Semafor Cu 2 Culori:

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Semafor Cu 2 Culori:

    Care a mai intalnit semafoare cu 2 culori fara culoarea galben? Am intalnit eu pentru prima oara intr-o zona din Timisoara.Nu avea nici durata de timp pt vreuna din culori.Am mers mers cu vreo 35 km /h si inainte cu 1m s-a facut rosu.Imposibil sa opresc in aceasta situatie.Noroc ca nu am avut vreun gabor la panda.Cum va feriti in acest caz?

  • #2
    Ai doua variante care te.ar mai putea ajuta putin,
    1: mergi incet pentru a putea opri la timp
    2: tragi de timp pentru a te prinde rosu inainte sa ajungi, astfel vei fi sigur ca ai trecut pe verde
    ar mai fi si o a treia varianta, sa "inveti" semaforul, adica sa cronometrezi (cu aproximatie) cat tine pe verde, insa trebuie sa apelezi la a doua varianta propusa de mine
    sigpic

    Comment


    • #3
      Am intilnit un astfel de semafor la intersectia cu un drum cu circulatie mai redusa.Acest tip de semafor este insotit de in indicator luminos cu o sageata verde care indica directia in ainte;in acest caz daca ai rosu si nu ai masina in intersecti poti trece.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #4
        Originally posted by IancuMIC View Post
        ...semafor la intersectia cu un drum cu circulatie mai redusa.Acest tip de semafor este insotit de in indicator luminos cu o sageata verde ...
        O poza cu un astfel de semafor?

        Comment


        • #5
          Am intalnit un astfel de semafor parca prin Adjud,mergeam spre Slanic M,era prin'98.Un semafor cu verde permanent spre inainte a existat si in Galati pe B.dul G.Cosbuc la intersectia cu str.Stelei.Asa ca poze n-am cum sa pun, imi pare rau.Dar poate ne ajuta Karlos12 cu ce a intalnit el.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            Cu acest tip de semafor, rosu-verde, ne putem intalni in zonele cu reparatii de drumuri.

            Datorita conditiilor de utilizare, la acest tip de semafor nu mai este necesara utilizarea indicatorului galben.

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google