Nereguli Impuse De Dealeri / Producator

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nereguli Impuse De Dealeri / Producator

    Salut,

    Vreau sa ridic in discutie o mica problema legata de achizitia unei masini noi, in diferite sezoane.
    Acum ca este iarna, masina trebuie sa vina echipata complet pentru a fi utilizata corect in acest anotimp. Nu se poate vinde masina echipata de vara, ca sa se impuna achizitia de cauciucuri de iarna de la dealer, pt ca nu poti iesi cu masina din showroom daca nu ai cauciucuri de iarna, corect?

    Alta neregula: achizitionarea pachetului legislativ.
    Pot iesi din showroom daca nu am pachetul legislativ? Legal, vorbesc.
    Nu.
    Deci trebuie sa-l cumpar strict de la dealer.

    Atunci dragilor, cei ce luati masini noi: sunat la ANPC si amenintat dealerul sa va dea masina corect echipata, nu sa va impuna costuri suplimentare, ca ea sa fie utilizabila!

  • #2
    Anvelope si pachetul legislativ poti sa le achizitionezi de unde vrei tu . Din cate stiu toate masinile care ies din fabrica vin echipate cu anvelopede vara , dealerul fiind doar un intermediar al tranzactiei nu trebuie decat sa se asigure ca masina e ok din punct de vedere tehnic si estetic . Daca au ei promotii cu anvelope , covorase etc. sunt suportate direct de ei , nu se deconteaza mai departe la producator , de aici si chetia asta , in functie de reprezentanta cand iei o masina noua te alegi cu diverse sau cu nimic dupa caz .
    Este cam acelasi lucru cand cumperi o masina sh ...ii ceri anvelope si trusa medicala ca sa poti pleca cu masina din targ ???
    In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
    sigpic

    Comment


    • #3
      Doar daca se face vreun reportaj pe la televizor, poate s-ar misca ceva...in rest...liniste si pace.
      Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

      Comment


      • #4
        Atata timp cat eu ca si utilizator final sunt constrans de lege sa am masina echipata cu anvelope de iarna, de ce tu ca dealer imi vinzi masina cu anvelope de vara?
        Nu ma intereseaza cum vine ea din fabrica, pt ca vine pe banii MEI!
        Deci, sa mi se dea costul final pt o utilizare corecta si legala, nu costul partial!
        Da-mi masina ca sa o folosesc, nu-mi da cel mai mic pret, ca eu sa fiu aburit sa o cumpar.
        Da-mi pretul real!
        Si sa stii ca se poate castiga in fata acestui gen de comportament!

        La masina SH nu conteaza, pt ca este SH, si o iei asa cum o primesti, insa in cazul produselor noi exista niste reglementari de care nimeni se pare ca nu stie.

        @cristi: ce reportaj, ce tv... ANPC + avocat.
        Nu vor misca nimic, vor lua amenzi iar abia apoi se vor sesiza.

        Dar fiecare face cum vrea. Sa-si cumpere masina eventual fara stergatoare
        Last edited by Cezar; 15 December 2012, 12:38. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          Mda.Si eu cand am cumparat masina m-am certat cu aia, pe motiv ca trebuia sa platesc pentru trusa, triunghi si extincor.Si nu mi se parea deloc normal, avand in vedere ca este un musai.In cele din urma, am plecat cu aceste 3 lucruri fara sa le platesc, dupa ce m-am certat cu ei o ora si am intrat si pe site-ul lor unde scria negru pe alb ca in pretul asta ai trusa, extinctor, triunghi, etc...Abia dupa o ora de certuri si discutii m-au lasat sa plec acasa.Mari magari.Nici macar rezerva nu vroiau sa mi-o dea.Era scoasa.Noroc ca am verificat.Hoti ca bancile astia.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Cezar, de obicei nu ma bag in discutii de acest gen si moral cred ca ai dreptate, insa asta este doar o problema (din multe altele).

            Dpdv legal ANPC nu face nimic(si nici nu poate face in acest caz). Primirea produsului se poate face fie la dealer fie la tine acasa(in cazul unor marci) in ambele cazuri producatorul ti-o aduce cu trailer-ul pe o proprietate privata(unde legislatia rutiera, atentie nu legislativa, nu se aplica).

            Atata timp cat masina este un bun finit - tu primesti un bun finit. Avand in vedere ca anvelopele intra in categoria de consumabile, consumabile sunt de datoria ta sa ti le achizitionezi. In acelasi mod se pot cere stergatoare de iarna.

            Mai mult, din ceea ce ai reclamat tu, inseamna ca si eu as putea sa reclam ca mi-au pus mizeriile alea de anvelope cu care erau echipate loganurile din 2004-pana in 2007-2008 care cum era putin umed mai bine lasai masina acasa. Ca din punct de vedere moral erau tot ei de vina ca nu ti-au dat o anvelopa potrivita masinii.

