Radar Mobil

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Daca te plangi de un radar de pe MCV...sa vezi p-ala laser de pe autostrada care e pistol si-l tine nenea meleteanu' in mana pe camp dupa boschet .

    Comment


    • #17
      Se poate sa aveti dreptate. Inseamna ca sunt foarte destepte radarele astea.

      Mai am o intrebare.
      Ma ia radarul pe autostrada la km 60, iar la km 63 sunt oprit de un motociclist pentru depasirea limitei de viteza cu 3 km in urma. Mi se spune viteza prin statie si mi se intocmeste procesul verbal de catre motociclist.

      Procesul verbal nu trebuia sa fie semnat de catre politistul constatator? Politistul constatator nu este cel care era in masina cu radar si a vazut infractiunea?

      Comment


      • #18
        E legal ce fac, unu te prinde si altu iti da amenda/face PV.

        Asa patesc eu de cate ori merg acasa la parinti, un echipaj sta cu radaru si altu te opreste peste 1-3 km.
        Cine face PV semneaza, nu neaparat ala care te-a prins cu radaru.

        Comment


        • #19
          art. 16 din Ordonanta Guvernului nr. 2/200:
          date despre agentul constatator: numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte;

          Asa scrie in lege. Cel de pe motocicleta este agent constatator?

          Comment


          • #20
            Da.

            Nu trebuie sa fie el la radar ca sa-ti poata face PV.

            Comment


            • #21
              mah, ala care constata, ala tre'sa-ti dea amenda. cum ma-sa-n curte ala de pe motor constata? la statie poate sa asculte europa libera, cine stie ce posturi prinde... la mentiuni scrii ca nu ai fost sanctionat de agentul constatator si apoi nici nu-i semnezi nimic, se poate sterge la cur cu hartia aia...
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                Seba si ce afacere faci? Ca trimite felicitarea acasa si o semneaza ala de a constatat. Incepem cu povestea ca nu ridici de la posta te plimbi bla bla pana ajungi sa iti trebuiasca o hartia de la Adm. Financiara si atunci te-ai rahatit in palarie.
                sigpic

                Comment


                • #23
                  Il asteapta p-ala de a constat si se rezolva treaba. Eu am stat 15 minute odata sa vina masina cu radarul, ca ma oprise alt agent, cu alta masina, intr-o comuna la vreo 3 km distanta.
                  Stiam ca ma luase, detectorul caraise, dar tarziu, fiind intr-un varf de panta iar radarul mobil venea din sens opus, eu imi faceam deja planuri pentru cand va veni amenda prin posta daca masina cu radarul nu se sinchisise sa intoarca dupa mine. A dat tura pana la capatul randului de porumb apoi s-a intors si agentul care a constat mi-a facut mie PVCC-ul, dar de oprit m-a oprit cu totul altul.

                  Comment


                  • #24
                    Cand s-au anuntat aceste radare noi, s-a facut raportaj la Pro TV si se spunea in acest reportaj, ca aceste radare vor primi ordine de functionare pe coordinate gps. Adica daca sunt ordonate la punctul xy si pentru traficul din localitate, atunci degeaba te prind in afara localitatii cu 200km/h nu au voie sa intervina. Am tot cautat inregistrarea pe youtube, dar nu l-am gasit.
                    Mai tine minte cineva aceasta treaba?

                    Comment


                    • #25
                      Coordonatele alea GPS,,adica punctele de localizare,,sunt pt a da pozitia exacta a masinii vizate,,,adica,, ca masina a fost sau nu in afara indicatorului de iesire/intrare in localitate si bineinteles indica si pozitia masinii de politie ca sa nu mai fie loc de contestatie in instanta.

                      Mai pe inteles....Daca tu ai 70 de km pe ora pana la limita indicatorului de iesire din localitate (adica legal ai voie cu 50 ) aia cu radarul iti spun ca de fapt tu ai fost in interiorul localitati si nu in afara ei,,cam la asta se referea acel reportaj de la ProTv.

                      Ca exemplu concret....Ieri am plecat pana la Slobozia pe Urziceni.
                      Imediat la iesirea din localitatea Sinesti la vreo 200 de metri dupa indicatorul de rigoare cu iesire din localitate era un echipaj radar care viza tocmai aceste greseli pe care le fac mai toti soferii,,adica ACCELEREAZA la iesirea din comune fara ca sa depaseasca indicatorul acestei localitati si gata amenda!

                      Sau vizeaza si intrarea in localitate cu viteza fara ca tu sa mai apuci sa franezi in interiorul localitatii pana la limita de 50 la ora....adica tu trebuie legal sa ai deja 50 la ora cand ai intrat in localitate si nu sa intri cu 90 la ora si sa reduci viteza mai tarziu ca iar iei amenda pt ca ai intrat cu viteza in localitate!
                      Last edited by Ivan Marian; 28 July 2011, 10:41.

                      Comment


                      • #26
                        salutare tuturor.recunosc ca nu am citit atent acest thread si nici nu am cautat pe forum ( poate s-a mai discutat), dar am inteles ca radarele astea noi nu te poate detecta noaptea.este adevarat?sau e vreo minciuna de'a lor ( am vorbit cu un prieten care este politist si a fost pe masina radar).multumesc

                        Comment


                        • #27
                          Hai sa fim seriosi!
                          Is nesimtiti si obraznici cei de la ministrul de interne, dar nu-s prosti. Nu ar fi investit 35000euro intr-o masina echipat cu radarul asta nou ca sa o poata folosii doar 8 ore pe zi.
                          Sigur ca te pot detecta si noaptea!

                          Comment


                          • #28
                            te detecta noaptea si ala vechi de pe vento, dar astea noi!!!!!!!!

                            Comment


                            • #29
                              daca ati prins un radar noaptea o sa vedeti ca dau blitzuri , tocmai pentru ca sa te ia ca lumea )
                              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                              Comment


                              • #30
                                ok, am inteles.multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google