Acte Necesare La Iesirea Din Tara Cand Ai Leasing La Masina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acte Necesare La Iesirea Din Tara Cand Ai Leasing La Masina

    Am o problema. as vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva ce acte imi sunt necesare la iesirea din tara pentru o masina pe leasing si pe firma.
    adica masina este luata in leasing de catre o firma iar eu o conduc (precizez ca eu nu sunt angajat al firmei respective).
    stie cineva ?
    Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
    Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

  • #2
    Si pe mine ma intereseaza...e pe persoana fizica (care este la sectorul 5 ) si eu sunt utilizatorul.
    Last edited by Ionut; 13 May 2008, 09:45.

    Comment


    • #3
      In afara de actele uzuale ( permis , talon , rca , carte verde ) mai ai nevoie doar de o imputernicire sau acord de deplasare in strainatate . Daca Doamne fereste se intampla ceva masinii si nu ai chestia asta , nu stiu ce patesti .

      Atentia asigurarea casco uzuala este valabila doar in tara . Trebuie facut un supliment pt extern . Cartea verde , chiar daca nu o mai cere nimeni acum , reprezinta totusi Rca-ul international parca . Dar cum toate Rca - urile il au acum , il aveti si voi .

      Succes si drumuri placute amandurora .

      Ionut , cand te intorci imi pui si mie folia aia ?
      B -X X - DDF x 2

      :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

      Comment


      • #4
        It trebuie o procura de la firma prin care este achizitionata masina....trebuie sa mai adaugi ceva la casco numai stiu ce exact dar oricum nu o sa primesti procura pana nu arati chestia aia de la casco si cartea verde....deci mergi la firma si spunele ca vrei sa iesi din tara si iti zic aia ce sa faci.....tatal meu a trebuit sa faca asta cu un chervolet... e cam naspa chestia dar asta e

        Comment


        • #5
          Daca nu ma insel iti trebuie o imputernicire de la firma de leasing + o ''reintregire '' casco adica trebuie sa mai dai ceva euroi in plus . p.s Daca faci si casco si rca la aceeasi firma de asigurari este posibil sa nu mai dai aceea diferenta de euro .
          Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

          Comment


          • #6
            Originally posted by dannyel87 View Post
            It trebuie o procura de la firma prin care este achizitionata masina....trebuie sa mai adaugi ceva la casco numai stiu ce exact dar oricum nu o sa primesti procura pana nu arati chestia aia de la casco si cartea verde....deci mergi la firma si spunele ca vrei sa iesi din tara si iti zic aia ce sa faci.....tatal meu a trebuit sa faca asta cu un chervolet... e cam naspa chestia dar asta e

            Eu am pierdut numarul imputernicirilor de iesire luate fara sa fac extindere de casco . Pur si simplu am complectat un formular , l-am trimis pe fax sau personal si in aceeasi zi am si primit-o pe mail .

            Cu extinderea e cu dus si intors . Daca nu ai dauna mare si poti veni cu masina in tara pe roti , mai declari si la noi accidentul si repari masina . Stie banca sau casco ce ai patit tu in Germania ?
            Si daca nu poti aduce masina pe roti ai pus-o ?
            Last edited by FLORIN77; 13 May 2008, 11:30.
            B -X X - DDF x 2

            :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

            Comment


            • #7
              Stiu si eu ca e nevoie de imputernicire de la firma de leasing dar cred ca trebuie si imputernicire de la firma utilizator a masinii.

              Comment


              • #8
                @florin77 nu ti se pare anormal riscul pe care ti-l asumi tu....oricum ai noroc ca firma iti da aprobare...ti-am zis tatalui meu nu ii dadea pana nu vedea casco....doamne fereste de un accident mai grav atunci ce mai faci nu regreti ca nu ai dat 50 E sau cat o fi la logan????calculeaza si tu riscu si ai sa vezi ca nu prea gandesti calumea

                Comment


                • #9
                  Originally posted by iuli81 View Post
                  Stiu si eu ca e nevoie de imputernicire de la firma de leasing dar cred ca trebuie si imputernicire de la firma utilizator a masinii.


                  Eu nu am auzit asa ceva , nu mi-a cerut nimeni niciodata . In schimb stiu sigur ca iti trebuie daca ai masina pt care iti trebuie licenta de transport ( peste 5 tone m.a. ) . In cazul asta mai trebuie contractul de munca original , legitimatie , etc . Caut in calculator si am sa atasez si o chestie din asta .


                  Daniel , nu gandesc asa . Doar am expus ambele variante . Cine joaca poker treaba lui cine nu...................Si eu am facut cateva iesiri din tara fara extindere pana sa aflu chesia asta . Dar nu inseamna ca mi-as asuma riscul .
                  Last edited by FLORIN77; 13 May 2008, 11:59.
                  B -X X - DDF x 2

                  :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                  Comment


                  • #10
                    Atunci inseamna ca e ok Florin. Auzisem si eu de undeva si de asta am scris dar daca tu ai iesit cu ea si nu ti-a cerut nimeni, e clar.

                    Comment


                    • #11
                      @florin77 oricum cretinii au fost cei de la firma de leasing numai ei aveau de pierdut ...scuze daca am vorbit urat dar mi s-a parut absurd sa iti asumi un risc enorm pentru o suma asa mica...imi cer scuze

                      Comment


                      • #12
                        Revin cu imputernicirea de la Vbl atasata . Nici pe asta nu mi-a cerut-o nimeni in vama . Dar este preferabil sa o aveti la voi .
                        Attached Files
                        B -X X - DDF x 2

                        :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                        Comment


                        • #13
                          Eu as prefera sa nu risc fara "acoperire", cu firma de leasing e problema ca ceilalti sunt ok. Pai eu nu sunt angajat la ei dar avem o colaborare si masina sta tot timpul la mine.

                          in principiu am cam inteles ce acte sunt necesare. acum ramane de vazut daca reusesc sa ii conving ca dupa ce fac o plimbare pe "afara" sa imi fac si o revizie in ungaria
                          stiti vorba aia cu 2 iepuri
                          Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
                          Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by bubu_vasile View Post
                            Eu as prefera sa nu risc fara "acoperire", cu firma de leasing e problema ca ceilalti sunt ok. Pai eu nu sunt angajat la ei dar avem o colaborare si masina sta tot timpul la mine.

                            in principiu am cam inteles ce acte sunt necesare. acum ramane de vazut daca reusesc sa ii conving ca dupa ce fac o plimbare pe "afara" sa imi fac si o revizie in ungaria
                            stiti vorba aia cu 2 iepuri


                            Revizia este treaba ta . O poti face la orice dealer autorizat la nivel european . Nu iti trebuie aprobarea nimanui in privinta serviceului . In tara cine te opreste sa o faci la Meridian sau Amg sau altii , in Bucuresti sau Oradea ?
                            B -X X - DDF x 2

                            :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                            Comment


                            • #15
                              Vizavi de EXTINDEREA CASCO.Din cate stiu eu la cam toate societatile de asigurare daca ai cumparat RCA-ul (carte verde) de la aceeasi companie la care ai incheiat si o polita facultativa ai automat extindere.Citeste contractul!!!!
                              La granita mie nu mi-a cerut nimeni imputernicire+ de asta in caz de Doamne Fereste la eveniment rutier nu prea mai mergi pe la politie pentru ca in "afara" cam peste tot se utilizeaza "intelegerea amiabila" .Acum depinde de tara si gravitatea lui.
                              EX : + =

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google