Daca Pot Contesta In Judecata Sau Nu!!

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca Pot Contesta In Judecata Sau Nu!!

    Atazi in jurul ore 10,25deplasandu*ma spre acasa respectiv judetul Gorj eram in Craiova si pe Calea Bucuresti in fata Mc Donalds conform PV am acrosat prin atingere oglidDa masini cu NR numarul MAI 3609 apartinand ministerului de interne dle aceasta oglinda nepatind nimic nici macar sparta rupta sau alte altele acum citez din PV IN DATA DE 09.02.2013 ORA 10.25 DINSPRE CALEA BUCURESTI CATRE STR. A.I.CUZA A CONDUS MARCA DACIA LOGAN CU NR XX XX XXXDINSPRE CALEA BUCURESTI SPRE CALEA SEVERINULUI, AJUNGAND IN DREPTUL INTERSECTIEI AI CUZA A EFECTUAT DEPASIREA AUTOSPECIALEI CU NR MAI34069 DJ SI NU A PASTRAT O DISTANTA SUFICIENTA DE ACESTA ACROSAND OGLINDA DIN STANGA A ACESTUIA~

    BUN ACESTEA FIIND SCRISE IN PV MIE MI*A SUSPENDAT PERMISUL CA I-AM ATINS DOAR OGLINDA RESPECTIVULUUI , IAR CE SCRIE IN DOVADA E CU ALTA TREABA CA EU AJUNS ACASA SA CITESSC
    SI ANUME ~sE SUSPENDA PREMISUL PE O PERIOADA DE NU STIU CAT ..mie mi*-a zis 30 de zile ...PENTRU XXX SI ACUM MOTIVUL CA ASTA E CEL MAI INTERESANT :
    A CONDUS AUTOVEHCULUL CU NR GJ .05 XXXDE PE CALEA BUCURESTI SI A EFECTUAT O DEPASIRE NEREGULAMENTARA FATA DE ALT VEHICUL IN MISCARE
    Acum semne de intrebare????\
    1. De unde semne de depasire neregulamentara pentru ca , calea Bucuresti din Craiova e pe doua sensuri de mers dinspre calea Bucuresi si pina la AI CUZA?
    2. De ce amenda si de ce permis suspenat doar ca domnul politist e in masina si masina dumnealui circula cu 40 la ora eu fiind in spatele dumealui ??
    3 Doar domnule ca i-am atins oglinda aceasta nepatind nimic doar o zgaraietrura ??
    4 Sa fie exces de zel ?? Nu stiu?


    Si acum vreau un raspuns de la voi eu find din alt judet se merita sa ma judec penstru un domn POLITIST care nu stie ce-i omenia si ca se mai intampla ! Tin sa mentionez ca daca eu nu treceam razant pe langa mqsina de POLITIE din Spate venea fffff tare o masina pe care nici macar nr de inmatriculare nu i leam vazuT de astA AM ACRSOAT MA ROG ZGRAIETURA FFF FINA PE OGLINDA MASINI DE POLITIE.EXCEXSSS DE ZEL SA IMI SUSPENDE PERMISUL SAU NU?? mACAR SA FIE SANATOS CA SI ASA NU VAD MOTIVUL O SIMPLA ZGRAIERE DEV OGLINDA LA MASINA DE POLITIE ITI ADUCE UN PERMIS SUSPENDAT ??? ASTA E INTREBAREA NUI CUMVA EXCESS DE POLITAI CE SPUNETI??
    SAU TREABA ESTE CA TOTI POLITISTI ISI FAC TREABA ASA CUM SE INTAMPLA!!!
    UN SEMN MARE MARE DE ??????

  • #2
    Domnule, daca ai atins din vina ta o masina a politiei si te consideri nevinovat, nu vreau sa stiu cum te vei considera cand o sa atingi masina unui cetatean egal tie. Acum tu cam cate daune consideri ca trebuia sa-i provoci masinii alea ca sa meriti sa fii sanctionat? In lege nu scrie ca o zgarietura mica e scuzabila, imi pare rau ca nu ti-am dat raspunsul pe care-l asteptai.

