Anulare Asigurare Obligatorie.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anulare Asigurare Obligatorie.

    Am o nelamurire daca puteti sa ma ajutati cu o informatie.

    In cazul in care a avut loc un accident fara victime doar cu pagube materiale in care vinovatul a acrosat doua masini parcate si a fost depistat cu alcoolemie adica baut pot cei de la asigurari sa "renunte" in a-si asuma plata daunelor celor doua masini datorita acestui fapt ca soferul a baut si a urcat la volan?

    Stiu ca la casco in cazul asta ei nu-si mai asuma plata pagubelor ,dar nu stiu daca este valabil si in ceea ce ii priveste pe cei de la care el are polita de asigurare obligatorie.

    A primit recomandare prin posta ca nu a indeplinit nu stiu ce lege, articol sau ceva de genu si ca este asteptat la agentul asigurator pentru a da declaratii impreuna cu permisul, talonul si parca si asigurarea.


    El permisul nu il mai are datorita alcoolemiei ,iar initial a declarat acestora ca a evitat un caine si din aceasta cauza a acrosat cele doua masini , dar fara a preciza amanuntul alcoolemie.

    Ce parere aveti ma puteti lamurii in vreun fel?
    Last edited by RsA; 14 January 2013, 18:55.

  • #2
    Spune-ne si ce lege nu a indeplinit, ca sa-ti putem raspunde la obiect.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #3
      Uff cam dificil ca nu stiu ca nu mi-a spus exact . Ideea este ca astia nu sunt convinsi cred de cum sa petrecut accidentul si cred ca a ajuns si pe la ei amanuntul alcoolemie de prin alte parti din pacate momentan nu am de unde sa fac rost de informatia respectiva

      Dar in principiu aspectul asta ma intereseaza se pot sustrage de la plata daunelor celor doua masini cei de la asigurarea obligatorie pentru ca vinovatul la momentul producerii accidentului a fost baut.

      Comment


      • #4
        Daca esti baut, RCA nu acopera daunele.
        Pt asta trebuie sa-l dai in judecata pe respectivul. Vei castiga mai mult ca sigur, insa dupa vreo 2 ani.

        Comment


        • #5
          normal.Daca ala ce a fost beat a facut accident,polita lui RCA nu e valabila.
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • #6
            In mod sigur RCA-ul acopera paguba chiar daca esti baut. Un prieten a auzit un zgomot pe la ora 3 dimineata si cand a iesit afara sa vada despre ce e vorba, masina lui era la o distanta de 10m fata de locul unde o parcase, intre un gard si un pom. Autorul era beat de nu se mai putea tine pe picioare, a venit politia, etc, iar RCA-ul aluia a platit toata paguba.

            Doar in cazul politei Casco aiguratorul nu te despagubeste daca ai fost gasit cu alcoolemie.

            P.S. Treaba aia s-a intamplat in urma cu 3 luni. Nu cred ca s-a schimbat legea intre timp.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #7
              Poi asa stiam si eu ca doar la casco daca esti beat nu acopera pagubele nu si la RCA.

              Comment


              • #8
                RCA-UL ACOPERA INCLUSIV PAGUBELE PRODUSE DE SOFERI BETI, FARA PERMIS SAU CARE CONDUC MASINI FURATE !



                Ideea e ca in cazul in care soferului baut i se intocmeste dosar penal pentru aloolemie mare firma de asigurari are dreptul sa recupereze banii platiti pagubitului. Probabil ca firma de asigurari face demersuri in sensul asta deja si de aceea l-a chemat pe asigurat, care oricum e obligat prin lege sa-si anunte asiguratorul cand provoaca daune si trebuie sa se puna la dispozitia acestuia .


                Pe langa asta titlul topicului nu are nicio legatura cu subiectul !

