Cine Are Prioritate?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cine Are Prioritate?

    pe iuliu maniu sunt benzile alea de pe marginea bulevardului, unde sunt parcarile, separate de strada principala. eu vin de pe straduta cu cedeaza sa intru in bulevard (cu rosu), dar ma surpinde unu' care incearca sa traverseze prin fata mea sa mearga pe banda de care va ziceam inainte. el (linia neagra) mergea numai pe banda aia pana se termina si dupa aia intra in bulevard. in acelasi timp cu mine, de pe bulevard facea dreapta o masina de gunoi ca sa intre pe straduta de unde am venit eu- la fel nu a putut sa treaca de el, ca el are prioritate voi ce ziceti?
    Attached Files

  • #2
    Dupa parerea mea autovehiculul care se afla, sau circula in parcare, nu se considera angajat in trafic, deci nu poate invoca cererea de prioritate.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #3
      Iancule,,daca nu cunosti zona nu cred ca te poti pronunta.
      Aia este de fapt o bretea cu SENS UNIC si se vede si un indicator acolo in poza aia ( in fata masinii verzi ).
      In acelasi timp se poate parca pe breteaua aia,,,dar cine circula pe acolo ( ca este o strada totusi ) are PRIORITATE fata de strada de pe care venea Mcornel ( el are cedeaza ) si implicit fata de camionul ala de gunoi care vroia sa faca dreapta( prioritate de dreapta).
      Plus ca cel care merge pe bretea are indicatorul de prioritate,indicator care este valabil si pt cei de pe bulevard.

      Ps,,poate ma insel ca nu vad prea bine in poza...dar acel indicator de parcare specifica si locul unde trebuie sa parchezi,adica PE TROTUAR. Dar acolo se parcheaza peste tot

      Comment


      • #4
        eu merg zilnic pe acolo, pana azi n-am intalnit pe nimeni in situatia prezentata, oricum o sa fiu mai atent de acum incolo si mai bine-l las pe altu decat sa-mi sifonez tabla. dar asa ca idee, mi se pare ca nu ar trebui sa ai prioritate daca treci dintr-o parcare in alta pana la victoria finala, ca esti tu mai destept si nu vrei sa stai la semafor.
        @ivan cred ca ai dreptate. indicatorul se aplica pentru toata lumea, dar semaforul e doar pt cei de pe bulevard

        Comment


        • #5
          @Ivan Marian

          Cunosc destul de bine zona Cora-Veteranilor-Gorjului,dar nu asta conteaza.Se poate sa ma insel.De pronuntat in privinta spetei,nu pot doar o parere.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • #6
            Originally posted by mcornel View Post
            @ivan cred ca ai dreptate. indicatorul se aplica pentru toata lumea, dar semaforul e doar pt cei de pe bulevard
            Cornel,,semaforul ala este pt pietoni.
            Daca aveai si tu in locul indicatorului de cedeaza semafor atunci era alta problema.Sau daca mai exista semafor si in locul indicatorului de prioritate de pe stalp.
            Deci semaforul este valabil pt a traversa pietonii si atat,iar indicatorul de cedeaza este valabil pt tine ca veneai de pe strada aia si ala de prioritate pt acel sens unic/bretea si intr-o oarecare masura pt cei de pe bulevard.
            Adica tu dai prioritate si celor ce vin pe breteaua aia si celor ce vin pe Iuliu Maniu cand semaforul este rosu pt pietoni si verde pt auto.

            Comment


            • #7
              Oaaau, OD16...eu stau in urmatorul bloc
              Nu are nici un fel de prioritate ala care trece pe "poteca" aia paralela cu bulevardul.
              Acolo e de fapt parcare, cu masini si pe o parte si pe alta si mai raman cam doi metri maxim sa treci printre ale.
              Si eu parchez acolo, ca de multe ori n-am loc in spic pe bulevard.
              Nenorocirea e ca s-a invatat lumea sa o ia pe acolo ca pe bulevard, sa fenteze semafoarele, mai ales dimineata cand se circula pe cinci randuri pe maniu si s-a creat iluzia de prioritate daca mergi pe acolo, ceea ce e fals !
              Keyboard error or no keyboard present.
              Press F1 to continue or DEL to enter setup...

