Permis doar dupa absolvirea a zece clase

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Permis doar dupa absolvirea a zece clase

    Am citit stiri de tot felul cum ca permisul nu se va mai putea obtine de catre cei fara zece clase. M-a surprins pentru ca mi se pare evident neconstitutional si discriminatoriu.

    Eu cred ca inteleg logica acestei modificari legislative, daca a fost ea facuta efectiv, pentru ca eu nu gasesc in Codul Rutier. Soferii cu "scoala" s-au enervat ca toti taranii din zona rurala si-au luat rable si se plimba fara sa inteleaga mare lucru din ce ii inconjoara. Poate au dat si o spaga sa ia permisul. La fel si rromii plecati din scoala de prin gimnaziu sa culeaga fier vechi. Insa, Chitoiu avea peste 10 clase cand a omorat doi oameni. Mi-e teama ca nu se pot gasi statistici care sa evidentieze ca nescolitii sunt mai vinovati pentru genocidul de pe strazile Romaniei. Ci frica de raspundere. Pedepsele la noi sunt mult prea blande. Sa nu insistam asupra acestui aspect, inca, ci sa ne uitam care-i treaba cu cele "zece clase".

    Prima oara acest principiu a fost formulat in Strategia Nationala de Siguranta Rutiera 2016-2020.

    6.5.2 Perfecționarea legislației din domeniu

    Este necesară completarea legislației cu norme care să facă posibilă, acolo unde evoluția fenomenului rutier o impune, aplicarea obiectivelor prevăzute în Comunicarea Comisiei Europene către Parlamentul European, către Consiliu, către Comitetul Economic și Social și către Comitetul Regiunilor, din 20 iulie 2010, intitulată “Către o zonă europeană de siguranță rutieră : orientările politicii de siguranță rutieră 2011-2020”, precum:
    a) introducerea de norme privind îmbunătățirea continuă a abilităților deținătorilor de permise de conducere care nu sunt atestați profesional pentru transporturile rutiere, a persoanelor cu dizabilități și a persoanelor în vârstă;
    b) reducerea perioadelor de efectuare a verificării medicale a conducătorilor auto începând cu o anumită vârstă, în conformitate cu normele stabilite de Ministerul Sănătății;
    c) eliberarea unui duplicat al permisului de conducere având aceeași valabilitate administrativă cu documentul înlocuit, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorării permisului de conducere;
    d) obligativitatea absolvirii învăţământului minim obligatoriu pentru obţinerea permisului de conducere;
    Ei, bine, tehnocratii romani din domeniul sigurantei rutiere dau vina pe Comisia Europeana pentru evidenta discriminare a unor categorii sociale. Putem citi chiar materialul de la CE.


    Obiectivul nr. 1: Îmbunătătirea gradului de educatie și instruire a participantilor la trafic

    In tot continutul acelui obiectiv, nu este nimic despre rasismul pe care Guvernul Romaniei il exprima si prin care discrimineaza intregi categorii demografice. Ci acolo se vorbeste despre perfectionarea educatiei RUTIERE, nu invatamantul obligatoriu de 10 clase. Vai de noi. Din ce am cautat eu, nu am gasit vreo tara care sa conditioneze permisul de obtinerea unei diplome de invatamant. Daca stie cineva...

    Deci, de la Strategia Nationala, pana la modificarea Codului Rutier, OUG 195/2002, trebuie sa se fi adaugat ceva in lege....

    Ori eu nu gasesc nimic in OUG.
    In art 23 se scrie in continuare asta si nimic despre :
    (4) Persoanele care solicită prezentarea la examen pentru obținerea permisului de conducere sau a unor noi categorii ale acestuia trebuie să îndeplinească, potrivit legii, condițiile de vârstă, să fie apte din punct de vedere medical și să facă dovada pregătirii teoretice și practice prin cursuri organizate de unități autorizate, potrivit legii
    Pare foarte limpede, nu? Nu exista niciun criteriu de educatie minima. Atunci de unde stirile care putea fi gasite pe net in vara lui 2019, apoi acum, din ian 2020?

  • #2
    Am dat un like asa de La Multi Ani ! si Doamne ajuta ! la toata lumea in 20-20 !

    Comment


    • #3
      La Multi Ani

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google