Prioritate Mers In Paralel Pe Aceeasi Banda

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Prioritate Mers In Paralel Pe Aceeasi Banda

    Se da un drum sens unic cu 2 benzi si banda de parcare cu plata pe dreapta. Sunt pe Banda 1 (adica cea din dreapta) si vreau sa parchez. Dau semnal, ma asigur in oglinda (desi nu are normal ce sa mai fie in dreapta mea) si totusi ma loveste un motociclist cu motor de >50m3, deci autovehicul, ce mergea pe banda mea si depasea (sau trecea pe langa dupa cum a zis politistul) prin dreapta cu viteza mult mai mare decat masinile de pe banda 1.

    Cine are dreptate? Si ce prioritati se aplica la circularea in paralel pe aceeasi banda a doua autovehicule? Eu personal nu am invatat la scoala de soferi nici de mersul in paralel pe aceeasi banda, nici de reguli de prioritate la mersul pe aceeasi banda.
    Last edited by nightboy; 15 November 2012, 23:40.

  • #2
    Neasigurare la schimbarea directiei de mers ??? Voiai sa intri in parcare, nu?

    Comment


    • #3
      Da, voiam sa parchez. Si totusi m-am asigurat si am si semnalizat, dar nu am vazut nimic. Ce sa fac, sa tin coloana in loc in asteptarea absurda a unui motociclist care circula pe banda mea? De ce el sa aiba prioritate fata de mine daca circulam pe aceeasi banda?

      El de ce conducea cu viteza mult mai mare intrand in imposibilitatea de a anticipa orice miscare din trafic? Putea sa deschida cineva usa si sa il arunce sub roti. El de ce depasea prin dreapta, lucru interzis prin lege?
      Last edited by nightboy; 15 November 2012, 23:45.

      Comment


      • #4
        Daca deschidea cineva usa, acel cineva era de vina. Nu poti tu estima viteza cu care se deplasa motociclistul..Se deplasa cu viteza mult mai mare...decat cine? decat tine? Nu vreau sa par ca tin cu ursul din padure, dar asta e realitatea... Daca te-ai asigurat si nu l-ai vazut, inseamna ca nu te-ai asigurat temeinic...

        Comment


        • #5
          De ce acel motociclist care circula pe banda mea sa aiba prioritate si eu nu? Cu ce drept? Este considerat autovehicul, sa circule in coloana ca toti soferii. Daca eram pe B2 si il loveam vrand sa intru pe B1 atunci eu eram de vina, dar amandoi eram pe B1.

          Repet, sa astept venirea unui motociclist? Asa nu as mai vira niciodata cu masina ca daca vine cineva cu 200 la ora.
          Last edited by nightboy; 15 November 2012, 23:50.

          Comment


          • #6
            El este obligat, din cate stiu eu, sa circule cat mai pe dreapta...Trebuie sa-i dai prioritate pentru simplul fapt ca TU schimbi directia de mers...si el se deplaseaza in continuare pe aceeasi directie..
            Politia ce a zis?

            Comment


            • #7
              Toti participantii la trafic sunt obligati sa circule cat mai pe dreapta drumului, dar nu in PARALEL pe aceeasi banda! Este considerat autovehicul, nu bicicleta sau moped.

              Repet, de ce eu sa fiu obligat sa-i dau lui prioritate din moment ce ma depasea prin dreapta fiind pe aceeasi banda amandoi? Care e temeiul legal?

              Comment


              • #8
                Eu zic ca vina ar trebui sa se imparta la 2.Nu te-ai asigurat suficient(replica politiei).Normal, vina ar trebui sa se imparta la 2,el a depasit prin dreapta(tipic motociclistilor),tu nu l-ai observat la timp.Eu am o vorba pentru ei..'prefer sa-i vad in fata decat prea tarziu in oglinda'.Si ca sa fiu si off topic...multi nu stiu la ce folosesc oglinzile,cred ca-s niste chestii optionale in dotarea masinii.