                Originally posted by Cristi_Xp View Post
                normal.Daca ala ce a fost beat a facut accident,polita lui RCA nu e valabila.
                Nu mai fi asa sigur deoarece dezinformezi !
                Last edited by kosfunny; 14 January 2013, 19:33. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  La casco e clar.
                  Am tot cautat, am sunat chiar si agentul care mi-a facut asigurarea si se pare ca la RCA nu e aceasta excludere. sa fie ceva in cazul raspunderii penale?
                  Iata si un copy/paste de la Asirom.

                  Excluderi din asigurare Asiguratorul nu acorda despagubiri pentru: situatiile in care proprietarul/utilizatorul/conducatorul autovehiculului vinovat nu are raspundere civila, daca accidentul a fost produs: de un caz de forta majora, din culpa exclusiva a persoanei prejudiciate/unei terte persoane; prejudiciile suferite de conducatorul autovehiculului raspunzator de producerea accidentului; prejudiciile pentru care nu se face dovada valabilitatii la data accidentului a asigurarii obligatorii RCA sau asiguratorul RCA nu are raspundere; partea din prejudiciu care depaseste limitele de raspundere; amenzile de orice fel si cheltuielile penale la care ar fi obligate persoana autovehiculului asigurat, raspunzatoare de producerea prejudiciului, precum si cheltuielile de executare a hotararilor penale privind plata despagubirilor.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #10
                    Pentru aceasta situatie nu exista decat o singura solutie:FONDUL DE PROTECŢIE A VICTIMELOR STRĂZII insa dupa aceea vinovatul nu va avea viata usoara pentru ca astia vor merge pana-n panzele albe pentru a-si recupera banii.

                    P.S
                    Acest fond este constituit din cotizatia fiecarei firme de asigurari.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Cromatic View Post
                      Pentru aceasta situatie nu exista decat o singura solutie:FONDUL DE PROTECŢIE A VICTIMELOR STRĂZII insa dupa aceea vinovatul nu va avea viata usoara pentru ca astia vor merge pana-n panzele albe pentru a-si recupera banii.

                      P.S
                      Acest fond este constituit din cotizatia fiecarei firme de asigurari.
                      Tu ai citit acest topic ? Vinovatul are asigurare, colegul nostru nu e sigur daca aceasta ii acopra pagubele daca soferul e baut !

                      Comment


                      • #12
                        Da' nu mai bine asteptam noi pana vine RsA cu legea aia, si discutam pe ceva concret?

                        Asa o sa stati si o sa parlamentati pe "diferenta dintre un mar si o para" pana obositi.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          O sa ma informez maine ca atunci o sa pot obtine informatia si o sa postez.


                          @ kosfunny asa mi-a venit in minte nu am gasit alt titlu mai inspirat:-??

                          Comment


                          • #14
                            Pai tu nu stii inca daca vinovatul avea incheiat la data accidentului un RCA valabil ?

                            PS Noroc cu topcul tau, am verificat si eu RCA-ul si mi-a expirat pe 5 ! Feriti-va de mine maine ! )))

                            Comment


                            • #15
                              Din cate stiu eu anumite firme acopera pe RCA daunele daca autorul este baut iar alte firme nu.
                              Deci mare atentie la care firma te asiguri.
                              In cazul de fata exista 2 variante ori actionezi personal in judecata autorul tu fiind parte vatamata sau iti recuperezi paguba din Fondul Victimelor Strazii care vor actiona autorul in judecata pt ca aceasta dauna nu este acoperita de RCA.
                              Preferabil cea de-a 2-a varianta-este mai rapida

                              Originally posted by kosfunny View Post
                              Pai tu nu stii inca daca vinovatul avea incheiat la data accidentului un RCA valabil ?

                              PS Noroc cu topcul tau, am verificat si eu RCA-ul si mi-a expirat pe 5 ! Feriti-va de mine maine ! )))
                              Incearca la EMAG daca platesti pe tot anul primesti reducere 10 la suta.
                              Sau o firma de brokeraj asigurari care sigur te vor suna inainte sa-ti expire asigurarea
                              Last edited by Nytro; 14 January 2013, 20:05. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google