Adresa/e Din Acte

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Adresa/e Din Acte

    Anul acesta urmeaza a schimba buletinul, din cauza ca expira. Domiciuliul actual este o resedinta ANL, iar datele din buletin, permis sunt de la adresa parintilor. Permisul mai are vreo 2 ani pana expira......si daca fac schimbarea de domiciuliu in Ci pe adresa de ANL, trebuie sa schimb si actele pt masina?

    Stiu pe cinvea care are in CI o adresa, iar in permis o alta adresa. Astept un rasp de la cineva in cunoastere de cauza .
    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

  • #2
    Dragul meu, toate documentele trebuie sa aiba aceleasi date! Dar, ca tot romanul, mai lasam de azi pe maine, mai saptamana viitoare si uite asa dupa aia avem probleme, mai ales in birocratia romaneasca. Daca ai firma, pe Certificatul de inmatriculare e o adresa si pe cel de TVA, de la finante, alta adresa?
    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

    Comment


    • #3
      Permisul se poate retine de catre politia rutiera daca adresa nu corespunde cu cea din buletin. Nu stiu daca se da si amenda, acum vreo 5 ani era sa o patesc la Constanta, dar am scapat cu promisiunea de a ma duce direct la politie ca sa-l schimb...

      Comment


      • #4
        Trebuie schimbat negresit. Si eu urmeaza sa ma mut si trebuie sa schimb tot..buletin , talon si permis, si evident numere de inmatriculare .
        real power..... diesel power by

        Comment


        • #5
          Toate datele de pe CI trebuie sa corespunda cu cele de pe actele masinii si permis.
          In vechiul cod rutier (cel valabil pana prin 2004-2005) spunea ca trebuie sa schimbi permisul la schimbarea adresei, dar cum pe noile permise nu mai este trecuta si adresa de domiciliu, acest lucru nu este specificat in noul cod rutier, dar ce am spus la inceput ramane valabil, iar pentru acest lucru poti sa ramai fara permis.

          Comment


          • #6
            Legal nu trebuie sa schimbi toate actele odata cu buletinul.
            Poti sa ai talonul pe o adresa, permisul pe alta iar buletinul pe a treia adresa dar sa fie toate in acelasi judet.

            Comment


            • #7
              @leutzul, stii cumva si ce lege iti permite asta? Daca te prinde radarul fix unde-ti trimite amenda, pe adresa din buletin, talon sau permis?

              Comment


              • #8
                Ce bine ca am gasit topicul asta. La mine situatia se prezinta in felul urmator:
                - buletinul este pe adresa noua(e facut de curand pe adresa unde m-am mutat)
                - permisul este pe adresa veche(adresa parintilor)
                - certificatul de inmatriculare al masinii este pe adresa buletinului vechi, deoarece masina am cumparat-o cu cateva luni inainte sa-mi schimb buletinul(adresa parintilor dar pe numele schimbat ulterior al strazii, s-a modificat numele acum nu stiu cati ani, dar dupa ce mi-am luat permisul)
                - detin in acte o procura de la primarie cum ca numele vechi al strazii este echivalent cu numele nou al strazii.
                Debandada totala,don'le...

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google