Alcolemie 0,58 In Aerul Expirat.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Off
    Ma seaca povestea asta!
    Omul beat la volan a lovit doua masini. Il calcam pe cap si ii masurau alcoolemia la morga.
    Punct.
    Puteau sa fie doi copii in loc de masinile alea!
    Last edited by skd_ozenel; 13 December 2012, 09:23. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • #32
      Originally posted by RsA View Post
      Nu sunt de acord cu ce a facut .Acel presupus binevoitor este un tovaras de cartier "prieten" de aia am spus binevoitor pentru ca nu avea treaba cu niciuna din masinile avariate , nimic legat de accident .
      Intrebare,,daca tu esti PERSONAL martorul unui accident in care un sofer betiv loveste doua/trei masini si apoi fuge...CE FACI?
      Eu unul as suna la 112 imediat.

      Cat despre prietenul tau,,isi merita soarta,,asta e viata. De vina nu este acel ""prieten binevoitor"" de vina este prietenul tau.
      Am mai zis,,si eu am facut greseli in trafic,si eu am condus baut,dar daca daca cineva m-a prins in neregula mi-am asumat imediat greseala.
      Dupa cum am scris si pe alt thread,,astfel de topicuri nu isi au rostul pe aici. Fiecare trebuie sa isi asume responsabilitatea faptelor comise.
      Asa se incurajeaza faze de genul,,am parcat neregulamentar ( i-au ridicat masina,cum ii dau in judecata)...am condus baut si am lovit X masini ( cum pot sa scap )...am trecut pe rosu( cum pot contesta )..am lovit un pieton pe zebra ( cum scap de nebun) si tot asa.
      Sigur imi pun lumea in cap cu postul asta,,dar e purul adevar. Toti gresim,,dar nu trebuie sa si postam pe forum despre cum sa fentam greselile voite/nevoite in trafic.

      Comment


      • #33
        Acest post nu era despre cum fentam pe nimeni , era vorba despre ce va pati din punct de vedere legislativ datorita acestor fapte ca acum fiecare a adus anumite"precizari" suplimentare despre cum ar putea sa scape este partea a doua.

        skd_ozenel nu crezi ca e prea mult exces de zel in afirmatiile tale. Totusi sa nu depasim anumite limite. Si daca tot te seaca povestea asta este simplu nu mai citi si nu-ti mai da cu parerea referitor la acest subiect. PUNCT.

        Ivan Marian nu am zis niciodata ca nu este el vinovat ideea estea ca "prietenul" nu avea nici o treaba cu nici una din masinile lovite, nu a fost nici o victima, nu avea de unde sa stie ca asta este baut,poate doar a presupus dar sa bagat ca ... in peisaj.

        Nu a fost un accident grav doar a derapat si a atins o masina parcata pe marginea drumului .
        Last edited by RsA; 13 December 2012, 10:39. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #34
          Ok,,,cine poate stii,,dupa cum vezi fiecare are cate o varianta despre ce va pati.

          In astfel de cazuri nimeni nu poate stii cu exactitate ce va urma.
          Judecatorii vor decide soarta lui. Poate el are fapte mai multe la activ,,poate are "cazierul" patat cu mai multe amenzi rutiere,,daca a recunoscut poate are circumstante atenuante.
          Dar eu nu am inteles de unde atitudinea ta fata de acel "" prieten binevoitor ""?
          Treaba asta ai subliniat-o in mai multe randuri,,in mai multe posturi. De ce este ala de vina pt ca si-a facut datoria civica? Poate imi raspunzi si la intrebarea de mai sus:
          Intrebare,,daca tu esti PERSONAL martorul unui accident in care un sofer betiv loveste doua/trei masini si apoi fuge...CE FACI?

          Comment


          • #35
            Daca e pana acolo se putea opri si lasa un biletel cu nr lui de tel si ca i-a lovit masina.
            Am prieten care asa a procedat desi a trebuit sa mearga a 2-a oara la locul respectiv pt ca ploua si nu avea o punga de plastic sa nu se ude biletelul.

