti se completeaza fisa de inmatriculare si cererea de inmatriculare)

              2. Mergi la vechiul domiciliu, la primarie, si iti rezolvi treaba cu impozitul, depui o cerere de mutare a dosarului masinii la noul domiciliu si iti scoti certificatul fiscal care atesta ca nu mai ai datorii la bugetul local. In plus, ti se pune o stampila pe fisa de inmatriculare.

              3. Te duci la primaria (la taxe locale) de care apartii la noul domiciliu, ti se pune o alta stampila pe fisa de inmatriculare. Platesti 52 de lei taxa de inmatriculare. (Nu stiu cum e la oras, eu m-am mutat din comuna in comuna)

              4. La CEC platesti 37 de lei pentru talon.

              5. Depui la dosar toate actele si mergi la politie. Acolo mai platesti 40 de lei pentru placutele de inmatriculare (daca vrei numar preferential, mai platesti 40 de lei)

              Placutele se elibereaza in aceeasi zi (in 2 ore, la Cluj), actele se trimit prin posta. Nu mi s-a dat copie dupa talon stampilata si semnata, ca in cazul permisului de conducere, asa ca pana primesti noul talon, esti la mana politistului, daca te opreste. Eu mi-am facut o copie xerox).

              Cam asta e. Cea mai naspa parte e ca trebuie sa te deplasezi la vechiul domiciliu. Asa ca daca te muti din Constanta in Satu Mare, ai cam belito )

              Comment


              • #8
                Prezentare masina

                Am cumparat o motocicleta inmatriculata din alt judet,i-am facut transcrierea la finante pe mine ,intrebarea este :pentru preschimbarea numerelor de pe judetul din care a venit pe judetul meu infara de depunerea dosarului cu actele specificate mai sus eu trebuie sa si prezint motocicleta la politie ?

                Comment


                • #9
                  trebuie sa ii faci si rar-ul , dupa ce ai toate actele necesare iei dosaru si placutele si te duci frumusel la politie si iti rezolvi treaba

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc ,speram sa scap de RAR pentru ca motorul e la tara si nu am permis ( inca ) iar transportul cu microbusul pe 120 KM ma va costa cel putin 4 milioane pe care acum nu-i am....

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google