Contestare Amenda Radar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    @iancuMIC

    asa este, termenul de prescriptie este de 5 ani pentru ca's obligatii fiscale (in ceea ce priveste executare) si curge de 1.01 al anului urmator celui in care s-a constatat contraventia si pentru asta nu este nevoie de instanta de judecata, acesta putand fi constatat direct de organul fiscal in temeiul art. 134 din Codul de procedura fiscala (unde rar se intample sa isi recunoasca propria culpa organul fiscal si ajungem la ...stiti voi );

    insa, eu vorbeam de un alt termen de prescriptie - tragerea la raspundere a contravenientului - a se vedea art. 14 alin 1 din OG 2/2001 unde constarea termenului de prescriptie (daca s-a ajuns acolo) nu intra in atributiile DITL-ului si, pe cale de consecinta, el nu va putea aprecia intervenirea prescriptiei, asa cum nici tu nu poti ci doar instanta (de obicei, prescriptia este o forma de aparare) - sa nu uitam totusi ca, curgerea termenului poate fi intrerupta/suspendata iar organul fiscal nu este competent/capabil sa faca astfel de aprecieri.

    cel mai simplu, in astfel de situatii, fie te judeci cu ei fie platesti.
    Last edited by johndoe; 21 November 2011, 16:12.

    Comment


    • #47
      Ma rog:in toate posturile mele din acest thread am spus clar ca daca esti vinovat platesti nu cauti sa te ascunzi in spatele unei virgule si nici nu am sugerat diferite manevre.Cu ce ma incalzesta pe mine ca un politist a uitat sa treaca o litera in procesul-verbal?Sunt mai putin vinovat ca am mers prin localitate cu 81 km/ora?(nu uitati in urma carui fapt a luat nastere aceasta discutie)
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • #48
        de acord; acelasi principiul il am si eu; prefer sa ma opreasca un radar cu 81 decat un pieton...

        eu m-am bagat in discutie total aiurea si am generat putin offtopic; nu asta era intentia mea ci mai degraba ca cei care citesc sa inteleaga cum stau lucrurile si sa nu mai puna urechea la tot felul de vorbe care mai mult te infunda; scuze pentru off

        nu sunt si nu am fost niciodata de acord cu contestarea radarului - ala e un aparat, sansele de a da rateuri sunt foarte mici - esti prins pe camera si aveai viteza peste limita, platesti.

        nu poti contesta o poza, un film...adica poti dar este "putin" imoral, cel putin din punctul meu de vedere

        Comment


        • #49
          Originally posted by mr.K View Post
          Iancu, nu pot zice decat ca m-asteptam la mai mult, decat parerile vreunul blogger. Portitele alea sunt tot din OUG 2/2001, pe care colegul johndoe a avut amabilitatea sa ti-o expuna destul de clar.

          Un sfat: nu te scarpina inutil daca nu te mananca. Ca te iriti si te va manca dupa aia.

          Asta mi-a placut, ca si comment: Pentru radarele fixe puteti alege un nume dintr-un necrolog” – fals si uz de fals -> 7 ani inchisoare cu suspendare.

          Ma rog, radarele fixe nu mai sunt de actualitate, dar e amuzant.
          Pai la ce te asteptai?Credeai ca am cunostinta de vr-o Ordonanta de urgenta in care sa se arate cum ne putem eschiva de amenzi.Sunt niste opinii bazate pe slabicuinile anumitor legi: in fond un avocat bun tocmai asta face,exploateaza fisurile si slabiciuni legislative.Si inca ceva;cei care posteaza pe un blog nu sun bloggeri,ei pot fi avocati profesori ,orice.
          Multumesc ptr.sfat:arata-mi un post in care eu sustin eschiva in acest sens.
          Citind cu atentie cronologia posturilor care sugerau intr-un fel sau altul diferite forme de a evita amenda,am acceptat ca totusi se poate.Atat si nimic mai mult,restul e...can-can.
          Last edited by IancuMIC; 21 November 2011, 18:56.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #50
            Originally posted by johndoe View Post
            In Romania nu se sting/radiaza din oficiul amenzile contraventionale primite indiferent de ce a scris organul in ele (ca s-a intemeiat pe o alta norma legala, ca nu a completat pv-ul cum scrie in ordonanta etc) - nu va bazati ce spune nea X.

            Singura institutie competenta in aceasta materie este instanta de judecata – daca te simti “nedraptatit” te adresezi judecatoriei in a carei raza a avut loc contraventia; se constata nulitatea procesului verbal de contraventie iar acea sentinta o tineti pana va duceti sa platiti impozitul (ca sa ii dati cu ea in cap functionarului de la ghiseu cand va spune ca aveti si o amenda de plata).

            Procesul verbal se comunica prin recomandata sau prin afisare in termen de maxim o luna de la data aplicarii sanctiunii sub sanctiunea prescriptiei tragerii la raspundere a contravenientului (este o sanctiune pentru pasivitatea organului)– teoretic, nu ar trebui sa mai platesti dupa aceasta data.

            Practic insa, asa cum am spus, acest lucru nu se constata din oficiu (adica nu te poti duce la DITL sa le spui: “nu am de ce sa platesc ca s-a prescris tragerea la raspundere”) ci tot prin instanta de judecata .

            In materia contraventiilor, faci ce faci si te lovesti de instanta de judecata; din pacate, la acest moment nu se poate face altfel.
            o completare la ce ai scris tu . Politistul are termen de 1 luna sa iti aduca la cunostiinta procesul verbal de cand s-a intocmit ,dar mai are termen de 6 luni de la data savarsirii contraventiei pentru a intocmi procesul verbal .