                Comment


                • #9
                  Pt a efectua viraj la dreapta te incadrezi cat mai aproape de acostament...etc Da, teoretic ar fi si motociclistul de vina...Ce a scris politia in constatare??

                  Comment


                  • #10
                    Repet, NU L-AM VAZUT desi m-am asigurat in oglinda! Ce sa fac, sa tin coloana in loc in spatele meu pentru a astepta motociclisti? Sa ies din masina sa ma uit dupa ei?

                    Si inca o data! Eram pe aceeasi banda! El nu conducea preventiv, nu eu! De ce el care incalca mai multe reguli de conducere preventiva (depasire prin dreapta, voteza mare fata de ce era in trafic, faza de intalnire stinsa) care au dus la accident sa fie nevinovat? De ce?

                    Comment


                    • #11
                      eu stiu ca in momentul cand tu ai incetinit si ai pus semnalizarea la dreapta, cel din spatele tau nu are ce sa caute in dreapta ta. doar tramvaiele se depasesc prin dreapta. nu scrie nici unde in regulament ca motociclistii/scuteristii/biciclistii nu trebuie sa respecte regulile elementar si sa te considere tramvai. cand cel din fata, de pe aceeasi banda cu tine, semnalizeaza la dreapta, nu te bagi in drapta lui. tre' sa fii idiot sa depasesti autobuzul prin statie, cand ala pune semnalizarea. sau nu? care dintre voi intra printre oameni si nu depaseste autobelu' orin stanga? credeti ca biciclistii au alta lege a circulatiei? nu, dar astia pe doua roti se cred mai smecheri, ca doar de-aia au 2 roti, sa se strecoare. nu o data i-am auzit "ce, mi-am luat motor sa stau in coada la semafor?" hai, serios? pai treci in ma-ta pe rosu, cand vine autobuzu' din stanga, daca te tine, fi-ti-ar smecheria a drecu'...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        A intrat el in tine sau tu in el ? Adica daca atunci cand ai virat era in lateral si l-ai impins sau verasei si el s-a infipt in tine?

                        Comment


                        • #13
                          El a intrat in mine venind din spate cu viteza mare in comparatie cu masinile care aproape stateau pe loc, pe aceeasi banda cu mine si anume B1.
                          Last edited by nightboy; 16 November 2012, 00:08.

                          Comment


                          • #14
                            s-o suga linistit. ai avut semnalizarea pusa? daca da, ce a cautat la tine in portbagaj? trebuia sa se asigure, la randul lui si sa depaseasca prin stanga, sau, daca locul nu-i permitea, trebuia sa opreasca in spatele tau. ce militanu' pacii e si cretinu' ala care-i da dreptate unuia care depaseste prin dreapta? daca ti-a facut proces verbal, sper ca n-ai semnat si ca o sa-l contesti.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #15
                              Aveam semnlizarea pusa. Nu s-a infipt in portbagaj pentru ca depasea si alte masini, nu eram eu ultimu din coloana. Primu impact a fost in usa spate care a sters-o putin (avand viteza), apoi i-a intrat suportul de picior stanga intre usile din dreapta mea si mi-a indoit usa fata dreapta de nu se mai poate repara, atat de repede mergea. Ne-am atins tangential, nici nu apucasem sa ies din banda mea defapt. Daca aveam un unghi mai mare si intra perpendicular aproape, il aruncam peste masina

                              Am semnat PV (nu are importanta daca il semnezi sau nu, dar pierdeam timpul ca venea prin posta in nu stiu cate zile) cu mentiune ca nu recunosc fapta. Si da, o sa il contest.

                              Ce a consemnat politistul, exact ce a zis si colgul de mai sus, ca nu m-am asigurat la virajul dreapta. Desi i-am explicat ca depasea prin dreapta si ca eram pe aceeasi banda si ca el venea din spate lansat.

                              Poza cu avarii: https://www.dropbox.com/s/hux0h74nz0...2021.09.03.jpg
                              Last edited by nightboy; 16 November 2012, 00:17.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google