            Atata timp cat este un schimb, tu dai niste hartii(bani ) cu valoare scriptica pe un alt bun este datoria fiecaruia dintre cele 2 parti de a se pune de acord (aici ANPC-ul nu poate intervine, pentru ca este un acord intre 2 parti prin care fiecare parte este instiintata si nu este pacalita de cealalta). Problema cea mai mare exista aici pentru ca de la a fi un bun distribuitor de servicii s-a ajuns la o incredere falsa care la noi se cheama "clientul nostru, stapanul nostru". Este falsa dintr-un singur punct de vedere eu iau banii tu iei un bun. Esti multumit bine, nu esti multumit de conditii mergi la urmatorul. Asta nu inseamna ca esti pacalit.

            Atata timp cat producatorul iti livreaza masina cu piesele omologate pentru tara respectiva ANPC-ul nu poate intervine. In momentul in care iti livreaza masina cu piese neomologate atunci de abia poti cere interventia ANPC-ului iar in acest caz anvelopele de vara folosite iarna nu sunt neomologate ci sunt folosite necorespunzator de catre utilizatorul masinii in cauza. Ceea ce voi cereti, anvelope de iarna pentru livrare iarna, nu se poate aplica pentru iarna, se poate aplica doar daca iei in vedere tot anul, atentie mare cum este formulata si legea pe care va bazati cererile(pentru ca daca mergi la balea lac in iulie si ninge tot iti iei amenda si ramai fara Cartea de Identitate cu toate ca e vara).



            Scuze pentru postul lung dar ... sunt mai multe puncte de vedere asupra acestei probleme. Singurul lucru pe care il prevad este ca din acest thread iarasi va iesi un mare flame.
            Last edited by Canto; 15 December 2012, 13:31.
            B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

            Comment


            • #7
              "Atata timp cat producatorul iti livreaza masina cu piesele omologate pentru tara respectiva ANPC-ul nu poate intervine." - si ce facem daca eu cumpar masina iarna? Din moment ce este lege ce impune obligativitatea cauciucurilor de iarna!
              Cum facem aici? Iau masina, dar nu o pot folosi?

              Cat despre adusul masinii pe proprietatea mea, n-are nicio legatura cu discutia asta. Eu cumpar un bun ce il pot folosi ulterior, nu dupa ce-l modific...

              De dreptate, ai dreptate...Nu se castiga procesul, dar macar se poate incerca
              Last edited by Cezar; 15 December 2012, 17:33.

              Comment


              • #8
                Pai asta e problema - tu cumperi iarna - dar daca te referi la legea anvelopelor de iarna ea se aplica si vara, pentru ca asa cum am zis - legea specifica doar ca a inceput de anul trecut iar daca tu mergi prin tara si te prinde zapada in iunie ... tot iei iei aceeasi amenda la asta ma refer. Deci fie ca e decembrie fie ca iunie este aceeasi lege.

                Partea a 2-a legea impune obligativitate anvelopelor de iarna, insa producatorul ti-o livreaza conform legii cu anvelope omologate(marimi si specificatii conforme RAR) pentru ca asa cum si cele de vara sunt omologate asa sunt si cele de iarna. Ca statul roman te obliga sa ai de un anumit fel cand este zapada, asta e un aspect de care nu se poate lega dpdv legal opc-ul.

                Eu m-am bagat in discutie nu ca sa fiu gica contra ci doar ca daca te certai(judecai/reclamai) pe gicu de la magazinul din cort poate ii se facea frica, dar asa Dacia, Skoda, Renaul, BMW, VW samd crezi ca cedeaza in fata unei presiuni morale atat de mici? (pentru ca presiune legala nu exista la momentul la care vorbim).

                Ceea ce ar fi frumos ar fi sa dea totusi anvelope de iarna, dar ce te faci ca noi avem 2-3 luni maxim de zapada din 12 luni, iar dupa ce se termina lumea va injura acel producator ca nu le-a dat anvelope de vara si raman fara anvelope sau au probleme la franare si stabilitate pe caldura...
                Last edited by Canto; 15 December 2012, 18:59.
                B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                Comment


                • #9
                  Eu, daca as fi politist, as sta la toate dealer-urile din Bucuresti, la iesire.Cum iese unu, poc...ai anvelope de iarna domnu'?Pai stiti ca masina noua, abia iesita, nu am apucat sa iau.Nu ma intereseaza, amenda.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    @ Cezar - Problema la care faci referire: Livrarea masinii cu anvelope de vara iarna, este o problema de producator, NU de dealer.

                    Mi se pare absolut normal ca dealerul sa iti livreze masina EXACT asa cum vine de la producator. Doar in cazul in care clientul solicita montarea unor accesorii/piese pe masina de catre dealer - evident contra cost - dealerul ar trebui sa intervina pe masina si sa monteze acele accesorii/piese.