            Originally posted by mr.K View Post

            In cazul concret de aici, ca s-a trecut gresit in PV numarul de inmatriculare: consumi energie degeaba. Contesti, se ajunge in instanta si acolo judecatorul va cere sa vada pozele de la radar. Unde, sa vezi dracie, apare numarul tau corect si viteza.
            judecatorul nu va cere nimic pentru ca nu il intereseaza si daca va cere va anula procesul respectiv exact pe motivul ala , ca e neconcordanta intre ce se vede pe camera si ce e scris in PV . Aia ar insemna ca in respectiva zi , daca a circulat cineva cu nr respectiv de inmatriculare si i-a fost suspendat permisul , sa ti-l suspende si tie , pentru ca asa a scris politistul in PV ) .
            E o sansa de scapare, e dreptul lui la contestatie , sa faca ce vrea si ce i se pare lui corect . Voua vi se pare corect sa stea cu radarul la 50m de iesirea din localitate si sa te ia cu 90 la ora ca tu deja vedeai iesirea din localitate si i-ai dat blana ? Sau sa te astepte pe rescrictie de 30 la ora in afara localitatii uitata de cine stie cine si sa te ia cu 90 si sa-ti ia si permisul ? E o sansa de anulare a PV care merita exploatata .N-ai nimic de pierdut .
            Cat despre anulatul cu o linie peste , poate fi facuta de un superior al agentului constatator )
            Last edited by Cristi_Xp; 22 November 2011, 16:18. Reason: Automerged Doublepost
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #51
              Voua vi se pare corect sa stea cu radarul la 50m de iesirea din localitate si sa te ia cu 90 la ora ca tu deja vedeai iesirea din localitate si i-ai dat blana ?
              La fel de corect cum e sa dam si noi blana inainte de a iesi din localitate.

              Cat despre anulatul cu o linie peste , poate fi facuta de un superior al agentului constatator
              N-am auzit de nici un caz, teoretic se poate, dar rasul intregii sectii de politie se va auzi de la Timisoara la Iasi.

              judecatorul nu va cere nimic pentru ca nu il intereseaza si daca va cere va anula procesul respectiv exact pe motivul ala , ca e neconcordanta intre ce se vede pe camera si ce e scris in PV
              Conducatorul auto e acelasi, ca politistul n-a inventat niste date personale sa le treaca in procesul verbal. Nu masina in sine e vinovata de depasirea vitezei, ci ala de la volan.
              Politistul l-a legitimat pe conducatorul auto cand l-a oprit. Cred ca mergem prea departe cupresupunerile, in viata reala platesti cand ai gresit, ba chiar si cand nu ai gresit. Restul e poveste.
              Last edited by mr.K; 23 November 2011, 12:37.

              Comment


              • #52
                Originally posted by Cristi_Xp View Post
                o completare la ce ai scris tu . Politistul are termen de 1 luna sa iti aduca la cunostiinta procesul verbal de cand s-a intocmit ,dar mai are termen de 6 luni de la data savarsirii contraventiei pentru a intocmi procesul verbal .
                corect; mea culpa; multam de completare.

                Comment


                • #53
                  O intrebare: in cazul in care un vehicul este inregistrat de radar cu o viteza mai mare decat viteza maxima constructiva data de fabricant pentru acel autoturism, sunt sanse de castig in contestarea vitezei? (1310 cu 153 km/h cand in carte are viteza maxima 140 km/h).
                  4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                  Comment


                  • #54
                    Crezi ca daca te inregistreaza aparatul radar conducand un Logan cu 180km/ora, se poate contesta, avand ca suport faptul ca vitexa constructiva e alta? Viteza inregistrata de un aparat radar omologat, e baza contraventiei; nu capacitatile acestor masini inscrise in actelee masinii; unii pot face tot felul de tiganii masinilor sa fuga.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #55
                      cred ca multi stiti dar sa va aduc aminte de amenda asta:http://stirileprotv.ro/locale/24/o-m...-500-km-h.html

                      Comment


                      • #56
                        Se pot trimite acasa prin posta amenzi radar date de un echipaj mobil de politie sau trebuie neaparat sa te opreasca?

                        Comment


                        • #57
                          in mod normal, caschetarii nu mai au voie sa te opreasca pentru control de rutina.
                          Deci pentru radar, te pot opri dar pot sa-ti si trimita amenda acasa, e alegerea lor

                          Comment


                          • #58
                            Te poate lua radarul cand masina de politie este cu spatele pe marginea sensului meu de mers? Am trecut azi pe langa o masina de politie asezata astfel, cu 2 politisti in masina si unul langa ea urmarind masinile de pe sensul meu. Unde focalizeaza camera?

                            Comment


                            • #59
                              Camera de pe masinile de politie poate fi intoarsa, astfel incat sa inregistreze si autovehiculele care vin din spatele acesteia; in drum spre Bucuresti , undeva la limita judetului Braila am vazut recent un astfel de echipaj, care avea usile din spate deschise( la berlina e mai simplu)
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • #60
                                eu am vazut o solenza carea avea radarul pus spre luneta. Si normal ar fi ca daca sta pe loc sa ia in ambele sensuri radarul.

                                In mers nu stiu cum e faza ca mie mi se pare imposibil ca aparatul ala sa isi dea seama daca masina merge in sens cu el sau invers.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google