    Comment


    • #3
      Daca ai semnat procesul verbal nu mai ai nici o sansa ! Tu n-ai citit ce a scris politaiul acolo inainte de a semna procesul verbal? Aveai posibilitatea sa mentionezi inclusiv ca agentul respectiv face un abuz , ca doar nu te executa cu pistolul din dotare chiar daca respectivul agent tuna si fulgera ....
      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

      Comment


      • #4
        Originally posted by vasile78 View Post
        Domnule, daca ai atins din vina ta o masina a politiei si te consideri nevinovat, nu vreau sa stiu cum te vei considera cand o sa atingi masina unui cetatean egal tie. Acum tu cam cate daune consideri ca trebuia sa-i provoci masinii alea ca sa meriti sa fii sanctionat? In lege nu scrie ca o zgarietura mica e scuzabila, imi pare rau ca nu ti-am dat raspunsul pe care-l asteptai.
        Iar bati campii,a fost doar un mic incident si politistul a facut exces de zel.

        Comment


        • #5
          Originally posted by KELBURTOS View Post
          Iar bati campii,a fost doar un mic incident si politistul a facut exces de zel.
          Probabil din punctul dumneata de vedere politistul trebuia sa-si ceara si scuze? Care este excesul de zel? Stii macar ce inseamna?

          Comment


          • #6
            "Domnu stie tot",masina de politie face parte din trafic.Se mai intampla ca unii(cum sunt eu) sa nu-mi fie frica sa-i depasesc cand ei merg sfidator prin oras cu 30-40/h tinand coloana de 'fraieri' in spate.In trafic se mai intampla si astfel de in incidente(accident e mult spus).Hai ma n-o mai fa pe lupul moralist.

            Comment


            • #7
              Trebuia sa nu semnezi procesul verbal daca spui ca a scris ca te acuza de alte fapte. Nu zic ca e ok ca le-ai lovit oglinda. Asta e s-a intamplat, dar macar sa scrie pe bune ce s- a intamplat nu bazaconii, ca sunt experti la astea. Poti incerca sa faci contestatie, dar nu stiu daca vei avea castig de cauza. Sa fiu putin ironic, dar fara suparare, trebuia sa faceti amiabila.

              Comment


              • #8
                A semnat de luare la cunostinta nu ca e de acord cu ce scrie acolo.

                In PVCC trebuie sa scrie concret ce articol de lege ai incalcat.

                Pe de alta parte tine cont ca PVCC-ul are prezumtia de legalitate, asta pana la o alta decizie pe care o poate lua instanta de judecata. Deci, daca nu-l contesti in 15 zile, acesta va produce efectele scrise acolo si trebuiesc executate.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by KELBURTOS View Post
                  "Domnu stie tot",masina de politie face parte din trafic.Se mai intampla ca unii(cum sunt eu) sa nu-mi fie frica sa-i depasesc cand ei merg sfidator prin oras cu 30-40/h tinand coloana de 'fraieri' in spate.In trafic se mai intampla si astfel de in incidente(accident e mult spus).Hai ma n-o mai fa pe lupul moralist.
                  Mergi pe principiul "si ce daca te-am invinetit pe trecerea de pietoni, zi merci ca nu ti-am rupt ceva", n-o fac deloc pe lupul moralist, daca vrei sa depasesti pe cineva fa-o atunci cand e sigur, daca macar atingi pe cineva inseamna ca undeva ai gresit sau nu ai apreciat corect. Ce ar fi daca in fiecare zi te-ar atinge cate 2-3 baieti care considera ca tu mergi sfidator? Probabil ai fi un lup mai putin moralist... )

                  Comment


                  • #10
                    Indiferent de cantitatea daunelor, odata ce l-ai acrosat este clar ca acolo este vorba de accident rutier. Clar esti vinovat. Chiar nu inteleg de ce tot te scuzi. Politistul a procedat absolut corect. Daca era o alta masina va intelegeati pe cale amiabila la asigurator, iar daca nu va intelegeati, mergeati la politie si tot iti lua carnetul. Trebuia si tu sa fi mai atent, mai ales cand treci pe linga o masina de politie. Daca se intampla in Caracal (sper ca intelegeti aluzia, si este o gluma) , era o treaba. Oricum e o chestie, sa lovesti tocmai masina politiei, doar trecand pe langa ea. Chiar e realizare si de ce nu un mare act de curaj.