                    Nu mi se pare absolut deloc normal ca dealerul sa se apuce sa "surubareasca" pe la masina primita de la producator. La cate smecherii se pot face, unora mai shnapani le-ar destule idei sa-ti schimbe diverse repere de pe masina.... As prefera ca dealerul sa nu faca nici o interventie asupra masinii (nu vorbim aici despre probleme tehnice)

                    Firesc ar fi ca producatorul sa echipeze masina cu anvelope de iarna - sau chiar ca sa poti alege tipul, marca si dimensiunea anvelopelor cu care va fi echipata masina, inca de la lansarea comenzii masinii catre producator - evident care ar insemna si costuri diferite in functie de echipare --- asta ar fi varinta corecta de abordare si din punct de vedere legislatie si din punct de vedere "satisfactia client"

                    Dar cum nu e asa la Dacia - ramane sa iti cumperi anvelope de iarna - fie de la dealer, fie de unde vrei si sa ceri dealerului sa ti le monteze pe masina. Sau chiar sa te duci cu roti complete de iarna si sa ti le schimbi singur in curtea dealerului.

                    Acuma trebuie spus ca Dacia are/a avut oferte foarte bune la anvelopele de iarna. (de exemplu anul trecut Motrio Winter la 199 RON/buc -- sau chiar Michelin Alpin la 325 RON/buc - din pacate Michelin prea erau pe stoc --- dar preturile erau foarte OK, fata de ce gaseai in rest pe piata)

                    Eu unul nu gasesc deloc OK atitudinea "carcotasa" de genul celei prezentata prin reclamele TV: "Sunt cetatean european, stiu ce drepturi am" --- un fel de infatuare tembela a unei maimute fara creier... Adica daca sunt cetatean roman nu as avea drepturi - sau ce idee vrea sa promoveze? O mare porcarie...
                    Last edited by ion_R5; 15 December 2012, 21:39. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Pacco View Post
                      Nu ma intereseaza, amenda.
                      Buna asta, chiar buna

                      @ Cezar in mrejele iscate de fericirea achizitionarii unei masini noi, nimeni nu se mai gandeste la pachetul legislativ. Vanzatorul spune...stiti va trebuie si.......si noi raspundem automat da, chiar fara a intelege foarte bine intrebarea. Sistemul functioneaza perfect

                      Triunghiul si vesta sunt atat de nesemnificative in privite prin prisma achizitionarii noului autoturism incat nici nu le bagam in seama.

                      Ca ai dreptate...e partea a doua> Totusi nu ma impiedica nimeni sa ma duc in targ sa imi iau trusa si vesta inainte sa ridic masina din forum
                      Last edited by alessandro; 15 December 2012, 23:58.

                      Comment


                      • #12
                        cred ca toti ne'am gandit cand am ridicat masinile in decembrie, de ce acestea nu's echipate cu anvelope de iarna.
                        mie mi'au zis ca e o politica a uzinei care are si ia saracutza contractele ei.
                        intr'adevar era un gest frumos sa puna de iarna insa au gandit'o romaneste. "la noi in tara ie mai multa vara decat iarna"..in consecinta ne'au dat de vara (cu gandu tot la consumatoru final si sarman ... in spetza ..noi).

                        Comment


                        • #13
                          Stii ceva?Mai bine ca nu ti-a pus anvelope de iarna, ca oricum cumparai altele.Fac pariu ca iti puneau cele mai de cacao anvelope de iarna posibile, care probabil erau si mai varza decat alea de vara.Dar, vorba aia, gestul conteaza.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Dintre cei care si-au dat cu parerea, cati au cumparat o masina noua de pe piata Occidentului?
                            Pai hai sa va explic eu cum sta treaba: In primul rand, masina pe care o voi cumpara, deja pot s-o pipai, s-o conduc (nu masina de test drive, ci aia pe care vreau s-o iau acasa). Merg prin parcul auto, vad culorile, vad doarile, vad tot. Nu cu brosuri, imagini generate pe computer sau altele. Si apoi, sa va mai explic cum sta treaba DACA vreau s-o cumpar. In primul rand mi se ofera niste dotari, precum sistemul de sunet, alarma, rotile, anvelopele. Si nu va ganditi ca le platesc in plus ci sunt niste oferte facute de dealer pentru ca le bag banii in buzunar.
                            Normal ar fi (civilizat) ca masina sa ti-o dea folosibila in functie de conditiile legale si (in cazul nostru) de clima.
                            Faptul ca te trezesti fara roata de rezerva, sau cu anvelopele schimbate de vreun Dorel, in spatele curtii dealer-ului, nu inseamna o normalitate, ci dimpotriva: Este lipsa de civilizatie, lipsa de respect pentru client si lipsa de pasare aconsumatorului pentru propriul ban din buzunar.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • #15
                              Corect...dar trebuie sa fii si de acord ca este si vina noastra...a celor care nu constientizam ca asa trebuie sa fie. Nu stim ca asa trebuie sa fie.

                              Ce crezi ca se intampla daca ma duc sa fac comanda la Logan 2 si cer sa vina cu anvelope de iarna ?

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google