Contestare Amenda Radar

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Multumesc pentru lamuriri.
    "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

    Comment


    • #92
      eu stiu ca postasii mai au prostul obicei sa semneze aiurea...

      Comment


      • #93
        pana sa deschizi procese angajezi avocati expertiza mai degraba platesti amenda si asta e oricum te ajunge mult mai mult ca si bani pe partea cu justitia si mult timp

        Comment


        • #94
          M-am gandit si eu sa platesc amenda si sa nu ma complic dar ma supara faptul ca in lege se spune ca daca nu semnez amenda, atunci trebuie sa o primesc prin posta si sa iau ia cunostinta de el.
          In schimb ei nu se sinchisesc sa faca acest lucru si eu sunt luat de fraier.
          Tara lui Papura-Voda.
          "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

          Comment


          • #95
            Originally posted by samsungs3 View Post
            pana sa deschizi procese angajezi avocati expertiza mai degraba platesti amenda si asta e oricum te ajunge mult mai mult ca si bani pe partea cu justitia si mult timp
            D-aia si se fac atatea manarii de catre cei care vehiculeaza atat de des, Legile romanesti, in speta, Statul Roman.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #96
              Originally posted by mmkelemen View Post
              M-am gandit si eu sa platesc amenda si sa nu ma complic dar ma supara faptul ca in lege se spune ca daca nu semnez amenda, atunci trebuie sa o primesc prin posta si sa iau ia cunostinta de el.
              In schimb ei nu se sinchisesc sa faca acest lucru si eu sunt luat de fraier.
              Tara lui Papura-Voda.
              Mai e o varianta, nu e musai sa semnezi tu de primire la postas.

              ORDONANTA nr. 2 din 12 iulie 2001 (*actualizata*)
              privind regimul juridic al contraventiilor
              ART. 27
              Comunicarea procesului-verbal şi a înştiinţării de plata se face prin posta, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal semnat de cel puţin un martor.

              Comment


              • #97
                asa e. si eu am luat un radar si nu am semnat pv pt ca nu mi-a aratat politistul actele de metrologie ale aparatului radar si pentru ca era singur in masina ascunsa dupa boscheti. dupa o saptamana mi-a venit acasa pv cu postasul si la fel am refuzat sa semnez de primire. dupa o saptamana a venit sectoristul. mi-a explicat foarte frumos ca daca nu semnez o lipeste pe avizier la intrarea in bloc si o trimite si la taxe si impozite locale.

                pana la urma am platit-o in 48 de ore pentru ca contestatia trebuia facuta la judecatoria judetului covasna.
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • #98
                  "Deci" pana la urma cred ca mai bine platesc amenda si pe urma beau un sprit sa uit de necazuri...
                  "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by MihaiB View Post
                    presupusii pietoni erau pe sensul meu si ce am uitat sa zic este ca pe acea parte e statie de autobuz, din care chiar plecase autobuzul. totul este inainte de un giratoriu, viteza nu aveam si autobuzul iesise din refugiu pe banda 1 obturand orice vizibilitate a trotuarului.
                    ai uitat de obligatia de a incetini la apropierea de trecerea de pietoni pt a putea acorda priritate? in situatia ta (cel putin din cate inteleg din citat pt ca n-am citit de la inceput) era imperios necesar sa incetinesti, fiindu-ti obturata observarea trotuarului de catre autobuz; cu alte cuvinte uite asa apar nenorociri in care pietonii sunt ucisi pe trecerea de pietoni;

                    data viitoare mult mai multa atentie si gandeste problema astfel: daca ai fi tu in locul pietonului?

                    Comment


                    • de la trecerea de pietoni mai sunt m si e giratoriu, nu aveam viteza pt ca nu obisnuiesc si pt ca urma giratoriu; eu eram cu fetita mea in masina (chiar nu aveam viteza)

                      Comment


                      • oricum acum nu mai conteaza, tu ai dres-o, militianul si-a facut datoria, asta e; nu e placut, stiu, pt ca si eu am luat amenda, dar nu a murit nimeni;

                        repet, pe viitor foarte mare atentie la astfel de spete pt ca nu stii ce poate aparea din fata autobuzului

                        Comment


                        • Orice proces verbal de contraventie se poate contesta in termen de 15 zile. Cel care te acuza trebuie sa aduca probe. Daca spre exemplu unul spune ca ai parcat neregulamentar, si n-are dovada (proba fotografica), se poate contesta lejer in instanta. Am contestat proces verbal pentru nepurtare centura. Am solicitat proba in instanta, era neclara imaginea si nu se putea stabili daca aveam sau nu centura. Mi s-a admis contestatia si nu am platit suma. Cat timp Politia nu stie sa-si ia probele indubitabile se pot contesta PV. OG2/2001 parca este pentru PV. Apoi se citeste legea in baza careia ai fost sanctionat. Atentie, nu sustin meltenismul, dar nici prostia Politiei care nu este in stare sa aiba probe. Daca n-are proble este chiar caz de CEDO.

                          Comment


                          • Politia NU trebuie sa aduca probe! Este suficient sa-l aiba ca martor pe un coleg, singura problema este ca Politia nu se prezinta in instanta niciodata.

                            Rezumand: faptul ca tu contesti, presupune un proces, proces ce se rezuma la prezenta partilor si eventual a probelor. Apoi rezultatul procesului ramane la latitudinea Judecatorului. Cu toate acestea, politia nu trebuie sa-ti aduca tie probe!!!! Si cum judecatorii n-au chef de prostii de genul asta, iti da liber si "Lasa-ma dracului in pace".

                            Comment


                            • Cezar, crede-ma ca se prezinta in instanta. Am patit-o. Din fericire aveam si probe care sa-mi dovedeasca "graba" care o aveam si depasirea pe dubla continua

                              Comment


                              • Cate procese ai avut cu politia?
                                Eu fac regrese, si am in jur de 600 de dosare unde este implicata si politia.
                                Din 600, se prezinta la 2-3%.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google