Rezolvare Probleme Rutiere In Urma Apelului De Urgenta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rezolvare Probleme Rutiere In Urma Apelului De Urgenta

    Va spun din start ca nu am probleme deosebite cu ceilalti conducatori auto, atunci cand trec pe rosu, se grabesc, dau flashuri, nu mai acorda prioritate de trecere.......nu ma mai enervez asa repede (vorba aeea, sa nu fac riduri), dar ieri am fost nevoit sa sun la 112.
    In drumul meu spre casa, am oprit la o trecere de pietoni pt a lasa oamenii sa treaca , din partea stanga a mea, cand un nene in varsta (avea parul grizonat) a trecut fara a mai opri........n-a, nu prea era trafic si a zis sa nu mai astepte. LA 300m mai in fata, un semafor, il ajung din urma si ma opresc, binenteles, dar domnul grabit, a trecut pe rosu (mai erau 8 sec), chiar printre pietoni. In drumul meu spre casa, nu am vazut nici o patrula rutiera pt a-i intreba cum se solutioneaza acest caz, asa ca am fost nevoit pt a apela la 112 sa ii intreb personal pe ei. Am descris cele intamplate, am dat datele de identificare a masinii, si zona unde a a oprit/vazut ultima oara.

    Cum crede-ti ca se va solutiona acest "eveniment"? Cei de la 112, nu mi-au luat datele personale.......dar au nr de tellefon, fiind abonament.
    Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

  • #2
    Nu se va solutiona in nici un fel, pentru ca dumneata nu poti fi organ constatator, iar cum nu s-a inregistrat nici un eveniment rutier (tamponare, accident cu pietoni) nu au de ce sa-l acuze pe cel reclamat. Imagineaza-ti ca i se pare unuia ca l-ai sicanat si el suna la 112 si spune ca ai trecut de 2 ori pe rosu... cam ce solutie crezi ca ar trebui gasita?
    In schimb a fost foarte bine ca ai sunat, 112 comunica excelent cu serviciile de urgenta si sunt sanse foarte mari ca un apel radio sa fi fost lansat catre echipajele din zona (daca erau). Politia putea opri autovehicolul cu pricina iar conducatorul sa fie verificat cu alcooltestul si... cam atat.

    Comment


    • #3
      cristi3775, chiar m-a miscat profund simtul tau etic...

      Comment


      • #4
        nu o sa pateasca nimic domnul)...nu ai dovada ca a incalca legea...s-ar putea doar sa primeasca un adverstiment niic mai mult...
        MY CLA

        Comment


        • #5
          Va spun sincer, nu m-a deranjat la prima trecere de pietoni (ca asa facem cam toti, inclusiv eu), nici cand a trecut pe rosu.....dar aproape sa te urci pe oameni?!....asta m-a enervat. Plus ca era si un copil printre pietoni.
          Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

          Comment


          • #6
            Din pacate sunt multi idioti care nu stiu sa conduca , aici nu e vorba de grabit , e vorba de prostie , ca una e sa te grabesti , si alta e sa fi PROST !! Acum 2 zile pe la 1 mai la o trecere de pietoni eram pe banda 2 am oprit sa treaca un pieton , si la cateva secunde vine unu cu un polo de pe banda 1 , si era sa-l dea pe pieton cu cracii in sus , norocul lui ca sa asigurat...idiotul si-a cerut scuze.
            http://www.loganclub.ro/forum/focusul_meu-t39113.html

            Comment


            • #7
              Lasa ca mai sunt si soferi "amabili" care opresc pe banda 3 si invita oamenii de pe trotuar sa traverseze. Astia sunt aia iesiti la plimbare, la "agatat" si ma enerveaza la fel de tare ca aia care isi "fac loc" printre pietoni.

              Comment


              • #8
                Se transmit datele despre autovehicul echipajelor din zona si cu putin noroc il opresc pe viteaz si il intreaba de sanatate, eventual se lasa si cu ceva "premii" daca sunt constatate nereguli, cam asta se intampla cu sesizarea ta la 112.

