Cadru Legal - Kilometraj Modificat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cadru Legal - Kilometraj Modificat

    Salutari.
    Nu am stiut unde exact sa incadrez postul meu asa ca voi incerca aici.
    Am achizitionat de curand un Logan si am aflat cu stupoare ca a fost dat inapoi kilometrajul cu 50k km. Asta s-a vazut la al doilea service autorizat dupa ce la primul mi-a fost servita o foaie gata pregatita pt masina mea unde arata exact ce am si in bord. Repet, asta in reprezentanta. Masina e ok printre altele, s-a facut contractul de vanzare-cumparare eu stand linistit ca am masina ok. Venind catre casa masina a avut o mica defectiune si am oprit la primul service autorizat sa se remedieze problema unde de fapt am descoperit ca am kilometrajul dat inapoi. Deci teapa. Intrebare intrebatoare: este vre-un cadru legal, vre-o cale de a putea agata vanzatorul pentru inselaciune chiar sau orice altceva pentru ca mi-a vandut o masina cu date false? Desi proprietarul spune ca nu stia nimic de kilometraj?!?!
    Multumesc mult.
    Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

  • #2
    Nu stiu sa-ti raspund la intrebare, dar la randul meu am o nelamurire, cum au aflat cei de la service ca e dat inapoi kilometrajul? Ca la benzinare stiam ca nu se poate...

    Comment


    • #3
      Deci vanzatorul era mana in mana cu service-ul unde mi s-a dat foaia gata pregatita pt masina mea cu 30k la bord. Foaia dadea ok cu bordul. Cu defectiunea de pe drumul catre casa ajung la alt service unde las masina sa rezolve problema in garantie pt ca masina mai este (era in garantie). Baieiti nu misca nimic pana nu verifica VIN-ul. Vine meseriasu la mine si zice: stai putin ca pe istoric se vede ca masina a fost in service la 80k unde s-a schimbat ceva pe ea. Deci si prin urmare, am facut legatura si mi-am dat seama ca am luat-o in freza. Masina cu 30k la bord care la 80k a fost in service! De aici s-a aflat ce si cum.
      Stima.
      Last edited by Seba; 9 October 2011, 22:24.
      Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

      Comment


      • #4
        Legal nu cred ca poti sa faci nimic. Tu ai fost ai vazut masina ai fost de acord ai semnat aia e.

        Acum nu ai decat sa te bucuri de ea in continuare si sa nu ai probleme cu ea.
        sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

        Comment


        • #5
          Trista treaba care ti sa intamplat , faza e ca nu prea ai cum sa dovedesti ca el a dat-o inapoi , neputand sa vezi ora , data cand sa 'dar inapoi' .Si vanzatorul o va tine pe a lui ca nu a umblat ci chiar poate te v-a invinovatii pe tine ca ai vrut sa il fraudezi pe el ( asta ti-o zic dintr-un caz real) . Totusi incearca sa vb cu o persoana in domeniu ( avocat ) sa vazi ce se poate face , poate o exista o 'portita'

          Imi pare rau ce ai patit si sa speram ca vei rezolva ceva .

          Ps: O masina la 80 mii nu e asa obosita daca s-a intretinut corespunzator si sa speram ca nu mai ai nici o prob cu ea (verifica distributia)
          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by B-53-SDP View Post
            Legal nu cred ca poti sa faci nimic. Tu ai fost ai vazut masina ai fost de acord ai semnat aia e.

            Acum nu ai decat sa te bucuri de ea in continuare si sa nu ai probleme cu ea.
            Da, asa ma gandeam si eu. Oricum problema foarte mare nu e, masina e ok, a fost testata din toate punctele de vedere si sincer ma bucur enorm de ea cu "mica exceptie la kilometraj". Multumesc. Stima!

            Originally posted by felix. m View Post
            Trista treaba care ti sa intamplat , faza e ca nu prea ai cum sa dovedesti ca el a dat-o inapoi , neputand sa vezi ora , data cand sa 'dar inapoi' .Si vanzatorul o va tine pe a lui ca nu a umblat ci chiar poate te v-a invinovatii pe tine ca ai vrut sa il fraudezi pe el ( asta ti-o zic dintr-un caz real) . Totusi incearca sa vb cu o persoana in domeniu ( avocat ) sa vazi ce se poate face , poate o exista o 'portita'

            Imi pare rau ce ai patit si sa speram ca vei rezolva ceva .

            Ps: O masina la 80 mii nu e asa obosita daca s-a intretinut corespunzator si sa speram ca nu mai ai nici o prob cu ea (verifica distributia)
            Mda, trista problema mai ales ca o reprezentanta s-a pretat la asa ceva. EU nu am decat sa-mi asum vina (desi partial) sa zic asa dar sunt relativ linistit ca am fost la reprezentanta si nu am luat masina fara o verificate/testare prealabila. Masina nu e obosita, merge ca unsa, tehnic/estetic foarte buna, m-a deranjat omu` in sine si ma deranjeaza atitudinea asta de "hai s-o tragem semenilor nostri".
            Nu credeti ca ar fi o idee buna ca vanzatorul sa semneze o declaratie (chiar scrisa de mana) unde declara pe proprie raspundere ca masina are km reali dn bord?! In felul asta tu care cumperi poti sta o idee mai linistit pentru ca in caz de frauda omul se poate trage la raspundere.
            Stima colegi!
            Last edited by acidus; 8 October 2011, 11:22. Reason: Automerged Doublepost
            Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

            Comment


            • #7
              Ai foicica care sa confirme spusele tale, si anume ca prima reprezentata isi asuma ca numarul de km este real, si ca este in contextul unei cumparari?
              Daca da, au dat de dracu

              Pentru restul ai PM cu ce trebuie sa faci si care-i strategia.