            Comment


            • #36
              - nu vreau sa imi sara lumea in cap pentru comment, dar soferul, in momentul in care l-a ridicat politia putea sa:
              - NU recunoasca ca a baut inainte, putea foarte bine ca a baut dupa ce a ajuns acasa, nu stia nimeni, nu se putea dovedi ca e fals ceea ce zice
              - putea sa zica, ca a fost altcineva la volan in locul lui, un prieten ceva (dar fiindca pe loc e greu sa gasesti pe cineva care sa se puna in locul tau e mai viabila prima varianta)
              - faza cu ridicatul de acas mi se pare absurda, pentru ca NU au fost victime si ai 48 de ore sa iti declari accidentul
              -@ivan_marian: nu mi se apre datorie civica ce a facut respectivul: putea eventual sa retina numaru de inmatriculare si sa faca o poza pentru o eventuala intelegere amiabila: caz civic e cand vezi niste cetateni de etnie rroma cum bat pe altii si intervii - lucru pe care 99% din populatie nu il face, nici nu se uita si nici nu cheama politia
              sigpic

              Comment


              • #37
                Poi probabil ca as face acelasi lucru , nu stiu . Daca as stii ca e baut si merge astfel sigur cred ca as avea grija de " el " intr-un fel sau altul sau probabil m-as abtine daca nu ar fi ceva grav si nu ar exista victime ,dar nu are rost discutia asta) pana la urma discutia era ce va pati din punct de vedere legislativ . Dar cum il stiu prea bine ca a mai facut astfel de chestii desi eu personal i-am zis ca nu e bine si sa lase masina consider ca poate este cel mai bun lucru ce i se putea intampla si se va indrepta. Acum va avea tot timpul de gandire.
                Cum stiu eu ca a mai condus asa probabil stie si baiatul respectiv pentru ca suntem aici in cartier si ne cunoastem. Deci asta e nu a avut capul pe umeri acum va sta pe tusa .

                Sunt de acord cu pilifida in ceea ce priveste cazul civic strict vorbind Nytro are dreptate daca eu lovesc o masina am 48 de ore sa declar accidentul si cum zice el sa las un numar de telefon propietarului nu trebuie sa sune Ghita, Ionel , Gheorghe la politie. Singura neconcordanta este ca bause excesiv si s-a suit la volan dovada de inconstienta .
                Last edited by RsA; 13 December 2012, 10:58.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Niki View Post
                  ....daca era baiat destept putea sa declare ca a fost altcineva la volan si iesea basma curata.
                  Ca sa il bage si la fals in declaratii, ca doar au fost martori.
                  Cel mai lent 1,6 8v

                  Comment


                  • #39
                    Eu cred ca aia ramaneau cu masinile lovite, daca nu era prietenul "binevoitor".
                    Ca unul care a avut masina atinsa de diversi si nu m-a mai cautat nici dracu' nici tatsu dupa aia (CASCO sa traiasca), sunt 99% sigur ca respectivul nu mai revenea a 2-a zi si nici la Politie nu dadea. Se ducea la CASCO peste cateva zile declarand ca asa a gasit masina in parcare sau isi repara el masina printr-un garaj undeva.
                    De cand nu mai mergi la Politie pentru autorizatia de reparare ci direct la asigurari, daca ai CASCO, deja nu se mai oboseste nimeni sa viziteze Politia, deoarece le creste RCA-ul (malus) pentru daunele produse.