                    Comment


                    • #11
                      Cred ca trebuie sa afli de ce depasirea efectuata de tine e considerata neregulamentara. Intreaba mai multi cunoscuti care stiu zona cu pricina. Apoi vezi daca ai sanse sa contesti sau nu.
                      Last edited by mr.K; 10 February 2013, 00:44.

                      Comment


                      • #12
                        Eu nu vad ce sa contesti. Ai accidentat o masina si tot tu contesti?!
                        Si apropo, chiar asa de greu sa depaseste pe un drum lat de 6m?

                        Comment


                        • #13
                          bibanu78, precizeaza ce art. scrie in PVCC ca le-ai fi incalcat si cf. caror art. ai fost sanctionat.

                          In caz ca faci contestatie si pierzi procesul ti se va impune plata cheltuielilor de judecata.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by bibanu78 View Post

                            A CONDUS AUTOVEHCULUL CU NR GJ .05 XXXDE PE CALEA BUCURESTI SI A EFECTUAT O DEPASIRE NEREGULAMENTARA FATA DE ALT VEHICUL IN MISCARE
                            Acum semne de intrebare????\
                            1. De unde semne de depasire neregulamentara pentru ca ,
                            Reguli pentru circulatia vehiculelor
                            ¤ 3. Depasirea
                            Art. 150. - Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:
                            c) sa pastreze în timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit
                            ;

                            Cazuri in care se retine permisul pentru 30 de zile;
                            -Nerespectarea regulilor privind depasirea

                            CE SPUNETI??
                            SAU TREABA ESTE CA TOTI POLITISTI ISI FAC TREABA ASA CUM SE INTAMPLA!!!
                            UN SEMN MARE MARE DE ??????
                            In astfel de cazuri, ciocu mic, atitudine umila si poate ai noroc sa fii iertat;
                            se pare ca tu n-ai facut nici una nici alta de l-ai iritat pe politist care a aplicat regulamentul.
                            Tu ar trebui sa-ti raspunzi la niste intrebari.
                            Daca ai timp, poti contesta, dar macar sa stii ce.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by IancuMIC View Post


                              In astfel de cazuri, ciocu mic, atitudine umila si poate ai noroc sa fii iertat;
                              se pare ca tu n-ai facut nici una nici alta de l-ai iritat pe politist care a aplicat regulamentul.
                              Tu ar trebui sa-ti raspunzi la niste intrebari.
                              Daca ai timp, poti contesta, dar macar sa stii ce.
                              Va multumesc tuturor pentru raspunsuri cam asta am facut nu l-am iritat absolut deloc pe dl Pilitist am stat linistit in masina, dumnealui a venit cu PV ul si eu i-am spus ca nu semnez PV ul, e in momentul acela sa vedeti ce explozie a avut domnul politist a spus ca da eu is prost ca trebuia sa iti suspend pe 60 de zile si tuna si fulgera fiind in masina cu 2 oameni . Am ramas perplex a spus ca ii trebuie un martor draci beliti de unde martor! Stiu ca sunt vinovat asta este. Dar totusi sa fii scris si in dovada ce a scris in PV nu sa bata campii, de asta am scris aici . Si da am vazut ca, a scris cineva ca este o strada de 6 M LATIME DAR STII CUMVA CUM SE CIRCULA PE ACOLO, SAU DOAR AI TRECUT O SINGURA DATA?? Nu vreau sa ma scuz si nu il acuz decat ca nu a procedat corect amenintandu-ma cu suspendarea permisului ceea ce mie nu imi pare a fii fost corect!

                              Ce ma deranjat nu a fost faptul ca am ramas perpedes vreo 30 de zile ci modul in care a facut-o Adica amenintari si vorbe spuse urat Un pustan de vre 28 29 de ani. Am fost extrem de calm m-am scuzat daca l-am deranjat, e se pare ca omenia e pe cale de disparitie in Romania, dupa ce am semnat sa vedeti ce isi mai stergea oglinda o mica zgaraietura cam un bat de chibrit. Nu ma mai acuzati stiu ca nu am respectat legislatia dar el a respectat-o nu cumva deplasarea cu 30- 40 km la ora prin oras nu inseamna incomodarea in trafic !!!!
                              Last edited by bibanu78; 10 February 2013, 11:52. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google