              Comment


              • #8
                @lungan cred ca nu exista altcineva care sa cunoasca mai bine zona
                @ivan ok.

                Comment


                • #9
                  Oauuu Lungan,, indicatorul ala de SENS UNIC ce o mai insemna ?? Pt cine este ala valabil?

                  Comment


                  • #10
                    Semnul ala e redundant sau ma rog, e pt alieni sau ceva...pe poteca aia nu poti circula decat la fel ca pe bulevard adica spre cora incolo.
                    Avea poteras de justificat niscai miliarde si sanchi uite a pus semne degeaba.
                    Nu ca ar fi sens unic semn de reglementare a prioritatii...
                    Keyboard error or no keyboard present.
                    Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by lungan View Post
                      Semnul ala e redundant sau ma rog, e pt alieni sau ceva...pe poteca aia nu poti circula decat la fel ca pe bulevard adica spre cora incolo.
                      Daca semnele de circulatie sunt REDUNDANTE,,atunci eu ma abtin de la alte comentarii.
                      Singur ai zis,,pe poteca aia mergi la fel ca pe bulevard,,deci ai prioritate.
                      Daca tot nu esti convins de asta atunci fa tu un experiment pe propria piele si anume sa vii de pe strada aia cu indicatorul cedeaza trecerea ( Ca si ala este redundant) si sa intri in unul care vine pe "poteca" si sa ne expui apoi procesul verbal de la politie cu constatarile lor!

                      Comment


                      • #12
                        Din moment ce semnele de circulatie exista, chiar si redundante, politia le aplica.
                        Acestea fiind spuse avem asa:
                        1. Semnul mare si galben de drum cu prioritate: ceea ce inseamna ca oricare sofer il intalneste pe directia lui de mers poate "beneficia" de el. Semnele de circulatie se pot amplasa atat pe partea dreapta cat si pe partea stanga a drumului si se aplica soferilor care le intalnesc.
                        2. Semnul de cedeaza trecerea este amplasat la iesirea de pe straduta si dupa acea bretea, ceea ce inseamna ca cei care vin pe straduta sunt obligati sa acorde prioritate autovehiculelor care vin pe drumul perpendicular, indiferent daca este bulevard sau bretea de parcare.
                        3. Acea bretea de parcare este si marcata cu sens unic, ceea ce o transforma in banda de circulatie.

                        Daca se ajunge la politie ei asa vor interpreta aceste semne de circulatie si acest scenariu.
                        Daca tu il loveai pe "smecherash" sau te lovea el pe tine tot tu erai vinovat, daca "smecherasul" intra in camion era vinovat, daca camionul intra in acelasi "smecheras" era vinovat.

                        Sper ca aceste info sa va fie de ajutor.
                        Super Oferte Accesorii Logan

                        Comment


                        • #13
                          "Daca aveai si tu in locul indicatorului de cedeaza semafor atunci era alta problema"
                          asta e situatia la str. rasaritului. ia expune-o si p-asta. eu am verde la semafor si vine unu care iese din banda aia si are prioritate, nu-i asa?

                          Comment


                          • #14
                            In cazul in care exista un semafor pe bulevard in locul semnului de drum cu prioritate si un al doilea semafor in locul la cedeaza trecerea, cel de pe "bretea" este obligat sa respecte semaforul aflat pe bulevard, pe sensul lui de mers. In aceasta situatie cel care are verde poate trece.
                            Last edited by ToranagaSama; 30 November 2011, 18:09.
                            Super Oferte Accesorii Logan

                            Comment


                            • #15
                              Vroiam sa imi dau si eu cu parerea... dar colegii de mai sus au concluzionat exact ce vroiam eu sa spun. Breteaua are prioritate.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google