                    Comment


                    • #40
                      - cel mai simplu zicea ca a baut dupa accident. Nu putea nimeni sa demonstreze contrariul
                      - mi se pare absurd ridicatul de acasa. Milogii astia de politisti. Cand am avut eu accident si ma certam cu ala de a intrat in mine am fost la politie si stateau cu mainile in buzunar sa ne intelegem amiabil. Nu au facut nimic sa ajute. Ala zicea ca are prioritate (si avea), eu ziceam ca avea viteza (si avea mai mult un pic de 100 la ora) si el astepta sa-mi ia carnetul, eu asteptam o expertiza pentru determinarea viteZei (ceea ce am aflat ulterior de la mai multi politisti ca se poate face). Dar nu au facut nimic, statea cu mianile in buzunar si se uitau la noi. Pna la urma ne-am inteles amiabil si mi-am facut masina pe casco. Asta e politia romana.
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Hai sa iti mai zic un lucru...Mie in fata blocului mi-a zgaraiat unul coltul dreapta al barii fata. A FUGIT...
                        Norocul meu a fost ca stau pe fata,adica cu vedere la strada si vedeam masina. Am iesit imediat pe balcon ca urla alarma si pagerul. I-am vazut numarul si marca/culoarea masinii si pana am coborat de la etajul 4 ala dus a fost. M-am dus la politie si am facut reclamatie. Ala a primit citatia de la politie acasa si dupa vreo 7/8 zile a venit singur la mine la usa ca sa ne intelegem. Ok,,ne-am inteles,am retras plangerea de la Politie si toata lumea a fost fericita. Dar cand am coborat la masina au fost MAI MULTI BINEVOITORI care mi-au dat numarul masinii,culoarea si marca,cu toate ca le vazusem si eu de la balcon. Deci cine este vinovat ca spiritul civic exista la romani?

                        Ideea este una,,daca si prietenul tau lasa un BILET in parbrizul aluia,,scapa mai ieftin. Dar daca A FUGIT si a fost vazut si apoi prins relativ repede si baut pe deasupra a fost GHINIONUL lui.

                        Comment


                        • #42
                          pilifida au venit cinci echipaje de politie dintre care 3 au ramas asta inseamna 6 "curcani" toti au urcat si l-au luat cu japca din casa , prost si el ca a iesit) ca iti dai seama ca nu aveau mandat nimic. Si asa au venit parca era cel mai mare interlop. Asta sa va dati seama cum face politia romana.

                          Comment


                          • #43
                            - pai da, ca ai care chiar merita au plasme in inchisoare, iar astia mici pentru c....uri si-o iau cel mai urat in freza din punct de vedere legislativ
                            - deci nu inteleg de ce a recunoscut ca a baut inainte. Nu pot sa imi dau seama
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              Ivan Marian Din moment ce ai dreptul ca in 48 de ore sa declari un accident care nu s-a soldat cu victime conform legii nu se poate considera ca ai fugit nu ? asta daca il declari bineinteles daca nu se schimba problema.

                              Poi cum zici tu ti.au spus a doua zi de ce toti benevoitori tai nu au sunat la politie spune-mi tu acum?

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by RsA View Post
                                Dar cum il stiu prea bine ca a mai facut astfel de chestii desi eu personal i-am zis ca nu e bine si sa lase masina consider ca poate este cel mai bun lucru ce i se putea intampla si se va indrepta.
                                Cum stiu eu ca a mai condus asa probabil stie si baiatul respectiv pentru ca suntem aici in cartier si ne cunoastem.
                                Dacu tu stii cateva magarii despre el,tovarasul ala la fel..asa si politia. O fi stiut si mai multe magarii despre el ( si poate voi nu stiti ) si deaia au venit mai multi sa-l salte de acasa,ca pe un infractor.
                                Astfel nu imi explic acest exces de zel din partea lor.

                                Poi cum zici tu ti.au spus a doua zi de ce toti benevoitori tai nu au sunat la politie spune-mi tu acum?
                                Pt ca am coborat relativ repede in fata blocului si aia au vazut ca am venit la masina. Plus ca erau si vecini care ma stiau. Probabil daca nu coboram eu la masina personal sunau si aia la politie. Cine stie. Soarta ...
                                Last edited by Ivan Marian; 13 December 2012, 11:10.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google