                Comment


                • #9
                  12 luni de stat pe dreapta plus vreo 10.000 de lei macar amenda, daca treci pe rosu sau faci slalom printre pietoni pe zebra si n-ar mai repeta nimeni figura. Asa, degeaba suni la 112 daca nu e vreo parte vatamata si cativa martori care sa probeze.
                  Decat deloc, e bun si un telefon, dar nu stiu cat l-a deranjat pe respectivul. Sunt multi copii mici care vin singuri de la scoala si un dobitoc precum asta e un pericol public.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by vasile78 View Post
                    Lasa ca mai sunt si soferi "amabili" care opresc pe banda 3 si invita oamenii de pe trotuar sa traverseze. Astia sunt aia iesiti la plimbare, la "agatat" si ma enerveaza la fel de tare ca aia care isi "fac loc" printre pietoni.
                    Si ca sa-ti continui ideea, am observat ca foarte multi soferi nu cunosc legislatia in ceea ce priveste acordarea prioritatii de trecere pietonilor prin locurile marcate corespunzator.
                    Pentru cine inca nu stie-cf. art. 135 lit. h) din ROUG 195 actualizat, se acorda prioritate pietonilor care traverseaza strada prin loc marcat corespunzator ori la culoarea verde a semaforului destinat lui atunci cand acesta se afla pe sensul de mers al vehiculului.Vad foarte multi care opresc in momentul in care un pieton se angajeaza pe trecere dar pe sensul celalalt iar drumul n-are decat 3 benzi pe sens(va da-ti seama cat are de asteptat in momentul in care se angajeaza pe trecere un batran sau o persoana cu dizabilitati) si se uita chioras la mine cand vad ca eu trec si nu acord prioritate pietonilor aflati in aceasta situatie(adica se afla pe contrasens).
                    Last edited by Cromatic; 18 March 2012, 20:36.

                    Comment


                    • #11
                      Da-mi te rog si mie linkul unde zice asa ceva..ca eu nu am gasit inca.....
                      Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                      Comment


                      • #12
                        daca erai pe faza sa il filmezi...mergeai la politie si sa vezi acolo show;)
                        MY CLA

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cristi3775 View Post
                          Da-mi te rog si mie linkul unde zice asa ceva..ca eu nu am gasit inca.....
                          http://politiaromana.ro/dpr/regulament.htm-art.135lit.h.
                          Deci si tu te numeri printre cei care care nu cunosc prevederile acestui articol.
                          Last edited by Cromatic; 18 March 2012, 21:35.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by PrEsTiGe View Post
                            daca erai pe faza sa il filmezi...mergeai la politie si sa vezi acolo show;)
                            Oare cum poti fi pe faza la treburi din astea?...crezi ca ma aflu printre cei care merg cu camera pe bord, si postez fiecare "tampenie" pe net?!.....ca sunt multi din astia care posteaza prostiile filmate.

                            Originally posted by Cromatic View Post
                            http://politiaromana.ro/dpr/regulament.htm-art.135lit.h.
                            Deci si tu te numeri printre cei care care nu cunosc prevederile acestui articol.
                            Acu, sa nu zici ca ma ascund dupa deget...dar stiam de treaba asta mai demult, dar....cum la noi se i-a permisul chiar daca pietonul se afla in partea ta stanga (pe trotuar).......iti vine de toate atunci, si chef sa te certi cu nea politaiul nu ai, daramite sa mai petreci si pe la tribunal cateva zile pierdute de la munca, pt ca ei fac legea.

                            Ce nu stiam...exaact articolul in cauza....si ar mai fi cateva chestii pe care inca nu le stiu practic..dar asta e alt subiect.
                            Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

                            Comment


                            • #15
                              Si daca-l filmai, din moment ce camera ta de pe bord nu e avizata si testata metrologic cum e cea de pe radar, e fix pix... ca tot n-aveau ce sa-i faca pentru ca imaginile surprinse de tine nu pot fii asimilate ca probe. Cum am zis, poate il opreau si-i gaseau ceva... asta se poate face foarte usor .

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google