              Te ajut eu sa le dai la mumu astora.

              Comment


              • #8
                Foaia de la primul service nu o am pentru ca scrie pe spatele foii "regim intern - confidential) adica mi-ai explicat cei de acolo: ai vazut, ai luat la cunostinta.....sa fi sanatos. Foaia aia nu se da la clienti. Iti dai seama ca de aveam foaia aia nu ii lasam sa sufle pana a doua zi.
                Stima.
                Last edited by Seba; 9 October 2011, 22:26.
                Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

                Comment


                • #9
                  Un martor ceva ca ai fost acolo? Si ca ei au confirmat ca masina are numarul de km afisat pe bord?

                  Comment


                  • #10
                    [

                    Am fost 2 persoane (eu si cu un prieten) plus 2 persoane de la care am cumparat (proprietar si prieten de-al lui). Toti am vazut foaia servita de la service. Deci martori ar fi multi multi dar inafara de noi 2 care ne-am dus sa luam masina cine ar mai recunoaste ceva.
                    Respecte.
                    Last edited by Cezar; 8 October 2011, 12:22.
                    Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

                    Comment


                    • #11
                      In reprezentante sunt anumite documente ale masinii la care clientul nu are acces.

                      Sunt documente confidentiale care contin anumite date despre masina si anumite serii.
                      sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

                      Comment


                      • #12
                        Si fara foaia lor, este evident ca te-ai dus in reprezentata X sa verifici masina Y in vederea achizitionarii. In urma verificarii lor masina corespundea cu starea in care s-a prezentat la momentul respectiv ca altfel nu o achizitionai. Insa la un alt service, sa vezi ca nu-i asa treaba) Ai macar o dovada ca ai fost la primul service, chiar daca pe ea scrie confidential bla bla bla?

                        Sunt date "confidentioase", ok, insa inregistrarea masinii ca intrare in service a fost facuta, deci si dovada ca a fost acolo in vederea verificarii pentru o eventuala achizitie, verificare inselatoare.

                        PS: nu mai da quote la ultimul mesaj, se subintelege ca lui ii raspunzi.
                        Last edited by Cezar; 8 October 2011, 12:29.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by acidus View Post
                          Foaia de la primul service nu o am pentru ca scrie pe spatele foii "regim intern - confidential) adica mi-ai explicat cei de acolo: ai vazut, ai luat la cunostinta.....sa fi sanatos. Foaia aia nu se da la clienti. Iti dai seama ca de aveam foaia aia nu ii lasam sa sufle pana a doua zi.
                          Stima.
                          Verificarea cine a platit-o? Nu ai nici macar factura/chitanta? Mie, de fiecare data cand am fost la o reprezentanta, mi-au dat aceste documente.
                          Ai fost la o reprezentanta sugerata de vanzator? Mie imi pare ca vanzatorul a fost inteles cu cei de la acea reprezentanta si din aceasta cauza nu ti-au dat hartia, pentru ca stiau ca sunt complici la o inselatorie. Probabil pana acum au si distrus acea hartie, care, chiar daca nu poate fi data clientului, ar fi aratata la solicitarea politiei, parchetului.
                          Cel de la care ai cumparat masina era primul proprietar sau era samsar?
                          Parerea mea este sa mergi la politie si sa depui o plangere penala, atat impotriva vanzatorului cat si impotriva celor de la prima reprezentanta.
                          Probabil ca urmare a acestei actiuni, vei ajunge la o intelegere financiara cu "cinstitul" vanzator si cu service-ul ca sa iti retagi pnagerea.
                          http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

                          Comment


                          • #14
                            Verificarea cred ca a platit-o proprietarul masinii. Adica s-a dus cu un "inginer" in incaperea unde se rezolva actele...de aici nu stiu daca a platit sau nu, eu am ramas in jurul masinii sa o mai privesc/analizez. Service-ul unde am fost s-a ales aleator in ideea in care omu mi-a zis ca sunt 3 in oras si ma duce oriunde. Fiind oras strain iti dai seama ca habar nu aveam incotro o iau , puteam zice orice, oricum m-ar fi dus unde vroia el. Din cate am dedus si eu, omu` era pe mana cu scervice-ul la care am fost cel putin sau cu toate...nu am de unde sa stiu. Ideea este ca voi consulta si un avocat sa vad ce si cum.
                            Seara placuta!
                            Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

                            Comment


                            • #15
                              omule spune tot ca patania ta , sincer imi pare rau , este invatatura si pentru altii pentru ca si eu am luat masina sh , masina merge ok si sper ca si km sunt ok atat in cartea de garantie cat si pe bord.
                              apropo nu ai carte de garantie la ea cu km si toate schimburile de ulei pe garantie facute , ca se trec in carte?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google